reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

08

02 2023

Kasa dla gmin i mieszkańców na czyste powietrze. Pięć milionów w puli


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Do końca lutego gminy mogą zgłaszać wnioski na dotacje w ramach programu „Mazowsze dla czystego ciepła 2023”. Do każdego samorządu może trafić do 300 tysięcy złotych, które następnie gmina będzie mogła rozdysponować, jako dopłaty do wymiany źródeł ciepła przez mieszkańców.


Celem programu jest wsparcie gmin w walce z ubóstwem energetycznym. – Wymiana źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne jest kluczowa w walce o lepsze powietrze. Stąd też nasz kolejny program wsparcia, który ma bezpośrednio przełożyć się na sprawniejszą wymianę kopciuchów i większą efektywność energetyczną. W dłuższej perspektywie, mieszkańcom i gminom pozwoli to na spore oszczędności, a powietrze będzie czystsze – podkreśla Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W puli jest 5 mln zł. Dotacja może wynieść do 80 proc. kosztów kwalifikowanych i maksymalnie 300 tys. zł. Wnioski o dotacje mogą składać samorządy, które uruchomią w tym roku program dopłat dla mieszkańców na zakup nośników energii lub dotacji do wymiany źródeł ciepła bądź termomodernizacji budynków mieszkalnych. Pieniądze będzie można przeznaczyć także na wkład własny do innych programów i instrumentów finansowych, np. rządowego programu „Czyste powietrze”.

Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim, wskazuje, iż przekazane gminom środki będzie można przeznaczyć na wymianę węglowych źródeł ciepła, ale także na rekompensaty zwiększonych kosztów eksploatacji źródeł niskoemisyjnych po ich instalacji. Chodzi nie tylko o wymianę pieców, ale także instalację pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych czy przeprowadzenie termomodernizacji. Po stronie gmin leży wyselekcjonowanie najważniejszych potrzeb i miejsc, do których pieniądze powinny być skierowane.

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach programu „Mazowsze dla czystego ciepła 2023” można składać do 28 lutego 2023 r.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.