22 05 2019

Jak idzie przebudowa drogi 579? Nie bez przeszkód [FOTO]

22.05.2019, godz.: 15:05
Jak idzie przebudowa drogi 579? Nie bez przeszkód [FOTO]
fot. GrodziskNews

Sprawdzamy, jak idą prace przy przebudowie trasy 579. Z informacji przekazanych nam przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie wynika, że stopień realizacji inwestycji wynosi około 20 procent.

W zamyśle drogowców roboty mają być prowadzone jednocześnie z dwóch stron: od Grodziska i od Radziejowic. Dzięki kompleksowej modernizacji nową jakość zyskają fragmenty trasy biegnące od Grodziska przez Kałęczyn, Janinów, Mościska i Makówkę. Zaprojektowano poszerzenie jezdni drogi głównej do 7 metrów (dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy, do tego pobocza o szerokości 1,5 m) oraz zastosowano cały szereg rozwiązań, mających na celu odseparowanie ruchu samochodowego od pieszo-rowerowego. W ramach prac wykonawca rozbuduje też istniejące, i wybuduje nowe, chodniki i ciągi pieszo – rowerowe w miejscowościach: Kałęczyn, Janinów, Adamowizna, Mościska, Kuklówka. Zostanie wymieniona zniszczona kostka brukowa i obrzeża chodnikowe. Chodniki i ścieżki rowerowe zlokalizowane bezpośrednio przy jezdni, oddzieli od niej pas zieleni lub rów przydrożny. Zaplanowano również wydzielenie dodatkowych pasów ruchu dla pojazdów skręcających w lewo, a na odcinku drogi w miejscowościach Mościska i Kuklówka zaprojektowano dwa ronda.

Roboty wystartowały w marcu. Warto zatem sprawdzić, na jakim są dziś etapie. – Zaawansowanie całości budowy obecnie wynosi 20 procent. Aktualnie prowadzone są roboty przy moście na rzece Pisia-Tuczna w miejscowości Kuklówka (około 25 procent zaawansowania – wykonano rozbiórkę mostu, budowane są przyczółki). Wykonano kanalizację deszczową – wylicza Monika Burdon, rzecznik prasowy MZDW.

I dodaje: – Trwa przebudowa oświetlenia ulicznego. Na wyłączonym odcinku z ruchu rozebrana została stara podbudowa drogi. Zakończono wycinkę drzew. Wykonano nasypy wraz ze stabilizacją i kruszywem w nowym śladzie na odcinkach. Rozpoczęły się już prace przy frezowaniu i rozbiórce starej podbudowy na kolejnym odcinku – mówi nam Monika Burdon.

Przebudowa ma się zakończyć w 2020 roku. Zdjęcia z trwającej budowy można zobaczyć poniżej.

Musimy jednak dodać, że inwestycja nie obywa się bez istotnych problemów (co widać na dwóch ostatnich zdjęciach). Okazuje się bowiem, że w Kałęczynie projekt zakłada niewłaściwe wypoziomowanie drogi. – Chodnik będzie na wysokości istniejących ogrodzeń, z posesji będziemy wychodzili pod górkę. A co zimą przy marznącej mżawce, a koła przejeżdżających samochodów na wysokości okien? – skarżą się mieszkańcy.

Dziś ma się w tej sprawie odbyć spotkanie mieszkańców z drogowcami i samorządowcami. Będą rozmowy o możliwych rozwiązaniach sytuacji. Do tematu powrócimy więc jutro.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata