07 04 2020

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce

07.04.2020, godz.: 08:00
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce

Wychowywanie potomstwa daje ogrom satysfakcji, ale jednocześnie wiąże się z codzienną, ciężką pracą i określonymi wydatkami. Jak duże one są? Ile wynoszą koszty wychowania w Polsce?

Wydatki na wychowanie dziecka
Jedzenie, odzież, środki czystości, zabawki, wyjazdy, sprzęt elektroniczny, kieszonkowe – to tylko część wydatków, które ponosi każdy rodzic. Mimo że w skali miesiąca mogą się one wydawać stosunkowo niewielkie, to po zsumowaniu kwoty robią się pokaźne. Zgodnie z obliczeniami przeprowadzonymi przez centrum im. Adama Smitha, aby wychować jedno dziecko do osiągnięcia przez nie pełnoletniości, rodzice muszą wydać co najmniej 200  000 zł. Co interesujące, każde kolejne dziecko „kosztuje” nieco mniej, ponieważ na drugie trzeba przeznaczyć co najmniej 170  000 zł, a na trzecie 150  000 zł. Wynika to z faktu, że część wyposażenia kupionego dla pierwszego dziecka może zostać wykorzystana z myślą o pozostałym potomstwu.

Analizując powyższe obliczenia, należy mieć świadomość, że uwzględniają one bieżące ceny, a więc na przestrzeni czasu mogą ulec zmianie. Trudno bowiem oczekiwać, że aktualne ceny produktów i usług utrzymają się na tym samym poziomie przez wiele lat. Zgodnie z obliczeniami wykonanymi przez pracowników Centrum im. Adama Smitha, rządowy program społeczno-demograficzny 500+ sprawia, że rodzice wydają na wychowanie więcej pieniędzy, co wynika wprost z faktu, że mają ich więcej w portfelu.

Setki tysięcy złotych na każde dziecko
Wydatki w związku z wychowaniem dziecka pojawiają się już na początku jego życia. Samo przygotowanie się na przyjście potomka na świat pociąga za sobą wiele niezbędnych kosztów. Kupno wózka, łóżeczka czy środków higieny to dopiero początek – znacznie większym wydatkiem jest urządzenie pokoju dziecięcego, które może pochłonąć tysiące złotych. Kompleksowe informacje na temat przygotowania pokoju dla potomstwa można znaleźć pod adresem https://dzidziusiowo.pl/dziecko/wychowanie-i-rozwoj/3034-ile-kosztuje-urzadzenie-dzieciecego-pokoju.

Wraz z wiekiem dziecka wzrastają również koszty jego wychowania. Coraz częstsze kupowanie ubrań, większe posiłki, wydatki na edukację, wycieczki, zajęcia pozalekcyjne czy hobby mogą pochłaniać setki, jeśli nie tysiące złotych miesięcznie. Krótko mówiąc, utrzymanie potomstwa to naprawdę duży koszt, który można porównać z zakupem nowego, luksusowego samochodu wprost z salonu. Oczywiście fakt, że jest on rozłożony w czasie, powoduje, że nie stanowi tak poważnego obciążenia dla budżetu domowego.

Mając na uwadze wysokie koszty wychowania dziecka, nie należy się dziwić, że wielu rodziców znajdujących się w trudnej sytuacji ratuje się kredytami. Nie każdy może jednak sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu w banku, a wtedy jedynym rozwiązaniem na zasypanie dziury w domowym budżecie staje się pożyczka w firmie z sektora pozabankowego. Wiele interesujących ofert tego rodzaju można znaleźć w serwisie https://sowafinansowa.pl/, który pozwala na ich porównanie pod różnym względem.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.