10 09 2020

Grodziskie usługi komunalne zbyt drogie? Burmistrz komentuje

10.09.2020, godz.: 15:24
Grodziskie usługi komunalne zbyt drogie? Burmistrz komentuje
fot. Pixabay

Nasza niedawana publikacja na temat rankingu wydatków na usługi komunalne sprowokowała pytania części grodziszczan: dlaczego jest tak drogo na przykład w porównaniu z Pruszkowem. Jak komentuje to burmistrz Grodziska?

Klasyfikację przygotowała firma Curulis – Doradztwo Samorządowe w oparciu o szacunki wydatków poczynionych przez mieszkańców na usługi komunalne: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną oraz strefy płatnego parkowania.

Tegoroczna, trzecia odsłona zestawienia ujmuje 339 samorządów. Gminą, w której statystyczna rodzina wydawała najmniej na usługi komunalne w 2019 roku jest Zambrów – 1610,72 zł; przed Kozienicami – 1734,49 zł i Rawą Mazowiecką – 1877,53 zł. Grodzisk znalazł się na 232. pozycji – z wydatkami na usługi komunalne w przeliczeniu na rodzinę w kwocie 3749,86 zł.

Wywołało to komentarze czytelników. – W porównaniu do Pruszkowa jest przepaść… Grodzisk 3749,89; Pruszków 2617,06. Z czego wynika aż tak duża różnica w wodzie, odpadach? – napisał jeden z nich.

Co na to burmistrz Grodziska? – Porównanie do Pruszkowa nie jest adekwatne, ponieważ w naszej gminie znajduje się 35 wsi, sołectw, rozlokowanych w sporych odległościach. Te odległości generują koszty dostarczenia wody do mieszkańców, odprowadzenia ścieków do oczyszczalni. W przypadku Pruszkowa koszty usług komunalnych dotyczą w zasadzie wyłącznie miasta – mówi nam Grzegorz Benedykciński. – Analogicznie sytuacja wygląda z kosztami transportu publicznego – dodaje.

Burmistrz podkreślił zarazem, że duża liczba wsi na utrzymaniu to także dobrodziejstwo. – Sprowadza się tam coraz więcej dobrze sytuowanych rodzin, płacą u nas podatki, chętnie otwierają się firmy. To zaś sprawia, że Grodzisk jest pop prostu bogatszy od Pruszkowa. Ponadto fakt, że być może dopłacamy mniej do usług komunalnych przekłada się wprost na większe pieniądze, które możemy wydawać na inwestycje. Myślę, że w tym kierunku powinniśmy iść – zaznacza burmistrz.

Dodał jednocześnie, że gmina przeanalizuje możliwość ograniczenia kosztów na usługi komunalne ponoszonych przez mieszkańców. – Na pewno należy się tej sytuacji bacznie przyglądać i nie pozwolić na raptowne wzrosty, a w sprzyjających okolicznościach być może uda nam się ograniczyć te koszty – kwituje włodarz.

💬︎ 4

Dodaj Komentarz

4 odpowiedzi na “Grodziskie usługi komunalne zbyt drogie? Burmistrz komentuje”

 1. Dziara pisze:

  To niech to dobrodziejstwo płaci za siebie A nie my wszyscy

 2. jan pisze:

  dokładnie tak. burmistrz od dawna mówi, że nie wszyscy mieszkańcy płacą za wywóz śmieci (bo np. deklarują niższą niż rzeczywista ilość osób zamieszkujących nieruchomość). i poza „apelowaniem”, by deklarowali zgodnie z prawdą, nie ma silnych, żeby ten proceder ukrócić. i jak zawsze – uczciwi mieszkańcy bulą, a cwaniaczki się z nich śmieją.

  • rbogucki pisze:

   Oczywiście w innych gminach wszyscy zgłaszają rzeczywistą liczbę osób w deklaracjach. Tu jest drogo bo burmistrz musi mieć na swoje pomysły typu trzydziesty park, gdy połowa parków świeci pustkami, za to drzewa przy drogach tnie się niemiłosiernie. Niestety większość mieszkańców niewiele widzi i o wielu sprawach nie ma pojęcia. Ile osób wie jak mocno jest zadłużone nasze miasto, a te parki trzeba będzie z czegoś utrzymać, więc tanio nie będzie.

 3. logitech pisze:

  to wymagało by pracy, a urzędnicy nie przywykli do pracy.
  liczą że zachęcając donosicielstwo zrobi się robota sama, a zresztą im na niczym nie zależy.
  bo nie rozumieją wspólnego dobra i za co mają płacone.
  kawa za darmo, nic nie robić, za nic nie odpowiadać, nic nie mogę, niec się nie da, zarobiony jestem (on/ona urzędnik)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.