TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

12

04 2022

Jednostka w Książenicach znów funkcjonuje


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: 6MBOTJednostka w Książenicach znów funkcjonuje - Grodzisk News


Wojsko wróciło do Książenic. W miniony weekend w tamtejszej jednostce wojskowej przy al. Lipowej odbyła się pierwsza w historii 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięga wojskowa.


Wojsko wyprowadziło się z Książenic wiele lat temu. Wcześniej tamtejsza jednostka była siedzibą 1 Dywizjonu Technicznego OPK i zapleczem logistycznym dla Dywizjonów Ogniowych Artylerii Rakietowej 3 Warszawskiej Brygady OPK. W 1982 r. miał tam miejsce groźny wypadek – doszło do zapłonu, a w konsekwencji do wybuchu lasek prochowych silników startowych składowanych dla dywizjonów rakietowych wyposażonych w zestawy Wołchow rakiet różnych wersji. Eksplozja była tak silna, że słuchać ją było w promieniu kilku kilometrów. W wypadku zginęła jedna osoba. Do niedawna koszary znajdujące się przy al. Lipowej stały odłogiem i czekały na potencjalnego kupca. Ostatecznie jednak rząd zdecydował zagospodarować dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W minioną sobotę 9 kwietnia odbyła się pierwsza historii 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięga wojskowa na terenie kompleksu wojskowego  w Książenicach. To była pierwsza taka uroczystość po renowacji książenickiej jednostki. Blisko 40 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej i tym samym zasiliło szeregi 6MBOT. – Za wami wymagający czas szkolenia zwieńczonego egzaminem. Wiem, że wszyscy podeszliście do niego na poważnie, aby pokazać nabyte umiejętności w jak najlepszym świetle. Cieszę się, że wśród was jest tyle osób młodych. Mówi się, że młode pokolenie nie widzi świata poza telefonami i komputerami. Wy pokazujecie, że można inaczej, można poświęcić swój wolny czas, dać coś z siebie. Pokazujecie, że jesteście prawdziwymi patriotami. Życzę wam powodzenia w życiu prywatnym oraz sukcesów na żołnierskiej ścieżce – mówił podczas uroczystej przysięgi płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady  Obrony Terytorialnej.

Ochotnicy zobowiązali się wiernie służyć Ojczyźnie, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, a w razie potrzeby stanąć w obronie kraju. – Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Szkolenie było bardzo wymagające, wielu z nas miało po raz pierwszy miało w rękach broń styczność z amunicją, ale dzięki doświadczonym instruktorom, którzy prowadzili nas krok po kroku udało się pokonać wszystkie bariery – powiedział szer. Mateusz Sawicki.

Nie zabrakło wyróżnień dla najlepszych, czterech żołnierzy z najlepszymi wynikami podczas szkolenia wyróżniono złożeniem przysięgi na sztandar, natomiast na wniosek żołnierzy wyróżniono jednego z instruktorów. Ponadto decyzją dowódcy pamiątkową monetę Brygady otrzymał również dowódca szkolenia podstawowego.

W uroczystościach udział wzięli m.in. burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński oraz sołtys Książenic Stanisław Kolasa.

Jednostka w Książenicach znów funkcjonuje - Grodzisk News
Jednostka w Książenicach znów funkcjonuje - Grodzisk News
Jednostka w Książenicach znów funkcjonuje - Grodzisk News
Jednostka w Książenicach znów funkcjonuje - Grodzisk News
Jednostka w Książenicach znów funkcjonuje - Grodzisk News
Jednostka w Książenicach znów funkcjonuje - Grodzisk News
Jednostka w Książenicach znów funkcjonuje - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Należy też dodać, że w tych koszarach w latach 2005 - 2007 mieszkała drużyna policjantów z oddziałów prewencji w Piasecznie. Ci policjanci pełnili służbę patrolową w Grodzisku, Milanówku, Jaktorowie.

M.S.
12-04-2022 18:33

i tak powinno być, w książenicach powinny być koszary i wojsko, tereny wojskowe z poligonem a nie osiedle!

m
12-04-2022 23:29

Należy też wspomnieć, że przez kilka lat stacjonował też 7 dywizjon rakiety OP oraz Zespół Ogniowy 32 dr OP. Pozdrowienia dla wszystkich służących tam żołnierzy wojsk rakietowych 🙂

Z.K
12-04-2022 21:53

sluzylem przy rakietach 89-91 wopk

andrzej
30-04-2022 18:12

Słuzylem tam rocznik "97"
Baśka pozdrawia

Baśka
12-04-2022 23:02

Należy też dodać że kiedyś był tu pgr łąki i pola a teraz jedt olbrzymie osiedle z którego włodarze zrobili cel militarny a wszyscy widzą jak precyzyjnie ruscy strzelają. Brawo.

Gość
13-04-2022 09:42

chyba nie powinno się betonować łąk, a druga sprawa to chyba tam powinno być wojsko a nie mieszkaniówka

Wojtek
14-04-2022 00:01

Racja. Też o tym pomyślałam chociaż mieszkam 5 km od celu. Może mnie nie trafią.

Bernadeta
28-04-2022 17:42

W okolicach 2015 r. słyszałem w radio, że władze Grodziska chciały przeznaczyć ten obiekt na przyjęcie emigrantów z Afryki i Azji. Ale nie dojechali.

Ustinov
13-04-2022 17:49
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.