reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

11

05 2023

Jak leczyć zespół suchego oka?


Artykuł sponsorowany

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Jak leczyć zespół suchego oka? - Grodzisk News


Zespół suchego oka (ZSO) to powszechnie występujące schorzenie okulistyczne, które z uwagi na uciążliwe objawy upośledza codzienne funkcjonowanie chorego. Jakie dostępne metody leczenia zespołu suchego oka pozwalają cieszyć się dobrymi efektami terapeutycznymi? Jak skutecznie zapobiegać chorobie i dbać o kondycję oczu?


Przyczyny zespołu suchego oka 


Jak pokazują badania epidemiologiczne, zespół suchego oka występuje nawet u 11-17% dorosłych Polaków (częstość występowania ZSO wzrasta wraz z wiekiem). Jakie są czynniki sprawcze zespołu suchego oka? Etiologia schorzenia jest dość złożona i wieloczynnikowa. ZSO jest konsekwencją nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Czynnikami ryzyka jest m.in. ekspozycja oczu na dym papierosowy lub opary chemikaliów. Zespół suchego oka może mieć związek z:
- suchym powietrzem, 
- klimatyzacją,
- ubogoskładnikową dietą.
ZSO dość często doświadczają pacjenci po przebytych zabiegach chirurgii refrakcyjnej, cierpiący na choroby autoimmunologiczne, dermatologiczne, neurologiczne. Rozwojowi zespołu suchego oka sprzyja też przyjmowanie niektórych leków, w tym np.:
- przeciwnadciśnieniowych, 
- przeciwhistaminowych, 
- przeciwdepresyjnych.

Co ciekawe zespół suchego oka częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn, z problemem tym dość często zmagają się panie w okresie menopauzy. 

Jeżeli podejrzewasz u siebie zespół suchego oka, skonsultuj swoje obawy ze specjalistą. Odpowiednią osobą będzie lekarz rodzinny lub okulista. Warszawa to miasto, w którym pracuje wielu świetnych specjalistów w dziedzinie okulistyki.

Jak rozpoznać zespół suchego oka – objawy przypadłości 


Do podstawowych objawów zespołu suchego oka zaliczamy:
- suchość oczu,
- pieczenie oczu,
- przekrwienie spojówek,
- nadmierne łzawienie,
- upośledzenie widzenia,
- uczucie piasku pod oczami,
- swędzenie oczu,
- zaczerwienienie oczu,
- duża wrażliwość oczu na światło.
Pacjenci z zespołem suchego oka zwykle źle tolerują użytkowanie soczewek kontaktowych. Jak pokazuje praktyka lekarska (wywiady medyczne z pacjentami), symptomy ZSO zwykle są najbardziej dokuczliwe wieczorem. 

Diagnostyka i metody leczenia zespołu suchego oka 


Jak wygląda diagnostyka zespołu suchego oka? Lekarz rozpoznaje ZSO na podstawie występowania charakterystycznych objawów choroby w wywiadzie i badań, takich jak:
- czas przerwania filmu łzowego, 
- test Schirmera, 
- ocena wysokości menisku filmu łzowego,
- badania fałdów spojówki równoległych do krawędzi powieki.

W ramach leczenia objawowego zwykle wdraża się tzw. sztuczne łzy (preparaty bez środków konserwujących w kroplach), jednak należy podkreślić, iż nie rozwiązują one problemu, a jedynie łagodzą uciążliwe symptomy ZSO. W trakcie terapii należy też unikać czynników drażniących i wielogodzinnej pracy przy komputerze, która zwykle powoduje zmęczenie wzroku oraz nasilenie objawów. W niektórych przypadkach wdraża się też leki zmniejszające stan zapalny, takie jak np. kortykosteroidy w kroplach, cyklosporyna A. 

Należy podkreślić, iż obecnie nie istnieje jedna skuteczna metoda, która gwarantuje całkowite wyleczenie zespołu suchego oka. U większości chorych objawy ZSO utrzymują się przez całe życie.

Zespół suchego oka a działania profilaktyczne


Wiele osób zastanawia się, jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się objawów ZSO. W ramach działań zapobiegawczych należy unikać długotrwałego przebywania w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach. W miarę możliwości zaleca się też unikać silnego wiatru i zimnego powietrza. Rozsądnym krokiem będzie też zakup nawilżacza powietrza. 

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka
https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/127100,zespol-suchego-oka
https://podyplomie.pl/medycyna/37653,zespol-suchego-oka-co-kazdy-internista-wiedziec-powinien





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.