
Wokół stadionu Pogoni stanęły wysokie słupy, na których zainstalowano nowe oświetlenie, pozwalające na rozgrywanie meczów po zmroku. To zarazem jeden z wymogów licencyjnych, które należy spełnić, aby klub mógł grać na własnym obiekcie w nowym sezonie Betclic 1. Ligi. Skoro jest oświetlenie – od razu pojawiły się pytania, czy Pogoń zagra u siebie od pierwszej kolejki. Zapytaliśmy o to władze klubu oraz urzędników odpowiedzialnych za modernizację stadionu.
Wymogi zapisane w podręczniku licencyjnym dla drużyn przystępujących do rozgrywek Betclic 1. Ligi w sezonie 2026/2027 są jasno określone i dość rygorystyczne. Posiadanie sztucznego oświetlenia płyty boiska o natężeniu minimum 1 600 luksów to jeden z podstawowych wymogów, które od teraz Pogoń spełnia, ale to nie wszystko...
W ramach tychże wymogów mowa również o trybunie na przynajmniej 2000 miejsc siedzących, w tym 500 pod dachem. Kolejny to podgrzewana murawa, ale i to nie wszystko. Aby klub mógł występować na własnym stadionie, obiekt musi być wyposażony w szatnie z pełnym zapleczem funkcjonalno-sanitarnym; musi posiadać zaplecze techniczne umożliwiające przeprowadzenie transmisji telewizyjnej z meczu, a sektor dla kibiców przyjezdnej drużyny musi stanowić przynajmniej pięć procent całkowitej pojemności stadionu. Do tego dochodzą też m.in. kwestie wydzielenia loży prasowej.
Wszystkie powyższe modyfikacje zawiera projekt przebudowy stadionu Pogoni, ale wciąż czekamy na ogłoszenie przetargu na to duże w swoich rozmiarach zadanie. – Podręcznik licencyjny jasno określa wymogi, które klub musi spełnić, aby stadion został dopuszczony do gry w pierwszej lidze. PZPN może jednak warunkowo wydać zgodę na występy na takim obiekcie, o ile ma gwarancję, że właściwa przebudowa zakończy się w ciągu trzech lat, a umowa na nią została już zawarta i inwestycja może być prowadzona – mówi w rozmowie z nami Jakub Dębiec, prezes Pogoni Grodzisk Mazowiecki. – W ramach trybu warunkowego związek może wyrazić zgodę na udostępnienie kibicom trybuny tymczasowej o mniejszej liczbie miejsc, niż wymaga podręcznik. Wówczas byłaby to trybuna od strony al. Mokronoskich. W tym czasie rozbudowywana trybuna zostałaby odgrodzona specjalnym murem – dodaje prezes Dębiec.
foto: GrodziskNews.pl
W kontekście warunkowego dopuszczenia stadionu miejskiego do domowych meczów Pogoni Grodzisk ma w zanadrzu zastępczy projekt rozbudowy obiektu uwzględniający te realia. – Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu, co powinno nastąpić w czerwcu. Ze względu na skalę inwestycji szacowanej kosztorysowo na ponad 20 milionów złotych, będzie to prawdopodobnie trzymiesięczny przetarg unijny. Mamy jednak w zanadrzu pewne rozwiązania w ramach projektu zastępczego: to między innymi specjalne kontenery na pomieszczenia zaplecza technicznego. Jeśli PZPN przychyliłby się do takich odstępstw na czas modernizacji, wówczas można będzie grać na obiekcie w Grodzisku. Na ten moment nie możemy jednak niczego deklarować, bo mamy z piłkarską centralą dobre relacje, ale kieruje się ona swoimi wytycznymi – mówi nam Mariusz Smysło, dyrektor grodziskiego ośrodka sportu i rekreacji, który zarządza stadionem.
foto: GrodziskNews.pl
Prezes Pogoni wypowiada się w podobnym tonie. – Od strony formalnej jako klub przy pełnej współpracy z OSiR-em robimy wszystko, co w naszej mocy, by jak najszybciej zagrać w Grodzisku. Mając na uwadze procedury przetargowe i inne kwestie formalne, jesteśmy przygotowani na plan B i plan C. Jednakże niezmiennie zarówno naszym, jak i miasta priorytetem jest jak najszybszy powrót na Mokronoskich 4 – podsumowuje Jakub Dębiec.
foto: GrodziskNews.pl
foto: GrodziskNews.pl
foto: GrodziskNews.plByłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
6
9
1
2
2
2
2
3
0
Spaniały artykuł. Taki onetowy albo jeszcze lepszy :) Całe szczęście tytuł fajny, a z artykułu nic nie wynika. Strata czasu na czytanie, ale kliknodhaczony :(
Redaktor
21-05-2026 15:54
Właśnie przeczytałem, że Błonie otrzymało z MSiT 4, 2 mln złotych, Nowy Dwór 4,5 mln. Raszyn podobne pieniądze. Pamiętam, że Żyrardów i Wiskitki tylko nieco mniej. Inne miasta na Mazowszu też dostały. Gdzie Grodzisk? Pogoni jedna plyta treningowa, Chlebnia nieco lepiej, ale przydałaby się przebudowa. Dlaczego nie ma tam kasy dla GM? Bo nie zostały złożone wnioski? Bo liczymy na LTC, a potem takie kwiatki jak z Adamskim.
Robert
21-05-2026 16:12
zanim wybudują to wszystko, to być może Pogoń podzieli los zniacza i spadnie do @ ligi. Może szkoda tych 20 mln. ?
Marek
22-05-2026 08:26
Bardzo ciepłe i duszne ostatnio dni mogą zwiastować nadejście burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał aż dwa ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące nadchodzących zjawisk pogodowych. Synoptycy przewidują nie tylko gwałtowne burze, lecz także upały w regionie.
III Rodzinny Rajd Rowerowy Gminy Grodzisk Mazowiecki odbył się w miniony weekend i ku uciesze organizatorów przyciągnął wielu chętnych do integracji na dwóch kółkach! Oceńcie sami, oglądając fotogalerię z wydarzenia.
Dziś późnym wieczorem stadion przy al. Mokronoskich w Grodzisku rozświetlą nowo zainstalowane lampy. Ośrodek sportu i rekreacji zarządzający obiektem poinformował, że do północy potrwają testy nowych lamp oświetleniowych.
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałkowy wieczór na wiadukcie nad trasą S8 na wysokości Nadarzyna. Służby zostały wezwane do akcji ratunkowej wobec mężczyzny, który wszedł na estakadę. Strażacy dotarli do mężczyzny, a następnie przekazali go medykom.
Bardzo poważne skutki mogło mieć zdarzenie na leśnej drodze w Sadych Budach. Osobowa Dacia straciła przyczepność na szutrowej nawierzchni i wypadła z drogi po czym dachowała i uderzyła w drzewo.
Milanówek wybrał wykonawcę i podpisał umowę na budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Moniuszki. Dzięki inwestycji do sieci będą mogły przyłączyć się lokalne posesje.
Miłośnicy planszówek z Grodziska i okolica mogą na czerwono zaznaczyć w kalendarzu daty 20 i 21 czerwca. Wówczas bowiem odbędzie się piąta już odsłona Festiwalu Planszowy Grodzisk. Dwudniowy festiwal będzie zarazem zwieńczeniem całego sezonu comiesięcznych spotkań z planszówkami w grodziskiej Mediatece. A na uczestników wydarzenia czekać będzie wiele opcji zdecydowanie wartych rozważenia!
Mieszkańcy części budynków w centrum Grodziska muszą przygotować się na brak wody w kranach. A nastąpi to w najbliższą środę.
19
21-04-2026
11
29-05-2026
10
13-05-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.