reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

12

02 2024

Grodziskie „Sploty” startują w tym tygodniu. Sprawdź bogaty program wydarzeń


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Mat. organizatoraGrodziskie „Sploty” startują w tym tygodniu. Sprawdź bogaty program wydarzeń - Grodzisk News


Spotkania Wielokulturowe „Sploty” w Grodzisku będą miały w tym roku swój mały jubileusz festiwal odbędzie się po raz dziesiąty, a my prezentujemy wam wszystkie szczegóły nadchodzącego wydarzenia.


O tegorocznych „Splotach” organizatorzy festiwalu powiadają tak: –  Jak co roku chcemy przekonywać Was i siebie o bogactwie tkwiącym w różnorodności, wzajemnym poszanowaniu kultur, religii  i obyczajów, przenikaniu się światów i żywiołów: polskiego, żydowskiego, romskiego, tureckiego, wspólnocie losów tak wyraźnie obecnej w dziejach Polski i samego Grodziska Mazowieckiego, dalekich i bliskich tradycjach – mówi Łukasz Nowacki znawca i popularyzator historii oraz kultury w Grodzisku, od początku związany ze „Splotami”.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Tegoroczne spotkania wielokulturowe odbędą się od 15 do 25 lutego, a ich patronem medialnym tradycyjnie jest GrodziskNews.pl. Poniżej zaś przedstawiamy pełen program wydarzeń.

***

15 LUTEGO (CZWARTEK)
GODZ. 17.00 ZŁOŻENIE KWIATÓW (ul. Obrońców Getta 13)
POD POMNIKIEM W MIEJSCU SYNAGOGI W 83. ROCZNICĘ LIWIDACJI GETTA W GRODZISKU MAZ.
GODZ. 18.00 MEDIATEKA
KONCERT „Wiera Gran - Od serca do serca” w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, której towarzyszą na scenie: Franciszek Wajdzik-piano, Kuba Chmielarski-gitara, Bartozzi Wojciechowski-bas
Repertuar gwiazdy międzywojnia niemal w każdym utworze nawiązuje do miłości romantycznej w formie ballady, bo w tamtym czasie romantyzm był wciąż żywy i inspirujący w wielu aspektach. W koncercie OD SERCA DO SERCA usłyszymy m.in. tanga - BEZ SLADU TANGO NOTTURNO, ZA ROK, GIGOLO I GIGOLETTE, GDY ODEJDZIESZ, THE MAN I LOVE z polskim tekstem Mariana Hemara, BALLADA O ZAGUBIONYM SERCU, BO TO SIĘ ZWYKLE TAK ZACZYNA i wiele innych.
Życie Wiery Gran było skomplikowane i pełne dramatów. Urodzona 20 kwietnia 1916 r. aktorka i piosenkarka karierę zaczęła przed II wojną światową. Podczas okupacji znalazła się w warszawskim getcie, gdzie występowała w kawiarni Sztuka. Przeżyła Holokaust jako jedyna z całej rodziny, jednak zaraz po wojnie znalazła się w więzieniu, oskarżona o kolaborację. Jej sprawami zajmowało się wiele instytucji: Sąd Powszechny, Sąd Koleżeński Związku Artystów Scen Polskich, Komisja Weryfikacyjna Związku Zawodowego Muzyków, Sąd Obywatelski przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich. Wszystkie zarzuty oddalono, ale pomówienia nie ucichły. W 1950 r. Gran wyemigrowała z Polski. Mieszkała kolejno w Izraelu, Wenezueli i Francji, gdzie chora psychicznie zmarła 19 listopada 2007 r.
„Wiera Gran to dla mnie artystka fantastyczna, absolutnie wyprzedzała swój czas. Wyjątkowo ciemna barwa głosu, inne frazowanie w śpiewaniu i brak maniery charakterystycznej dla innych wykonawców międzywojnia. Bardzo szybko stała się indywidualnością. Publiczność ode mnie dostaje dawkę faktów z życia osobistego i zawodowego Wiery. Kariera, getto, oskarżenie o kolaborację, procesy i walka z plotką przez całe życie, choroba psychiczna. Jej piosenki są aktualne, proste, szlachetne jak większość bogactwa artystycznego okresu międzywojnia” – opowiada Monika Chrząstowska.

16-18 LUTEGO (PIĄTEK-NIEDZIELA) SEANSE FILMOWE
GODZ. 17.30/20.00 KINO WOLNOŚĆ
„Pieśni ziemi” (Norwegia 2023, 90’)
Reżyserka, przez cztery pory roku, towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie, górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając z kamerą śladami przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Dziewicza w tym rejonie natura pulsuje nieustającym cyklem narodzin i śmierci.
„Światłonoc” (Słowacja/Czechy 2022, 106’)
Z powodu zagadkowego listu Šarlota wraca do rodzinnej wioski w słowackich górach, aby przejąć spadek po zmarłej matce. Społeczność wioski, wciąż wierząca w czarownice, traktuje ją podejrzliwie i z uprzedzeniami. Im bardziej obie kobiety zgłębiają tajemnice wioski, tym bardziej są podejrzewane o czary.

17 LUTEGO (SOBOTA), GODZ. 14.00
MIASTO WIELU WYZNAŃ – spacer historyczny po wielokulturowym Grodzisku Mazowieckim, zbiórka przed wejściem do Gedeon Richter Polska, prowadzenie Łukasz Nowacki (czas przejścia ok. 2 godz.)

18 LUTEGO (NIEDZIELA), GODZ. 16.00 MEDIATEKA „Koncertowa Mediateka”
„Romska Poezja Splątana Tańcem" - spektakl poetycko-taneczny. Przedstawiamy poezję i prozę romskich poetów: Teresy Mirgi, Edwarda Dębickiego, Karola Parno Gierlińskiego i Papuszy, czyli Bronisławy Wajs. Recytujemy w języku polskim a niektóre pozycje w języku romskim w dwóch dialektach: Polska Roma i Bergitka Roma. SŁOWO przeplatane profesjonalnym tradycyjnym tańcem cygańskim w wykonaniu 6 tancerek w profesjonalnych strojach z pracowni Cygańskie Stroje Sceniczne - Ula Jarosiewicz.
Scenariusz, reżyseria, kostiumy i choreografie: Ula Jarosiewicz
Wykonawcy: Zespół propagujący kulturę Romów ze świata MIRO IŁO
Ula Jarosiewicz; tancerka, instruktorka tańców cygańskich z Indii, Iranu, Turcji, Węgier, Rosji i z Polski, stylistka strojów cygańskich, założycielka i menagerka zespołu MIRO IłO. Zespół w tym roku obchodzi 10-lecie pracy artystycznej.

19 LUTEGO (PONIEDZIAŁEK), GODZ. 18.00 KINO WOLNOŚĆ/WILLA RADOGOSZCZ
PREMIERA FILMU „ŚCIEŻKI ŻYCIA” I DYSKUSJA PANELOWA NA TEMAT OCHRONY CMENTARZY ŻYDOWSKICH W POLSCE
Jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na warszawskiej Pradze to żydowski cmentarz na Targówku. Zawiła historia tego niezwykłego miejsca dzieje się również współcześnie. Premiera niezwykłego filmu dokumentalnego „Ścieżki życia” w reżyserii Krzysztofa Gajewskiego. Opowieść o pracach archeologicznych na praskim cmentarzu, które to wydobywają z zapomnienia dawszy kształt tego miejsca. Po premierze filmu odbędzie się dyskusja z udziałem osób, które opowiedzą o pracy na Targówku. W spotkaniu wezmą udział:
reżyser – Krzysztof Gajewski, Aleksandra Janus – prezeska Fundacji Zapomniane, Aleksander Schwarz – przedstawiciel Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy, Szymon Lenarczyk – archeolog, Remigiusz Sosnowski – dyrektor Cmentarza Żydowskiego na Bródnie, członek zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Jan Żółtowski – prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

20 LUTEGO (wtorek) GODZ. 17.00-20.00 MEDIATEKA
WARSZTATY TWORZENIA MANDALI
Prowadzenie: Katarzyna Staniak- Litwińczuk
Mandale mają głębokie znaczenie duchowe i symboliczne. W hinduizmie i buddyzmie mandale są często używane jako narzędzie medytacyjne, reprezentujące jedność wszechświata. Są także integralną częścią wielu praktyk religijnych i rytuałów, symbolizując spójność, równowagę i harmonię. W tradycji hinduskiej mandale są stosowane w rytuałach religijnych, zwłaszcza podczas ceremonii ofiarniczych. W buddyzmie mandale są malowane piaskiem podczas ceremonii mandala, aby podkreślić ulotność rzeczywistości i przemijalność życia. W kulturze zachodniej mandale zyskały popularność jako narzędzie terapeutyczne. Psychoterapeuci często korzystają z rysowania mandali jako formy autoekspresji, pomagając ludziom w zrozumieniu siebie i wyrażeniu swoich uczuć. Proces tworzenia mandali może być relaksujący i terapeutyczny, pomagając w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.

21 LUTEGO (środa) GODZ. 18.00 KINO WOLNOŚĆ/WILLA RADOGOSZCZ
POKAZ FILMU „PORCELIT” I SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ EWĄ GOLIS
Film dokumentalny o nieistniejących już Zakładach Porcelitu Stołowego „Pruszków” w reżyserii Ewy Golis. W filmie usłyszymy rozmowy z wybitnymi projektantami ceramiki, pracownikami Zakładów, kolekcjonerami, badaczami historii, pasjonatami „Porcelitu”, a także artystami, którzy dają drugie życie wyrobom z Pruszkowa, tworząc z nich małe dzieła sztuki.

22 LUTEGO (CZWARTEK), GODZ. 18.00 POCZEKALNIA PKP – PRZESTRZEŃ KULTURZE PRZYJAZNA
"Opowieść o pewnym Polaku w Pałacu Sułtana" – spektakl
Kanwą spektaklu jest życiorys takich postaci jak Wojciech Bobowski vel Ali Ufki Bey, osmański poliglota porwany jako młodzieniec z terenów Rzeczypospolitej w XVII wieku. Losy Bobowskiego są ukazane w formie biograficznej opowieści człowieka pomiędzy kulturami, językami i kulturami muzycznymi. W tej szkatułkowej opowieści znajdują się też wątki związane z losami haremowych odalisek i Reginy Salomei Pilsztynowej , polskiej lekarki i okulistki XVIII w. Stambule. na tle wydarzeń historycznych, w oprawie muzycznej z epoki. Spektakl odbywa się przy akompaniamencie w wykonaniu Marty Maślanki. Opowiada Agnieszka Aysen Kaim
Agnieszka Ayşen Kaim - doktor hab. turkologii, orientalistka, Polka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, adiunkt w Instytucie Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Wraz ze Stowarzyszeniem "Grupa Studnia O." działa jako opowiadaczka, realizując projekty kulturalne w kraju i za granicą. Autorka licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, przekładów literackich oraz filmowych.
Marta Maślanka - absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie instrumentów perkusyjnych. Specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej i tradycyjnej. Współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami, jest też wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na profilu World Music.

23-25 LUTEGO (PIĄTEK-NIEDZIELA) SEANSE FILMOWE
GODZ. 17.30/20.00 KINO WOLNOŚĆ
„Pieśni ziemi” (Norwegia 2023, 90’)
Reżyserka, przez cztery pory roku, towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie, górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając z kamerą śladami przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Dziewicza w tym rejonie natura pulsuje nieustającym cyklem narodzin i śmierci.
„Opadające liście” (Finlandia 2023, 81’)
Pracownica supermarketu i uzależniony od alkoholu robotnik poznają się przypadkowo pewnej nocy. Wbrew wszelkim przeciwnościom i nieporozumieniom starają się zbudować związek. Czarna komedia z absurdalnym poczuciem humoru jest jednym z ciekawszych filmów wpisujących się w schemat komedii romantycznej, które powstały w ostatnich latach. Prawda i szczerość zastępują polukrowany świat nieosiągalnych oczekiwań i ideałów. Prostota opowiadanej historii ujmuje i zachwyca.

24 LUTEGO (SOBOTA), GODZ. 14.00
MIASTO DWÓCH NARODÓW – spacer historyczny „szlakiem chasydów” ukazujący losy społeczności żydowskiej Grodziska Maz. po miejscach naznaczonych obecnością grodziskich Żydów. Zbiórka pod bramą cmentarza żydowskiego. Prowadzenie: Łukasz Nowacki (czas przejścia ok. 2 godz.)
25 LUTEGO (NIEDZIELA), SALA WIDOWISKOWA CENTRUM KULTURY, GODZ. 18.00
KONCERT FINAŁOWY: KAPELA ZE WSI WARSZAWA & BASSAŁYKI
(wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru na godzinę przed koncertem w kinie CK)

Grodziskie „Sploty” startują w tym tygodniu. Sprawdź bogaty program wydarzeń - Grodzisk News
Grodziskie „Sploty” startują w tym tygodniu. Sprawdź bogaty program wydarzeń - Grodzisk News
Grodziskie „Sploty” startują w tym tygodniu. Sprawdź bogaty program wydarzeń - Grodzisk News
Grodziskie „Sploty” startują w tym tygodniu. Sprawdź bogaty program wydarzeń - Grodzisk News
Grodziskie „Sploty” startują w tym tygodniu. Sprawdź bogaty program wydarzeń - Grodzisk News
Grodziskie „Sploty” startują w tym tygodniu. Sprawdź bogaty program wydarzeń - Grodzisk News
Grodziskie „Sploty” startują w tym tygodniu. Sprawdź bogaty program wydarzeń - Grodzisk News
Grodziskie „Sploty” startują w tym tygodniu. Sprawdź bogaty program wydarzeń - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.