02 10 2015

Jest plan rewitalizacji Grodziska. Wiele dużych inwestycji

02.10.2015, godz.: 14:20
Jest plan rewitalizacji Grodziska. Wiele dużych inwestycji
fot. GrodziskNews

Grodziscy radni przyjęli na ostatniej sesji plan rewitalizacji miasta na lata 2014–2020. Ujęte w dokumencie plany inwestycyjne prezentują się imponująco. 

Rewitalizację podzielono na trzy etapy. Etap pierwszy obejmujący tereny zielone i zabytki miasta zakłada realizację trzech dużych zadań inwestycyjnych którymi są: budowa Grodziskiej Mediateki przy ul. Bartniaka (czytaj tutaj), rewaloryzacja Willi Niespodzianka wraz z urbanistycznym zagospodarowaniem terenu, na którym ma się pojawić nowa siedziba miejskiego magistratu (więcej tutaj). Wreszcie trzecim zadaniem ujętym w tej części jest kompleksowa modernizacja Stawów Walczewskiego razem z adaptacją na cele rekreacyjno-sportowe, ta inwestycja wystartować ma jeszcze w tym roku, o czym pisaliśmy ostatnio kilkukrotnie.

W drugim etapie rewitalizacyjnego planu Grodziska znalazła się budowa nowoczesnej hali przy ul. Sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu. Docelowo obiekt będzie nosił nazwę Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej i służył będzie wszelakim imprezom sportowym i kulturalnym, a także innym typom wydarzeń (więcej tutaj).

Najbardziej w inwestycje obfitować będzie etap trzeci, które obejmuje aż dziewięć dużych zadań w ramach rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Jako pierwsza na liście znalazły się prace rewitalizacyjne pasażu śródmiejskiego wzdłuż ul. 1 Maja. W ubiegłych latach a także w bieżącym roku odnowiono oblicze ciągów pieszych na odcinku pomiędzy ulicami Kilińskiego a 11 Listopada. Do rewitalizacji pozostał odcinek od Kilińskiego do Bartnika wraz z parkingiem mieszczącym się przy tej ostatniej ulicy.

Kolejnym zaplanowanym zadaniem będzie odnowa oblicza grodziskiego deptaka, włącznie z remontem nawierzchni, budową ścieżek i chodników wymianą oświetlenia. Szacowany koszt przedsięwzięcia obecnie znajdującego się w fazie koncepcyjnej to 10 mln zł. Następną inwestycją ważną z punktu widzenia mieszkańców będzie rozbudowa sieci monitoringu miejskiego.

Grodzisk chce także poprawić ład przestrzenny na osiedlu Kopernik. Jak? Poprzez remont ul. Orzeszkowej od 3 Maja do Królewskiej, budowę parkingu przy ul. Orzeszkowej i zagospodarowaniu wewnątrzosiedlowego placu, który się tam znajduje. Kolejny punkt to budowa miniplaców zabaw przy ul. Bairda i Szkolnej. Planuje się także m.in. remont ul. Szczerkowskiego oraz zagospodarowanie wewnątrzosiedlowych placów (wymiana oświetlenia i nakładek asfaltowych).

Podobne działania nastąpią też w obrębie osiedla Bałtycka. Tam mają pojawić się nowe ciągi piesze i rowerowe, na nowo zagospodarowana zostanie także osiedlowa zieleń. Zaplanowano też budowę miejsc parkingowych i wymianę oświetlenia ulicznego.

Nie zabrakło również ważnych zadań drogowych. Na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Orzeszkowej wybudowano rondo, w ramach kontynuacji uspokajania tam ruchu podobne rozwiązanie pojawić się ma także na krzyżówce z ul. Teligi. Nie zapomniano także umieścić w nim budowy parkingów przy ulicach Żydowskiej oraz Piaskowej.

Dużym zadaniem będzie też kontynuacja adaptacji dawnego Kina Wolność wraz z modernizacją infrastruktury towarzyszącej. Budynek kina został już wcześniej przystosowany do celów sportowych, w przyszłości zaś ma nastąpić przebudowa ciągu komunikacyjnego od ul. Kilińskiego do Lutnianej, oraz parking przy Kilińskiego właśnie.

Oprócz wyżej wymienionych zadań inwestycyjnych, w planie uwzględniono szereg mniejszych działań rewitalizacyjnych w mieście, co jest m.in. efektem konsultacji z mieszkańcami. Cały plan można znaleźć tutaj.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata