reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

12

04 2023

Kasa dla najaktywniejszych sołectw


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Mazowieckie gminy mogą już zgłaszać swoje sołectwa do konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej wartości 40 tys. zł. Nabór wniosków trwa do 12 maja. Które sołectwo zdobędzie tytuł najaktywniejszego, tego dowiemy się do końca sierpnia.


Sołectwa pełnią bardzo ważną funkcję społeczną. Mimo że to najmniejsze wspólnoty lokalne, ich rola jest nie do przecenienia. Mieszkańcy sołectw udowadniają, że w niewielkich miejscowościach też można z powodzeniem realizować duże projekty, których celem jest rozwój lokalnej społeczności. Sołtysi i mieszkańcy są aktywni i przedsiębiorczy, każdego dnia prężnie działają, by poprawić jakość życia w swoich małych ojczyznach. Na Mazowszu jest 7,3 tys. sołectw i to właśnie do nich jest skierowany konkurs organizowany przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Tegoroczna edycja jest już siódmą z kolei. – To szansa na zaprezentowanie swojej działalności i pochwalenie się postępami, jakie zachodzą na terenach wiejskich. Nagrody trafią do tych wspólnot, których sołtysi i mieszkańcy wykazują się szczególną aktywnością i pomysłowością w swojej codziennej działalności – mówi marszałek Adam Struzik. Jestem dumny z tego, że mazowieckie sołectwa tak pięknie i prężnie się rozwijają – dodaje marszałek, który tradycyjnie objął konkurs swoim patronatem.

W konkursie mogą wziąć udział sołectwa, których działalność jest związana z rozwojem obszarów wiejskich, w szczególności wykorzystaniem środków unijnych na rozwój obszarów wiejskich, wprowadzaniem innowacyjnych technologii mających wpływ na rozwój terenów wiejskich, a także turystyką na obszarach wiejskich, wykorzystaniem dóbr kultury w celu promocji, rozwojem rolnictwa ekologicznego i podnoszeniem jakości żywności, organizacją spółdzielczości i grup producenckich na obszarach wiejskich czy aktywizacją społeczności lokalnych. Komisja konkursowa będzie oceniać osiągnięcia, inicjatywy i zrealizowane inwestycje. Weźmie pod uwagę dane zawarte w formularzu zgłoszeniowym, nadesłaną dokumentację fotograficzną a także ogólnodostępne informacje, zaangażowanie w KSOW i PROW.

Dla najaktywniejszych sołectw są przewidziane nagrody w wysokości do 15 tys. zł (I miejsce), do 10 tys. zł (II miejsce) i do 7,5 tys. zł (III miejsce) oraz wyróżnienia – do 1 tys. zł. Łącznie do rozdysponowania jest 40 tys. zł. Poza otrzymaniem nagród pieniężnych, dzięki którym sołectwa będą mogły realizować kolejne inicjatywy, konkurs to okazja do wypromowania swojej działalności. Prestiżowym tytułem najaktywniejszego sołectwa na Mazowszu mogą bowiem pochwalić się tylko nieliczni.

Jak i do kiedy się zgłosić?
Formularze zgłoszeniowe wraz z dodatkowymi dokumentami należy wysłać do 12 maja. Obowiązuje zasada, że jedna gmina może zgłosić jedno sołectwo. Co ważne, sołectwa, które zostały nagrodzone w ubiegłych latach (zajęły miejsca od 1. do 3.), nie mogą startować w tegorocznym naborze.

Szczegółowych informacji w sprawie konkursu udziela Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, e-mail: ksow@mazovia.pl, tel. 22 59 79 338.

O tym, które mazowieckie sołectwa okażą się tymi najaktywniejszymi, przekonamy się podczas Dożynek Województwa Mazowieckiego w Bieżuniu w ostatni weekend sierpnia.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.