26 01 2020

Jest zielone światło Komisji Europejskiej dla programu kolejowego CPK

26.01.2020, godz.: 10:59
Jest zielone światło Komisji Europejskiej dla programu kolejowego CPK
Fot. Piotr Antos

Komisja Europejska wesprze współpracę z Francją w sprawie przygotowań do planowania, projektowania i budowy Kolei Dużych Prędkości związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Polska otrzyma od 2,1 do 3 mln zł dotacji na usługę konsultacyjną Kolei Francuskich SNCF.

Dotacja ta pozwoli na wymianę doświadczeń i wsparcie naszego kraju w zakresie standardów technicznych i organizowanych przy takim przedsięwzięciu jak Koleje Dużych Prędkości. Unia dofinansuje tę inicjatywę, ponieważ wpisuje się ona w europejskie strategie ekologiczne, takie jak Europejski Zielony Ład (The  European Green Deal) oraz założenia europejskiej polityki transportowej, np. promowanie transportu niskoemisyjnego i  optymalizację zużycia energii.

Zarząd CPK liczy na owocną współpracę z francuskimi partnerami. – Współpraca z partnerem zagranicznym jest wskazana, ponieważ dotychczas w Polsce nie budowano KDP. Francja to ojczyzna TGV, czyli najszybszych kolei w Europie. Dla spółki CPK ma to znaczenie pierwszorzędne – mówi Piotr Malepszak, członek zarządu CPK ds. części kolejowej inwestycji. – Zależy nam na tym, żeby doprowadzić do uruchomienia systemu KDP we współpracy z najlepszymi w  Europie – dodaje.

Program budowy CPK to nie tylko lotnisko, ale również sieć 1600 km nowych linii kolejowych (w tym część o standardzie KDP), które mają połączyć Warszawę i port „Solidarność” z większością największych polskich miast w czasie nie dłuższym niż 2–2,5 godziny. Z kolei podróż pociągiem z Warszawy do nowego lotniska ma zająć nie dłużej niż kwadrans.

💬︎ 4

Dodaj Komentarz

4 odpowiedzi na “Jest zielone światło Komisji Europejskiej dla programu kolejowego CPK”

  1. Hansik pisze:

    Polsce potrzebna jest szybka kolej jak świni siodło. Polska nie jest aż tak wielkim krajem żeby to było konieczne.

  2. Anonim pisze:

    Ignorant

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.