reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia]

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

foto: Mat. prasoweHistoryczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News


W znakomitych nastrojach kończyła start w zawodach Pucharu Świata w parawspinaczce we francuskim Laval reprezentacja Polski. W klasie dysfunkcji wzroku brązowy medal wywalczyła Agnieszka Kwolek, co ciekawe na co dzień pracująca w  grodziskim Stowarzyszeniu Dogs For Life.


Agnieszka Kwolek, zawodniczka narodowej kadry Polskiego Związku Alpinizmu w Parawspinaczce, startuje w klasie B3W oznaczającej dysfunkcje wzroku. W ostatnich w tym roku zawodach PŚ wywalczyła brązowy medal. W tegorocznej odsłonie Pucharu Świata wystartowało łącznie 143 parawspinaczy z całego globu.

Sukces zawodniczki jest tym cenniejszy, że to pierwszy polski medal na zawodach rangi światowej w krótkiej jeszcze historii naszej kadry w parawspinaczce.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Agnieszka Kwolek wspina się od ponad dwóch lat. W marcu tego roku została powołana do kadry narodowej PZA w parawspinaczce. Na co dzień trenuje ją w Warszawie. Osoby z dysfunkcją wzroku potrzebują we wspinaczce przewodnika, tzw. sight-guide’a, któym na co dzień jest Anna Jasiewicz. W Laval zastępował ją Jakub Radziejowski. Medal Agnieszki to efekt ciężkiej pracy, zaangażowania oraz sportowego zacięcia, które wyniosła z innych sportów m.in. judo.

Wyniki pozostałych zawodników i zawodniczek:

♦ Agnieszka Kwolek – 3. miejsce – klasa B3 W
♦ Jadwiga Gąsienica-Chmiel – 6. miejsce – klasa RP3 W
♦ Anna Lipińska – 10 miejsce – klasa RP3 W
♦ Krzysztof Kuczewski – 12. miejsce – klasa AL2 M
♦ Bartek Szyszkowski – 9. miejsce – klasa AU3 M
♦ Jakub Szmańda – 7. miejsce – klasa RP3 M
♦ Janek Zaleski – 7. miejsce – klasa AU3 M

Tymi zawodami nasza kadra kończy sezon startów międzynarodowych, pierwszy w swojej historii. Biało czerwonych czekają jednak jeszcze II Otwarte Mistrzostwa Polski w Parawspinaczce. Zawody odbędą się 30 listopada 2025 r. w Warszawie

W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 50 dorosłych osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, sensorycznymi, neurologicznymi.

Na świecie parawspinaczka - czyli wspinaczka sportowa osób z niepełnosprawnościami - rozwija się bardzo prężnie. W 2024 r. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski włączył ją w poczet letnich dyscyplin IP. W 2025 r. Polski Związek Alpinizmu powołał 7 osób do pierwszego składu kadry narodowej w parawspinaczce, która przygotowuje się do Igrzysk Paraolimpijskich w 2028 r. w Los Angeles. Kadra ma za sobą udany debiut w Mistrzostwach Świata w koreańskim Seulu oraz udział w dwóch edycjach Pucharu Świata International Federation of Sport Climbing.

II Mistrzostwa Polski otworzy himalaista i wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu Piotr Pustelnik. Wśród zaproszonych gości jest Jan Mela oraz Łukasz Szeliga – prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. W tym roku – łącznie z osobami towarzyszącymi przewidujemy
udział około 200 osób.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć ze startów naszych parawspinaczy!

Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News
Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News
Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News
Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News
Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News
Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News
Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News
Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News
Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News
Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz



AKTUALNOŚCI

Tenisowe emocje w Kozerkach. Mistrzostwa Polski U14 zakończone

W pierwszym tygodniu czerwca na terenie kompleksu Tenis Kozerki odbyły się „Mistrzostwa Polski U14 powered by Enervit”. Najlepsi młodzi adepci tenisa rywalizowali o medale mistrzostw kraju.

Uwaga. Będzie wzmożony ruch wojsk w regionie

Od najbliższej soboty przez kilka kolejnych dni w naszym regionie będzie można zaobserwować zwiększony ruch wojsk. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej uspokaja – to będą tylko ćwiczenia.

Wypadek na A2. Trzy osoby ranne

W czwartkowe popołudnie na autostradzie A2 w rejonie węzła Wiskitki doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Ruch jest zablokowany.

Awaria na kolei

W czwartek przed południem doszło do awarii na podmiejskiej linii średnicowej. Mogą wystąpić opóźnienia pociągów Kolei Mazowieckich m.in. na linii skierniewickiej.

Czas na wielkie otwarcie terenu rekreacyjno-sportowego w Jaktorowie!

Jaktorów jest gotowy na oficjalne otwarcie kompleksu rekreacyjno-sportowego, który kosztem ponad miliona złotych powstał przy ul. Ostatniego Tura. Już w sobotę odbędzie się z tej okazji piknik dla mieszkańców z atrakcjami. Nie zabraknie również oficjalnego przecięcia wstęgi

3 mln zł dla Baranowa od CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przekazała trzem gminom: Baranów, Teresin i Wiskitki po 3 mln zł na rozwój infrastruktury komunalnej oraz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wczoraj zostały podpisane umowy na przekazanie dotacji.

Prokuratura ustala przyczyny śmiertelnego pożaru w Milanówku

Grodziska prokuratura nadzoruje postępowanie ws. pożaru, do którego doszło pod koniec maja na ul. Bagnistej w Milanówku. Zginął w nim 74-letni mężczyzna.

Tomasz Kafarski nowym trenerem Pogoni!

Wakat trenerski po Piotrze Stokowcu został szybko obsadzony. Nowym szkoleniowcem Pogoni Grodzisk jest od dziś (10 czerwca) Tomasz Kafarski. Doświadczony trener podpisał z klubem kontrakt do końca sezonu 2026/27, ale z opcją przedłużenia o kolejny rok.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB
REKLAMA

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.