TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

08

10 2015

Kolejna gmina szykuje plan niskiej emisji


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Wzorem Grodziska, Milanówka i Jaktorowa, także podkowiański samorząd zabiera się za opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Obowiązek przygotowania takich strategii dyrektywy unijne nakładają na wszystkie kraje członkowskie.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Gospodarka niskoemisyjna opiera się przede wszystkim na efektywności energetycznej, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i zastosowaniu technologii ograniczających emisję zanieczyszczeń. Głównym celem PGN jest określenie działań gminy, jakie wpisują się właśnie dyrektywy unijne. A te nakazują o 20 proc. zredukować emisję gazów cieplarnianych w stosunku do emisji, jaka była w roku 1990. Ponadto mówi o zwiększeniu liczby odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej ? także o 20 proc. Stworzenie planu jest także elementem bardzo pomocnym w partycypowaniu każdego samorządu w nowej perspektywie dofinansowań z Unii Europejskiej na lata 2014?2020.

W ramach opracowywania podkowiańskiego PGN, oprócz strategicznego dokumentu magistrat zamierza też stworzyć bazę danych w arkuszu kalkulacyjnym zawierającą informacje pozwalające na ocenę gospodarki energią w mieście, wraz z inwentaryzacją emisji CO2. Kolejnym punktem projektu będą szkolenia pracowników magistratu na temat problematyki związanej z tworzeniem, realizacją i monitorowaniem PGN, nie braknie również promocji PGN wśród mieszkańców, a także oceny oddziaływania opracowanego planu na środowisko.

Ważną kwestią będzie również aktywność samych mieszkańców, dla których zorganizowane zostaną konsultacje społeczne, a w internecie pojawią się ankiety, w których respondenci będą mogli wyrazić chęć ocieplenia swoich budynków, wymiany ogrzewania węglowego na gazowe albo montażu instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne, kotły na biomasę czy instalacje fotowoltaniczne. Informacje z ankiet będą również pomocne przy opracowywaniu dokumentu PGN dla Podkowy.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.