TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

31

07 2021

Koleje Mazowieckie mają już 17 lat


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Piotr AntosKoleje Mazowieckie mają już 17 lat - Grodzisk News


Już 17 lat minęło od powstania Kolei Mazowieckich – obecnie jednego z największych przewoźników kolejowych w kraju. Pociągi KM obsługują m.in. linię skierniewicką.


Z pociągów Kolei Mazowieckich korzysta wielu mieszkańców naszego regionu – mnóstwo ludzi codziennie dojeżdża do pracy czy szkoły zielono-biało-żółtymi składami, a znaczna większość choć raz miała okazję przejechać się pociągiem spółki. W miniony czwartek KM obchodziły 17. urodziny – 29 lipca 2004 r. przedstawiciele samorządu Mazowsza oraz „PKP Przewozy Regionalne” sp. z o.o. podpisali umowę, na mocy której na Mazowszu pojawił się nowy przewoźnik, czyli Koleje Mazowieckie.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Lipiec 2004 r. to był dzień utworzenia przewoźnika, ale nie rozpoczęcia działalności przewozowej. Tę rozpoczęto od stycznia 2005 r., gdy KM dysponowały 184 elektrycznymi zespołami trakcyjnymi, które obsługiwały dziewięć linii kolejowych i uruchamiając 550 kursów w ciągu doby. W pierwszym roku działalności z usług Kolei Mazowieckich skorzystało 40 mln podróżnych, a z każdym rokiem ta liczba systematycznie rosła, a w 2019 r. wyniosła ponad 62 mln. Dziś KM uruchamiają średnio 740 pociągów na dobę, obsługując 15 linii o łącznej długości ponad 1320 km.

W rozwoju oferty przewozowej oraz spółki jako takiej pomogły liczne inwestycje, które sprawiają, że KM stały się drugim przewoźnikiem pod względem liczby przewożonych pasażerów (20-procentowy udział w rynku). – Przez ostatnie 17 lat udało się zwiększyć ze 184 do ponad 300 sztuk taboru, częściowo wyłączając z eksploatacji najstarsze składy. Obecnie tabor spółki to niemal w połowie pojazdy nowo zakupione, a do 2023 r. zostanie w całości zrealizowana umowa na dostawy 61 ezt FLIRT produkcji Stadlera, która jest największym zamówieniem zarówno w historii spółki, jak i polskiej kolei – informują przedstawiciele spółki.

Dodają, że te 17 lat to nie tylko rozwój przewoźnika, ale i metamorfoza kolei na Mazowszu. – Dzięki m.in. wsparciu ze strony właściciela, czyli samorządu województwa mazowieckiego, oraz właściwie prowadzonej polityce taborowej, udało się zakupić blisko 140 sztuk nowych pojazdów oraz zmodernizować starsze składy. Spółka jako pierwsza zakupiła pojazdy piętrowe uruchamiane w systemie „push-pull”. Została także wybudowana najnowocześniejsza w tej części Europy myjnia taboru kolejowego w Tłuszczu.   W trakcie budowy jest nowa hala przeglądowo-naprawcza Stadlera w Sochaczewie, w której będą serwisowane najnowsze pojazdy czyli ezt FLIRT – podkreślają KM.

💬︎   dodaj komentarz

Kolejny bastion PSL-u od Struzika

mariusz
02-08-2021 08:24
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.