![Historyczny medal w parawspinaczce dla Polski! Zdobywczyni związana jest z Grodziskiem [Zdjęcia] - Grodzisk News](https://grodzisknews.pl/wiadomosci/2025/11/historyczny-medal-w-parawspinaczce-dla-polski-zdobywczyni-zwiazana-jest-z-grodziskiem-0.jpg)
W znakomitych nastrojach kończyła start w zawodach Pucharu Świata w parawspinaczce we francuskim Laval reprezentacja Polski. W klasie dysfunkcji wzroku brązowy medal wywalczyła Agnieszka Kwolek, co ciekawe na co dzień pracująca w grodziskim Stowarzyszeniu Dogs For Life.
Agnieszka Kwolek, zawodniczka narodowej kadry Polskiego Związku Alpinizmu w Parawspinaczce, startuje w klasie B3W oznaczającej dysfunkcje wzroku. W ostatnich w tym roku zawodach PŚ wywalczyła brązowy medal. W tegorocznej odsłonie Pucharu Świata wystartowało łącznie 143 parawspinaczy z całego globu.
Sukces zawodniczki jest tym cenniejszy, że to pierwszy polski medal na zawodach rangi światowej w krótkiej jeszcze historii naszej kadry w parawspinaczce.
Agnieszka Kwolek wspina się od ponad dwóch lat. W marcu tego roku została powołana do kadry narodowej PZA w parawspinaczce. Na co dzień trenuje ją w Warszawie. Osoby z dysfunkcją wzroku potrzebują we wspinaczce przewodnika, tzw. sight-guide’a, któym na co dzień jest Anna Jasiewicz. W Laval zastępował ją Jakub Radziejowski. Medal Agnieszki to efekt ciężkiej pracy, zaangażowania oraz sportowego zacięcia, które wyniosła z innych sportów m.in. judo.
Wyniki pozostałych zawodników i zawodniczek:
♦ Agnieszka Kwolek – 3. miejsce – klasa B3 W
♦ Jadwiga Gąsienica-Chmiel – 6. miejsce – klasa RP3 W
♦ Anna Lipińska – 10 miejsce – klasa RP3 W
♦ Krzysztof Kuczewski – 12. miejsce – klasa AL2 M
♦ Bartek Szyszkowski – 9. miejsce – klasa AU3 M
♦ Jakub Szmańda – 7. miejsce – klasa RP3 M
♦ Janek Zaleski – 7. miejsce – klasa AU3 M
Tymi zawodami nasza kadra kończy sezon startów międzynarodowych, pierwszy w swojej historii. Biało czerwonych czekają jednak jeszcze II Otwarte Mistrzostwa Polski w Parawspinaczce. Zawody odbędą się 30 listopada 2025 r. w Warszawie
W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 50 dorosłych osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, sensorycznymi, neurologicznymi.
Na świecie parawspinaczka - czyli wspinaczka sportowa osób z niepełnosprawnościami - rozwija się bardzo prężnie. W 2024 r. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski włączył ją w poczet letnich dyscyplin IP. W 2025 r. Polski Związek Alpinizmu powołał 7 osób do pierwszego składu kadry narodowej w parawspinaczce, która przygotowuje się do Igrzysk Paraolimpijskich w 2028 r. w Los Angeles. Kadra ma za sobą udany debiut w Mistrzostwach Świata w koreańskim Seulu oraz udział w dwóch edycjach Pucharu Świata International Federation of Sport Climbing.
II Mistrzostwa Polski otworzy himalaista i wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu Piotr Pustelnik. Wśród zaproszonych gości jest Jan Mela oraz Łukasz Szeliga – prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. W tym roku – łącznie z osobami towarzyszącymi przewidujemy
udział około 200 osób.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć ze startów naszych parawspinaczy!
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
W hicie 24.kolejki BetClic 1. ligi grodziska Pogoń mierzyła się na wyjeździe z Chrobrym Głogów. Górą w starciu byli gospodarze, którzy pewnie wygrali z drużyną Piotra Stokowca.
64-letni mieszkaniec powiatu żyrardowskiego może trafić do więzienia nawet na trzy lata. Jako kierowca taksówki wiózł pasażerów trasą S8, będąc pijanym. Dalszą jazdę uniemożliwił mu inny kierowca, co być może zapobiegło jeszcze większemu niebezpieczeństwu i tragedii...
Już od jutra (8 marca) mieszkańców naszego regionu czekają zmiany w kursowaniu Kolei Mazowieckich. Powodem jest wiosenna korekta rozkładu jazdy, która obowiązywać ma do czerwca. A i na linii skierniewickiej pojawią się pewne utrudnienia związane z pracami modernizacyjnymi.
Wyraźna poprawa pogody zwiastująca nadchodzącą wiosnę to także sygnał dla drogowców z grodziskiej gminy, że można zabrać się za pozimowe naprawy nawierzchni. Prace trwają już od kilku dni i będą kontynuowane w kolejnych. Spójrzmy, które ulice przeszły już potrzebny lifting.
Zarząd Grodziskch Przewozów Autobusowych podpisał w piątek (6 marca) nowe umowy na obsługę linii komunikacyjnych w regionie Kontrakty są swoistą kropką nad "i" po pozyskaniu rekordowego dofinansowania 116 mln zł na dalsze funkcjonowanie i rozwój GPA.
Już dziś siatkarze Sparty Grodzisk Mazowiecki staną przed kolejnym niezwykle istotnym wyzwaniem w rozgrywkach PLS 1. ligi. Nasz zespół udaje się na wyjazd do Kluczborka, by zmierzyć się z tamtejszym KKS-em Mickiewiczem. Dla grodziszczan jest to ważne starcie w kontekście walki o ligowy byt, a każdy punkt zdobyty na trudnym terenie może okazać się decydujący na koniec sezonu.
Chęć szybkiego zysku i zaufanie do rzekomych ekspertów doprowadziły do dramatycznego finału. 80-letni mieszkaniec Żyrardowa padł ofiarą wyrachowanych oszustów, którzy przez kilka tygodni manipulowali nim, by wyłudzić oszczędności życia. Sprawa trafiła już na policjję, która po raz kolejny apeluje o ogromną ostrożność w kontaktach z internetowymi doradcami.
Mieszkańcy i pasażerowie korzystający ze stacji WKD Podkowa Leśna Zachodnia zauważyli w ostatnich dniach istotne zmiany w otoczeniu przystanku. Władze miasta zdecydowały się na montaż barierek ochronnych, które mają raz na zawsze rozwiązać problem dzikiego parkowania w tym rejonie. Nowa infrastruktura pojawiła się w strategicznym miejscu, bezpośrednio sąsiadującym z cennym przyrodniczo parkiem miejskim.
![Umowa na rewitalizację grodziskiego deptaka podpisana! Tak będzie wyglądał [Wizualizacje] | Grodzisk News](/wiadomosci/2026/02/zielone-swiatlo-dla-dalszej-rewitalizacji-grodziskiego-deptaka-umowa-podpisana-0-m.jpg)
12 772
19-02-2026
11
19-02-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.