TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

29

06 2021

Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak?


Grodzisk News


foto: Urząd Miejski w Grodzisku Maz.Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News


Wcześniej publikowaliśmy koncepcję placu Zygmunta Starego w Grodzisku. Teraz mamy projekt rewitalizacji deptaka i placu Wolności. Całość prezentuje się imponująco. Ale wiele zależy od otrzymania przez miasto środków zewnętrznych.


reklama Grodzisk mazowiecki

Grodziski deptak i plac Wolności to punkty w mieście stanowiące ścisłe centrum. Zostały wybudowane 27 lat temu, dlatego władze miasta od dłuższego czasu planują rewitalizację. Przygotowano już projekt inwestycji.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Plac Wolności
– Projekt przewiduje podkreślenie funkcji historycznej tego placu. Głównym założeniem jest stworzenie przestrzeni przyjaznej do spędzania czasu dla mieszkańców i stworzenie dwóch placów: historycznej części z pomnikami oraz części z punktami dla rekreacji z fontanną. Zimą fontanna będzie nieczynna, a wtedy głównym punktem będzie ekspozycja świąteczna z choinką. Zieleńce tak zostaną usytuowane, aby można było ustawić kawiarniane ogródki – opisuje Katarzyna Marcinkowska, główny specjalista ds. kształtowania przestrzeni publicznej w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Mazowieckim.

Zniknie obecna niecka na placu Wolności, a w tym miejscu stanie wspomniana fontanna, nasadzona będzie też zieleń. – Istotnym punktem tego projektu jest to, że deszczówka będzie się zbierała w specjalnych zbiornikach, która potem posłuży do podlewania tych roślin tam rosnących. Będzie ich bardzo dużo, w pewnym momencie miałem wątpliwości, czy nie przesadziliśmy z ich ilością, czy nie zrobiliśmy z tego małego parku, ale takie są trendy – zaznacza burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński.

Deptak
Deptak zostanie wyłożony płytami granitowymi (całość zostanie ujednolicona z placem Wolności i placem Zygmunta Starego), będzie miał wydzieloną jednokierunkową drogę przeciwpożarową. Charakterystycznym punktem deptaka nawiązującym do historycznego przebiegu torów Warszawskiej Kolej Dojazdowej będą dwa pasy imitujące szyny w kierunku dworca PKP. – Przy wjazdach na deptak planujemy zamontowanie hydraulicznych podnośników ze słupkami. Do godz. 11.00 będzie mogło na tę drogę wjeżdżać zaopatrzenie, a po tej godzinie podnośniki idą w górę i wjazd będzie niemożliwy. Chyba, że dla służb ratunkowych, które będą miały pilota do sterowania podnośnikami – zaznaczył burmistrz Benedykciński.

Deptak ma być zielony, ale pojawią się miejsca m.in. na ogródki kawiarniane. – Rewitalizacja deptaka odbędzie się z zachowaniem istniejących drzew plus stworzenie jednej osi drzew w odległości około 3,5 metra od elewacji kamienic. Na dole będą rabaty. Nie mówimy tu o alei, bo jest po prostu za wąsko. Pomiędzy nasadzeniami zostały przestrzenie, które można wykorzystać na np. ogródki kawiarniane – zaznacza Katarzyna Marcinkowska.

Na deptaku nie będzie wydzielonej osobnej drogi dla rowerów, tylko będzie ciąg pieszo-rowerowy. Przy przejściach dla pieszych pojawią się różnice w strukturze nawierzchni informujące osoby niewidome o zbliżaniu się do przejścia, a także specjalne listwy bezpieczeństwa dla osób używających smartfonów.

Pomnik Chełmońskiego zostanie wyniesiony na półokrągły cokół, a pod pomnikiem zaprojektowano rzeźby z brązu (kuropatwy). Pobliskie schody zaprojektowano również jako miejsca siedzące z drewnianymi siedziskami.

Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się tej inwestycji? Okazuje się, że wiele zależy od otrzymania dofinansowania. – Mamy już gotowy projekt i pozwolenie na budowę. Wystąpiliśmy o dofinansowanie tej inwestycji, projekt został wstępnie zaakceptowany, ale nie mamy decyzji o dotacji. Jeżeli otrzymamy środki zewnętrzne to od razu ruszamy. To będzie droga inwestycja – między 5 a 7 milionów zł, choć biorąc pod uwagę rosnące ceny materiałów budowlanych to bardziej realna wydaje się ta wyższa granica – podkreśla burmistrz.

Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News
Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News
Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News
Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News
Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News
Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News
Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News
Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News
Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News
Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News
Jak będą wyglądały plac Wolności i deptak? - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Elegancko💪

Młodszy Starszy
29-06-2021 19:34

bez komentarza!

abc
30-06-2021 12:32

Spokojnie poczekamy projekt na Okrezna jest już z 10 lat i po płytach z 80 lat się jeździ.

KrisGG
29-06-2021 19:57

Przecież Okrężna miała być cała zrobiona 5 lat temu, tylko się mieszkańcy nie zgadzali

Krzysiek
29-06-2021 22:28

Bo jakiś id..ota zablokował inwestycje jak miała być realizowana, bo wolał mieszkać przy płytach....i jeszcze namawiał innych, wmawiając że to będzie autostrada z ruchem ciężarówek. To nie wina urzędu tylko głupich mieszkańców.

D
28-07-2021 19:26

a pytał się pan handlowców? dlaczego na deptak nie będzie można wjeżdżać z zaopatrzeniem? dlaczego dąży pan do ograniczenia ludziom działalnościgospodarczej przy deptaku, Grodzisk to nie Sopot i nie promenady w Los Angeles! wynieśliście handel z deptaka do tych nibygalerii deweloperów. teraz jeszcze ograniczacie wjazd na deptak. za duzo pan burmistrz jeździł za granicę i za dużo się naoglądał. niech pan da ludziom żyć i pracować przy deptaku. już prawie cały bazarek zniknął, nikt nie wytrzyma z waszymi galeriami!

lidka
30-06-2021 01:20

nie jestem pewny czy to miejsce będzie miłym wypoczynkiem,jak zza murów kościelnych od rana do wieczora przez siedem dni w tygodniu lecą MĄDROŚCI AMBONOWE i "muzyczka" organowa.Właściwym posunięciem byłoby "uciszyć"te koncerty które słuchać na pół miasta.!!!!!!!!!!!

wierny-niewierny
30-06-2021 08:20

było spotkanie jakiś czas przed pandemią z burmistrzem, handlowcy opowiedzieli się za koniecznością przejezdności deptaka! to jest ulica handlowa a nie Sopot! burmistrz nikogo nie słucha tylko niewiadomo kogo....handel przy deptaku upadł przez wyprowadzenie go na obrzeża! bazarek przy deptaku upadł! ktoś myli wizje z rzeczywistością. grodzisk to nie promenada nadmorska!

były handlowiec
30-06-2021 10:34

handlowcy prosili burmistrza, aby deptak był jednokierunkowy, to fajne miejsce dla sklepow i zakupów, ale on handlowców na deptaku chyba.nie lubi, i jeszcze więcej betonu położą, koszmar! Gdzie jest grodziski Pis, żeby zabrał głos w sprawie nie zabijania handlu na deptaku!?? Skoro PiS udaje opozycje, to przy następnych wyborach będziemy udawać, że Pisu nie ma!

baron
30-06-2021 12:29

warto poprosić Rydzyka o wstawiennictwo :)

:)
30-06-2021 17:31

to jest chore, żeby montować szlabany! utrudniacie ludziom handel przy deptaku, przy marketach też założcie i zróbcie płatne parkingi!

Anna
30-06-2021 16:18

ROBIĄ TAK JAK IM PASUJE LUDZI NIE SŁUCHAJĄ. PARKINGI TO PRAWIE JUŻ W CAŁYM MIEŚCIE PŁATNE POODDAWANE W PRYWATNE RĘCE I TYLKO URZĄDZANE JEST POLOWANIE NA WYSTAWIENIE MANDATU- NIE ZDĄŻY SIĘ IŚĆ PO BILET I WRÓCIĆ A ZA SZYBĄ MANDACIK........ CENTRUM GRODZISKA ZAWSZE TĘTNIŁO ŻYCIEM, BYŁO WIELE SKLEPÓW, BAZAREK A TERAZ ZERO MIASTO UMIERA TYLKO BETONY I BUDYNKI DEWELOPERSKI I WIATY NA DEPTAKU DLA WIADOMEJ ELITY.

JA
10-07-2021 13:47

żeby tylko deweloperom się podobało!!!

bobo
07-07-2021 15:03

CZYLI ZNOW BURMISTRZ WYTNIE STARE DREWA I POSADZI PICIPOLKI ,KTO BUDUJE CVALYOE ,ZE MU DR,EWA POTRZ4BNE ,BO NIE BA MIASTO TO IDZIE !BETON I KRZACZKI I ZNOW BETON!!

Anna
11-07-2021 10:21

Jeszcze więcej betonu ,po co byli wycinać stare drzewa ,nadal to robią w Grjdzisku wszędzie kostka beton, brud i kurz a ciasno jak w d... Musiały mózgi burmjstrzjwi i radnym skamieniec !Sądzą krzaczki i beton i kosteczka zygac się chce

Anna
15-07-2021 12:33

Panie Burmistrzu, proszę o korektę projektu modernizacji deptaka.
Proszę z projektu usunąć ławki. Jestem od niedawna ponownie po długiej przerwie mieszkańcem Grodziska. I muszę powiedzieć że ilość ludzi , którzy wyglądają jakby jedynym celem ich życia było picie alkoholu jest PRZERAZAJACA. To bardzo się rzuca w oczy, wstyd kogoś zaprosić żeby pokazać miasto.
Pora coś zrobić bo tak źle nie jest nigdzie.

Robert
16-07-2021 15:17

Mam wrażenie ze tzw Deptak grodziski staje się miejscem niekoniecznie przyjaznym dla mieszkańców. Ilość lumpów wysiadujących lub śpiących na ławeczkach jest porażająca. Szczególnie widoczne to jest pomiędzy ul Zondka a stacją PKP. Ostatnimi czasy byłem świadkiem żebrania o pieniądze panów ubranych w brudne dresy, niestety żebranie było namolne i z tego co widziałem starsi ludzie byli wręcz zastraszani… gdzie monitoring, gdzie policja….

Mieszkaniec
18-07-2021 08:41

👍

TW
21-07-2021 16:26
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.