TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

22

04 2022

Jak przebiega organizacja grodziskiej oświaty?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayJak przebiega organizacja grodziskiej oświaty? - Grodzisk News


Od początku kwietnia Grodzisk organizuje tzw. oddziały przygotowawcze dla ukraińskich dzieci w szkołach na terenie gminy. W dzisiejszej rozmowie z nami wiceburmistrz Tomasz Krupski zapewnił, iż są to rozwiązania bez kolizji z rekrutacją innych uczniów.


Niedawna informacja o otwarciu szkoły w Szczęsnem wywołała falę komentarzy, których autorzy interpretowali ten fakt jakoby otwarcie placów głównie z myślą o dzieciach ukraińskich. W rozmowie z nami odniósł się do tego wiceburmistrz Tomasz Krupski, odpowiadający w gminie za grodziską oświatę. – Otwarcie Szkoły w Szczęsnem, a konkretnie dwóch oddziałów dla pierwszy klas polskich dzieci wynika wprost z próśb rodziców, którym bardzo zależało, aby ich pociechy uczyły się właśnie w tej placówce – mówi nam Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska. – Jednocześnie muszę zaznaczyć, że szkoła w Szczęsne ma pełne możliwości ku temu, by uruchamiać dodatkowe oddziały na potrzeby przyjęcia dzieci z naszej gminy – dodaje.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Na początku kwietnia Grodzisk uruchomił pierwsze oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy. Obecnie funkcjonuje ich sześć: trzy w Szkole Podstawowej nr 2, po jednym w szkołach nr 4 i 5 oraz jeden w grodziskiej „Jedynce”. W codziennym programie zajęć jest m.in. godzina języka polskiego, by ułatwić dzieciom asymilację społeczną. –

Tuż po rozpoczęciu wojny i pierwszych napływach obywateli Ukrainy, dzieci uczyły się wyłącznie w klasach z polskimi dziećmi. Istniał jednak duży problem komunikacyjny, wiele dzieci nie mogło zintegrować się ze swoimi rówieśnikami; wciąż było i jest starumatyzowanych tym, co się stało. Z myślą o nich właśnie stworzyliśmy oddziały przygotowawcze. Nie znaczy to jednak, że dzieci ukraińskie będą uczyły się wyłącznie w swoim gronie. Jest też wiele takich, które szybko przystosowały się do nowej rzeczywistości, mówią po polsku i mogą uczyć się w klasach z dziećmi polskimi – zaznacza Krupski.

Tuż po majówce gmina uruchomi sześć kolejnych oddziałów przygotowawczych. – Będą to dwa oddziały w szkole w Szczęsnem, które przejmą dzieci z podstawówek w Książenicach i Adamowiźnie; jeden oddział w świetlicy w Łąkach, który przejmie dzieci z „Czwórki”; dwa oddziały znajdą się w pomieszczeniach parafialnych w centrum miasta, gdzie przeniesiemy dzieci ze szkół nr 1, 5, 6; jeden natomiast zostanie zorganizowany w książenickiej szkole – wyjaśnia wiceburmistrz Krupski.

Szkolne oddziały przygotowawcze będą działać do końca bieżącego roku szkolnego na podstawie zgody z kuratorium oświaty, z możliwością przedłużenia na rok następny.

Co z przedszkolakami?
Aby ułatwić Ukraińcom znalezienie, pracy usamodzielnienie się, a zarazem odciążenie grodziszczan, którzy opiekują się uchodźcami gmina stworzyła możliwość nauki przedszkolnej. – Wyszliśmy z inicjatywą zaopiekowania dzieci w wieku przedszkolnym, po to, by ułatwić ich opiekunom powrót do pracy i względnej normalności, usamodzielnienia się, a to odciążyłoby także mieszkańców, którzy przygarnęli do siebie potrzebujących. Część dzieci w wieku sześciu lat, objętych obowiązkiem przedszkolnym przyjęliśmy do grodziskich placówek publicznych – mówi nam Tomasz Krupski.

– Dla innych przygotowaliśmy sto miejsc w nowej placówce „Dzień dobry Przedszkole” przy ul. Nadarzyńskiej. Jest to przedszkole prywatne, ale zostało przez gminę wybrane w przetargu i będzie na zasadach właściwych placówkom publicznym świadczyć usług opieki i zajęć dla stu przedszkolaków z Ukrainy do końca bieżącego roku szkolnego – podkreśla włodarz. – Podjęliśmy takie działania, aby nie było kolizji z rekrutacją grodziskich dzieci – dodaje.


ZOBACZ TEŻ

📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.