TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

26

07 2021

Jak wyrobić i korzystać z karty EKUZ?


Artykuł sponsorowany


foto: PexelsJak wyrobić i korzystać z karty EKUZ? - Grodzisk News


Karta EKUZ jest bardzo popularna wśród osób wyjeżdżających poza granice Polski. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o tym, jak wyrobić ten dokument i korzystać z niego w trakcie wyjazdu.


Karta EKUZ, czyli co?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa na zasadzie przedłużenia prawa do świadczeń medycznych na inne kraje. Oznacza to, że w przypadku, gdy poza granicami Polski zachorujesz lub będziesz potrzebować pomocy medycznej, to dzięki karcie EKUZ otrzymasz ją w takim samym zakresie jak obywatele kraju Twojego pobytu. Pamiętaj jednak, że dokument jest ważny tylko w przypadku publicznych placówek zdrowia. Dowiedz się więcej na stronie EKUZ online.

Jak wyrobić kartę EKUZ?
Łatwość uzyskania to bardzo duży atut karty EKUZ. Nie potrzeba wielu dni oczekiwania, papierów, wniosków i setek formularzy. Wystarczy tylko, że udasz się osobiście do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Twoim mieście. Tam znajdziesz wniosek, który powinieneś wypełnić i złożyć. W większości przypadków kartę można uzyskać podczas jednej wizyty. Wniosek nie musi być składany stacjonarnie. Jeśli tak Ci wygodniej, możesz przesłać dokument mailem, faksem lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą w ramach konta ePUAP.

Ile kosztuje wyrobienie karty?
Nic. Karta EKUZ jest w pełni darmowa, a Ty jako jej beneficjent nie zostaniesz obciążony żadnymi kosztami z tytułu wyrobienie lub korzystania z dokumentu. Jak już wspominaliśmy wcześniej, karta jest dowodem na to, że posiadasz powszechne ubezpieczenie zdrowotne w swoim kraju. Wyrób EKUZ w Warszawie: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-warszawie/.

Gdzie można skorzystać z karty EKUZ?
EKUZ to program skierowany do obywateli krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Z dokumentu skorzystasz więc w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Jak działa karta?
Jeśli będziesz potrzebować pomocy medycznej poza granicami Polski, wystarczy, że podążysz za 3 krokami, które opisaliśmy poniżej:
1. Znajdź w Internecie najbliższą placówkę zdrowia, która ma podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Jest to bardzo ważne, ponieważ EKUZ działa tylko w publicznych przychodniach.
2. Weź ze sobą dowód osobisty/paszport i kartę EKUZ. Bez tych dokumentów weryfikacja Twoich danych oraz prawa do ubezpieczenia może skończyć się negatywnie.
3. Udaj się do przychodni, pokaż dokumenty i skorzystaj z bezpłatnej opieki medycznej.

Karta EKUZ jest bardzo przydatnym i elastycznym środkiem do zapewnienia sobie ochrony od strony medycznej. Dzięki temu kawałkowi plastiku nie będziesz musiał zamartwiać się konsekwencjami finansowymi korzystania z usług medycznych poza Polską. Skupisz się wyłącznie na celu wyjazdu.

📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.