
W grudniu samorządy uchwalać będą swe budżety i plany inwestycyjne na cały 2026 rok. Wcześniej zaś pokażą projekty uchwał finansowych. Tak uczyniła już Podkowa Leśna. Spójrzmy więc na liczby proponowane przez miasto-ogród na 2026 rok.
Planowane dochody Podkowy w przyszłym roku mają wynieść prawie 49,7 mln zł, co przy wydatkach na poziomie blisko 57,3 mln zł daje deficyt budżetowy na poziomie 7,6 mln zł. Ów niedobór samorząd zamierza pokryć wolnymi środkami w wysokości oraz nadwyżką z lat ubiegłych.
Z punktu widzenia mieszkańców zawsze najciekawiej prezentują się tabele planowanych wydatków na inwestycje. I tak: w 2026 roku podkowa zapisała na ten cel ponad 8,8 mln zł.
Zdecydowanie największy strumień pieniędzy skierowany zostanie na poprawę stanu dróg i transportu, gdzie łączne nakłady w dziale transportu i łączności sięgną blisko 5,9 miliona złotych. Najkosztowniejszym i najbardziej złożonym przedsięwzięciem będzie przebudowa ulicy Głównej oraz ulicy Sarniej. Inwestycję tę podzielono na dwa etapy – przebudowę ulicy Sarniej oraz modernizację ulicy Głównej na odcinku od Sarniej do Wiewiórek – przy czym na każdy z tych etapów zarezerwowano po 1 300 000 złotych. Oprócz tego, w budżecie zabezpieczono pokaźną pulę 1 900 000 złotych na ogólną budowę i przebudowę innych ulic na terenie miasta, co pozwoli na elastyczne reagowanie na potrzeby drogowe.
Drogowe plany inwestycyjne to jednak nie tylko wielkie modernizacje. Miasto planuje wydać milion złotych na przebudowę ciągu ulic Kwiatowej i Paproci, a kolejne 300 000 złotych przeznaczy na budowę infrastruktury drogowej poprawiającej bezpieczeństwo. Wśród mniejszych, ale istotnych dla komunikacji zadań, znalazła się budowa schodów w ciągu ulicy Sowiej oraz opracowanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę gminnych dróg. Ciekawym akcentem jest również przeznaczenie 44 000 złotych na opracowanie koncepcji trasy rowerowej biegnącej wzdłuż linii WKD.
A jak wyglądają plany związane z gospodarką komunalną i ochroną środowiska? W tym dziale na inwestycje przewidziano ponad 2,2 miliona złotych. Władze miasta stawiają na rewitalizację historycznych i rekreacyjnych „wizytówek” Podkowy Leśnej. Aż 760 000 złotych ma pochłonąć renowacja budynku dawnego Kasyna wraz z otoczeniem parku miejskiego. Kontynuowane będą też prace w Leśnym Parku Miejskim, gdzie za 700 000 złotych przebudowany zostanie zbiornik wodny na rzece Niwce. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach zaplanowano przebudowę placu zabaw w Ogrodzie Matki i Dziecka, na co budżet przewiduje 200 000 złotych.
Nie zapomniano także o podstawowej infrastrukturze podziemnej i technicznej. Na modernizację sieci kanalizacyjnej zabezpieczono pół miliona złotych, a na projekt i wykonanie ujęć wody pitnej – 100 000 złotych. Miasto zamierza również zainwestować w nowe oświetlenie uliczne, przeznaczając na dokumentację i budowę 100 000 złotych. W trosce o jakość powietrza kontynuowany będzie program dotacji dla mieszkańców na wymianę kotłów w ramach akcji „Podkowa Leśna zwalcza smog”.
Listę zadań inwestycyjnych dopełniają projekty kubaturowe i administracyjne. Na Cmentarzu Miejskim ma powstać kolumbarium, na co zarezerwowano 100 000 złotych. Włodarze planują również poprawę warunków obsługi mieszkańców poprzez montaż klimatyzacji w budynku urzędu miasta oraz rozbudowę monitoringu miejskiego w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Budżet uwzględnia także środki na przygotowanie dokumentacji projektowej dla nowego budynku komunalnego aby zwiększyć zasób mieszkań w dyspozycji gminy.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
6
9
1
2
2
2
2
3
0
Wakat trenerski po Piotrze Stokowcu został szybko obsadzony. Nowym szkoleniowcem Pogoni Grodzisk jest od dziś (10 czerwca) Tomasz Kafarski. Doświadczony trener podpisał z klubem kontrakt do końca sezonu 2026/27, ale z opcją przedłużenia o kolejny rok.
Milanówek jako jeden z pierwszych rozpoczął cały cykl sesji absolutoryjnych w lokalnych samorządach. Radni jednak nie mieli większych wątpliwości w kwestii udzielenia absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Arturowi Niedzińskiemu. Choć nie byli też jednomyślni.
Jaktorów jest gotowy na oficjalne otwarcie kompleksu rekreacyjno-sportowego, który kosztem ponad miliona złotych powstał przy ul. Ostatniego Tura. Już w sobotę odbędzie się z tej okazji piknik dla mieszkańców z atrakcjami. Nie zabraknie również oficjalnego przecięcia wstęgi
Karol Noiszewski, obrońca Pogoni Grodzisk oraz jeden z jej filarów odchodzi z klubu. Zawodnik nie przedłużył kontraktu na kolejny sezon, a dziś został przedstawiony jako nowy piłkarz Miedzi Legnica.
Żabiowolska gmina szykuje się do wybudowania nowego kompleksu sportowego przy Szkole im. Marii Kownackiej w Skułach. Trwają prace nad dopięciem dokumentacji projektowo-kosztorysowej, która pozwoli w następnym kroku ogłosić przetarg na budowę obiektu. Samorząd zapowiada jednak, że „do wbicia pierwszej łopaty pozostało niewiele”...
Choć nie każdy to wie, Jaktorów kryje wiele wyjątkowych miejsc, które przez lata współtworzyły historię tego regionu. Aby uchronić cenne miejsca i przed zapomnieniem i zniszczeniem, lokalny samorząd wdrożył prace nad stworzeniem oficjalnej Gminnej Ewidencji Zabytków.
Grodzisk wybrał ofertę firmy, która zajmie się odnową oblicza popularnego placu zabaw w centrum miasta. Obiekt przy ul. Sienkiewicza zostanie zmodernizowany za ponad 600 tysięcy złotych.
Za niespełna tydzień na terenie siedziby Warszawskiej Kolei Dojazdowej odbędą się ćwiczenia służb mundurowych i ratunkowych. Wezmą w nich udział m.in. strażacy, policjanci, żołnierze WOT.
19
21-04-2026
11
29-05-2026
10
13-05-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.