TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

03

08 2022

Kryptowaluta, która zmieniła świat


Artykuł sponsorowany

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Kryptowaluta, która zmieniła świat - Grodzisk News


Coraz więcej elementów współczesnego świata przenosi się do wersji elektronicznej. Większą część zdjęć, filmów, plików tekstowych czy dokumentów urzędowych tworzymy i przekazujemy w wersjach cyfrowych. W 2011 roku, gdy technologie informatyczne wchodziły w kolejną erę rozwoju, tajemniczy informatyk używający pseudonimu Satoshi Nakamoto, postanowił stworzyć także elektroniczny pieniądz, który nazwał Bitcoin. Pomysł Nakamoto okazał się tak dobry, że otworzył nowy rozdział w historii ekonomii pod nazwą kryptowaluty.


Jak stworzono Bitcoina?
Ideowe korzenie kryptowaluty, leżą w koncepcie niezależnego od państwa i wielkich korporacji, internetowego pieniądza kontrolowanego przez grono niezależnych użytkowników. Pomysł ten stworzony został przez organizację tzw. Cybherpunków pod koniec lat 90-tych. Właśnie ich zamysł postanowił wcielić w życie tajemniczy Nakamoto. Bitcoin nie jest zwykłą strukturą cyfrową, bowiem przy jej stworzeniu Nakamoto zastosował kryptologię. Każda jednostka tej internetowej waluty jest unikalna i nie można jej skopiować. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych walut tzw. fiatów, omawiana kryptowaluta nie opiera się na zaufaniu do państwa czy jakiegoś banku centralnego. Fundamentem Bitcoina jest zdecentralizowana baza danych funkcjonująca za pomocą węzłów peer-to-peer, zaś przekazywanie poszczególnych elementów ma miejsce dzięki kryptografii klucza publicznego. Oznacza to w skrócie, że wszystkie hosty mają te same uprawnienia, odmiennie od relacji klient/serwer gdzie jedna strona była wyraźnie uprzywilejowana. Taki typ relacji sieciowych jest możliwy dzięki wdrożonej tu koncepcji łańcuchów matematycznych działań, które już zostały wykonane (proof of work), niemożliwe są więc oszustwa ani podwójne wypłaty.

Funkcjonowanie Bitcoina reguluje tzw. "Whitepaper’’, czyli opublikowany przez Satoshiego Nakamoto dokument będący jednocześnie opisem specyfikacji technicznej kryptowaluty, sposobów na jej pozyskiwanie i obrót. Przez wielu analityków i badaczy publikacja ta uznana została za przełomową i historyczną, nie tylko uregulowała Bitcoina, ale dała podwaliny do stworzenia szeregu innych kryptowalut, których twórcy skopiowali rozwiązania technologiczne od Nakamoto. Co do samego twórcy, postać ta jest jedną z najbardziej zagadkowych osobowości historii świata. Człowiek, który odwrócił od 180 stopni rynki finansowe nie jest znany, nie wiadomo kim jest i czy naprawdę istnieje. Dziennikarskie spekulacje jakoby był to jeden z Australijskich biznesmenów zostały szybko obalone przez znawców kryptowalut. Najprawdopodobniej więc nigdy nie dowiemy się, kim był twórca "Whitepaper’’.

Najwyższe ATH Bitcoina
Wielu inwestorów rozpoczynających przygodę z opisywaną kryptowalutą nie ma pojęcia o historii jej rozwoju ani najwyższych odnotowanych kursach. Inwestując bez takiej wiedzy, można łatwo stracić posiadany kapitał. Dzieje Bitcoina biorą początek 31 października 2008 roku, wtedy to Satoshi Nakamoto wydał manifest dotyczący opracowanej przez siebie kryptowaluty: ,,Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System’’. Pierwsze transakcje Bitcoina pojawiły się w styczniu 2009, wtedy też twórca wykopał pierwszy blok cyfrowej waluty. Pod koniec 2009 roku ustalono pierwszy rynkowy kurs nowej, elektronicznej waluty, który wyniósł 1309 BTC za jednego dolara. Niedługo później, w lutym 2010 roku powstała pierwsza giełda obrotu Bitcoinem, zaś 22 maja 2010 roku dokonano pierwszej wymienialności kryptowaluty na dobra materialne - programista, Laszlo Haneycz kupił za 10 000 BTC dwie pizze. W latach 2011 - 2013 nastały trudne lata dla Bitcoina, był wówczas walutą niszową, służącą opłacaniu usług informatycznych. Kilka głównych giełd kryptowalut upadło, na innych powstały duże, spekulacyjne bańki. Jednak w kolejnych latach kryptowaluta stworzona przez Satoshi Nakamoto coraz bardziej rosła w siłę.

W marcu 2017 świat obiegła piorunującą wiadomość - wartość 1 BTC w przeliczeniu na dolara stała się wyższa niż uncji złota. Zaczął się wówczas boom, inwestorzy coraz chętnie nabywali cyfrową walutę. Apogeum popularności Bitcoina przypadło na koniec 2017 roku, wówczas to odnotowano ówczesne najwyższe ATH Bitcoina - https://e-kursy-walut.pl/all-time-high-kryptowalut/.  Znaczy to po prostu, iż uzyskał on swoją najwyższą dotychczasową wartość rynkową. 17 grudnia 2017 roku wartość jednego Bitcoina wyniosła 20 089 dolarów (według innych źródeł było to 19 665,39 dolarów. W następnych latach Bitcoin oscylował wokół 10 000 dolarów za sztukę. Jednak pandemia i kryzys z nią związany przywrócił zainteresowanie kryptowalutami. W grudniu 2020 kurs zbliżył się do ATH, a w 2021 w wyniku bańki na rynku wielokrotnie przebił wartość z 2017 roku. W szczytowym momencie spekulowano nawet o wartości 64 400 dolarów za jednego Bitcoina. Jest to nowa, aktualna wartość uznawana obecnie jako najwyższe historyczne ATH Bitcoina. Ta bańka cenowa szybko jednak pękła i obecnie kurs najpopularniejszej kryptowaluty świata powrócił do wartości z końca 2017 roku. Obecnie wartość 1 BTC równa jest 21 700 dolarom. Sytuacja na rynku wciąż jest dynamiczna, wedle prognoz analityków to najbliższe miesiące pokażą, w którą stronę pod względem wartości zmierzać będzie kryptowaluta matka.

📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.