TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

22

11 2022

Jak nasze samorządy radziły sobie z wykorzystaniem dotacji UE? Sprawdzamy ranking „Wspólnoty”


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayJak nasze samorządy radziły sobie z wykorzystaniem dotacji UE? Sprawdzamy ranking „Wspólnoty” - Grodzisk News


Magazyn "Wspólnota" opublikował niedawno kolejny ranking samorządów. Tym razem autorzy stworzyli zestawienie uwzględniające wykorzystanie środków Unii Europejskiej przez samorządy w latach 2014–2021. Jak wypadł nasz region? Sprawdziliśmy te wskaźniki.


– Z ankiet rozsyłanych przez „Wspólnotę” przy okazji rankingu wydatków inwestycyjnych mamy też informacje o dotacjach pozyskiwanych (niezależnie od budżetu) przez spółki komunalne w miastach na prawach powiatów. W całym okresie 2014–2021 środki zdobyte przez spółki w miastach wojewódzkich stanowiły mniej więcej jedną trzecią dotacji przepływających przez budżety miejskie – powiadają autorzy nowego zestawienia.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Przy jego tworzeniu przyjęto wyliczenie łącznej kwoty uzyskanych dotacji per capita, czyli w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Bezapelacyjnymi liderami klasyfikacji w swoich kategoriach są ą Świnoujście, Krynica Morska (woj. pomorskie), Dziwnów (zachodniopomorskie) i Puńsk (podlaskie).

Mazowsze jako województwo wypada blado, gdyż zajęło ostatnie 16. miejsce. Nie lepiej wygląda ten rezultat w odniesieniu do powiatu grodziskiego, który sklasyfikowano na przedostatnim 313. miejscu. Kwota pozyskanych dotacji w przeliczeniu na mieszkańca powiatu wyniosła 32,57 zł.

W podziale na poszczególne gminy najwyżej w rankingu znalazł się Grodzisk, który pośród miast powiatowych zajął 43. pozycję, z sumą dotacji 1934,17 zł per capita.

W kategorii miasteczek Podkowa Leśna znalazła się na 254. miejscu – 1607,11 zł per capita. Niżej, na 386. lokacie jest Milanówek – 1038,11 zł. Trzeci z członków Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów – Brwinów – sklasyfikowano na 487. pozycji z kwotą 711,08 zł per capita.

W kategorii gmin wiejskich znalazły się Jaktorów – na 964. miejscu z kwotą dotacji 1147,47 zł na mieszkańca; dalej Żabia Wola – 1145. miejsce, 885,68 zł, zaś Baranów na 1496. pozycji z sumą dotacji w kwocie 201,26 zł.
Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.