reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Kolejni ochotnicy zostali „terytorialsami”

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

foto: 6MBOTKolejni ochotnicy zostali „terytorialsami” - Grodzisk News


Uroczyście, czyli przysięgą wojskową w Książenicach zakończyło się ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.


Przysięga odbyła się jak zawsze na placu apelowym 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach. Złożyło ją ponad 130 żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie podstawowe, które tym razem odbywało się w dwóch trybach – weekendowym oraz ciągłym.

To było szesnaście ciekawych i intensywnych dni. Szkolenie na pewno dało w kość, ale było warto. Złożenie przysięgi wojskowej to bardzo podniosły, najważniejszy moment w życiu żołnierza, który gdzieś tam z tyłu głowy mówi: ,,Dałeś radę, udało się” – mówi szeregowy Bartłomiej.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W trybie weekendowym ochotnicy szkolili się w 64 Batalionie Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, natomiast na szkolenie w trybie ciągłym odbywało się w jednostce w Książenicach, gdzie ochotnicy szkolili się pod okiem instruktorów Kompanii Szkolnej.

,,Szesnastki” mają to do siebie, że są dosyć intensywne. Jest szereg czynności, które musimy wykonać, żeby przygotować żołnierza. Zaczynamy tak naprawdę od zera. Uczymy zasad obowiązujących na ternie jednostki wojskowej oraz regulaminów. Już w pierwszym dniu żołnierz dostaje broń, więc dochodzą wszystkie zasady posługiwania się bronią i ćwiczenie pamięci mięśniowej. W programie jest też m.in. taktyka czy przygotowanie do przysięgi. Czas czasami gra na naszą niekorzyść, zwłaszcza, że żołnierze też potrzebują chwili wytchnienia. Ale na bieżąco, z dnia na dzień, podnosimy poziom i ochotnicy szkolą się, by zostać - tak jak to miało miejsce dzisiaj - żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej – mówi dowódca pododdziału, por. Kuba Gutkowski.

W trakcie przysięgi było sporo gości m.in. samorządowcy, przedstawiciele słub mundurowych, czy duchowni, a także weterani jak uczestnik Powstania Warszawskiego Jan Witowski. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa w Radomiu.

Przysięga zakończyła tegoroczny nabór do 6MBOT, w ramach którego dołączyło łącznie ponad 500 żołnierzy-ochotników. Najbliższy nabór ma ruszyć już w styczniu, w czasie ferii w naszym województwie.

Kolejni ochotnicy zostali „terytorialsami” - Grodzisk News
Kolejni ochotnicy zostali „terytorialsami” - Grodzisk News
Kolejni ochotnicy zostali „terytorialsami” - Grodzisk News
Kolejni ochotnicy zostali „terytorialsami” - Grodzisk News
Kolejni ochotnicy zostali „terytorialsami” - Grodzisk News
Kolejni ochotnicy zostali „terytorialsami” - Grodzisk News
Kolejni ochotnicy zostali „terytorialsami” - Grodzisk News
Kolejni ochotnicy zostali „terytorialsami” - Grodzisk News





💬︎   dodaj komentarz



AKTUALNOŚCI

Grodziski Rower Miejski w nowej odsłonie. Dziś rusza kolejny sezon!

Zgodnie z zapowiedziami dziś ruszył kolejny sezon Grodziskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady w tym sezonie zostały wzbogacone o ważne udogodnienie.

Remont na Nadarzyńskiej zgodnie z planem. Drugi etap prac blisko finału

Prace modernizacyjne sieci wodociągowej przebiegają bez opóźnień, a realizacja inwestycji odbywa się dokładnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Tak wynika z informacji przekazany przez grodziski zakład wodociągów i kanalizacji. To ważna wiadomość dla osób, które na co dzień mieszkają i przemieszczają się w tym rejonie miasta.

Kiedy ruszy tężnia w Grodzisku? Już wiemy!

Tegoroczna wiosna niespiesznie zdaje się przynosić nam ciepłe i słoneczne dni. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, kiedy Grodzisk zamierza rozpocząć tegoroczny sezon tężni solankowej. I już to wiemy!

Nowa kuchnia gminna w Grodzisku. Jest następny krok do zdrowego żywienia dzieci [ZDJĘCIA]

Grodzisk od miesięcy konsekwentnie pracuje nad zmianą systemu żywienia w szkołach. Trzonem nowego mechanizmu przygotowywania posiłków dla dzieci są szkoły gminne działające w tychże placówkach, a gmina właśnie poinformowała o starcie kolejnej – w Zespole Szkolno-Przedszkolnym numer 1 przy ulicy Zielony Rynek oficjalnie uruchomiono nowoczesną kuchnię gminną.

„Czy te oczy mogą kłamać – ależ tak”. Wiemy, kto wygrał bilety na koncert!

Już 18 kwietnia w w sali widowiskowej grodziskiego CK Mała Orkiestra Nostalgiczna w towarzystwie świetnych wokalistów Beaty Andrzejewskiej i Jacka Makowskiego przeniesie publikę w świat prawdziwych muzycznych szlagierów „Czy te oczy mogą kłamać – ależ tak”. My już wiemy, kto zdobył podwójne zaproszenie na koncert! Szczegóły na dole artykułu. Zachęcamy również przeczytania zapowiedzi wydarzenia w formie wywiadu.

Grodziski ZWiK uruchomił kolejne „źródełko”. To nie koniec?

Grodziski zakład wodociągów i kanalizacji nie zwalnia tempa w temacie tworzenia kolejnych zdrojów wody pitnej w miejscach publicznych. Po uruchomieniu „źródełek” w Parku Skarbków, a następnie na Stawach Walczewskiego. Teraz trzeci obiekt uruchomiono przy ul. Bałtyckiej.

WKD zamyka odcinek do centrum. Poważne utrudnienia w najbliższy weekend

Od kilku dni na torach Warszawskiej Kolei Dojazdowej trwa kolejny etap prac, który wymusił wprowadzenie ograniczeń w ruchu i komunikację zastępczą. W najbliższy weekend (18–19 kwietnia) kolejarze wprowadzą jeszcze dodatkowe ograniczenia...

Jutro zamkną główną ulicę w Podkowie. Będą spore utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji

Jest termin rozpoczęcia robót drogowych na głównym ciągu komunikacyjnym w Podkowie Leśnej – ulicach Brwinowskiej i Jana Pawła II. Mają one ruszyć już jutro, a kierowcy powinni się przygotować na spore utrudnienia.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB
REKLAMA

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.