19 08 2019

Kolejna gmina oddaje budżet w ręce mieszkańców

19.08.2019, godz.: 12:33
Kolejna gmina oddaje budżet w ręce mieszkańców
fot. Pixabay

W marcu radni w Żabiej Woli podjęli decyzję o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego. Teraz mieszkańcy poszczególnych sołectw będą podejmować wspólne decyzje na jakie cele przeznaczyć tę pulę pieniędzy. Realizacja zadań w 2020 roku.

Fundusz sołecki to środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców.To swoisty budżet obywatelski dla mieszkańców wsi.

Teraz istony głos w tej sprawie mają mieszkańcy żabiowolskich sołectw. – Zbliża się czas, w którym możecie Państwo podjąć decyzje w sprawie rozdysponowania funduszy sołeckich na 2020 rok. Zachęcamy, by przeanalizować wcześniej oraz porozmawiać ze swoimi sąsiadami, co w Państwa okolicy jest najpilniejsze do zrobienia. Wszystkie zgłoszone propozycje od Państwa będą brane pod uwagę podczas głosowania na zebraniach sołeckich, które odbędą się do 30 września bieżącego roku. Zebrania sołeckie zwołuje sołtys – poinformował żabiowolski magistrat.

– Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego. To środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. Zebranie wiejskie – czyli mieszkańcy danego sołectwa podejmują decyzje na co mają zostać wykorzystane ww. środki finansowe. Dlatego też, to samym mieszkańcom zależy na tym, aby środki były wydawane w sposób prawidłowy i efektywny – dodają urzędnicy.

Wysokość funjduszu w przypadku poszczególnych sołectw jest uzależnione między innymi od liczby mieszkańców w danej wsi i tzw. kwoty bazowej czyli dochodu gminy podzielonego przez liczbę mieszkańców.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata