Już niedzielę (16 lutego) rusza jedenasta już odsłona Grodziskich Spotkań Wielokulturowych „Sploty”. Festiwal za każdym razem ma na celu ukazanie różnorodności i kolorytu kulturalnego. Nie inaczej będzie i w tym roku, a potwierdza to szczegółowy harmonogram wydarzeń, który przedstawiamy poniżej. Patronem medialnym Splotów jest GrodziskNews.pl.
–Wehikułem, który przeniesie nas w kierunku innych kultur, tradycji, religii i obyczajów będą koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania autorskie i spacery historyczne, a także wykłady i seanse filmowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia poza koncertem finałowym i seansami kinowymi jest wolny – mówi Łukasz Nowacki, znawca historii grodziska i jeden z organizatorów „Splotów”.
Start festiwalu zaplanowano na 16 lutego, a wydarzeniem wieńczącym całą imprezę będzie wspólny koncert Renaty Przemyk i zespołu Dagadana – jedyne wydarzenie z płatnymi biletami.
A teraz już spójrzmy na szczegóły harmonogramu Splotów.
16.02 (niedziela), godz. 16.00 Mediateka
CANTO IBERICO – pieśni Półwyspu Iberyjskiego
Nic nie opowiada tak pięknie i prawdziwie o miłości jak muzyka. Dzięki miłości muzyka jest piękniejsza, a piękna muzyka ubarwia uczucia. Tak jest na całym świecie. O miłości mówią dźwięki i pieśni, w różnych językach. I właśnie o miłości, tej z różnych zakątków świata, w kilku językach śpiewa Urszula Makosz. Koncert opowiada o miłości z rejonów Półwyspu Iberyjskiego w języku portugalskim i ladino, ale nie tylko. Pieśni wybrzmiewają również w języku hebrajskim, greckim, hiszpańskim i neapolitańskim.
Wykonawcy: Urszula Makosz – śpiew, Piotr Domagała – gitara, Paweł Pierzchała – fortepian, Krzysztof Cyran – gitara, Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne. Wstęp wolny.
Na godzinę przed koncertem nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem w miejscu synagogi (ul. Obrońców Getta 12) upamiętniające 84. likwidację grodziskiego getta.
17.02 (poniedziałek), godz. 18.00, Mediateka
„Tuszem malowane, srebrem ozdabiane”
Wernisaż wystawy malarstwa orientalnego sumi-e na papierze ryżowym i tkaninach autorstwa Katarzyny Tekielskiej. W programie pokaz strojów i biżuterii autorskiej Pawła Tekielskiego. Wystawa czynna do 14.03.2025 r. Wstęp wolny.
Podczas wernisażu dowiemy się więcej o malarstwie orientalnym sumi-e oraz jego pochodzeniu i technice. Sumi-e (sumi - czarny tusz, e - obraz) to malarstwo tuszem i wodą po bieli papierowej kartki lub jedwabiu wywodzące się z chińskiej kaligrafii. Technika ta uznawana jest za jedną z najważniejszych gałęzi malarstwa Orientu. Korzenie sumi-e sięgają dynastii Song panującej w Chinach (X-XIII w.), skąd przywędrowała do Japonii wraz z buddyjskimi mnichami zen. Mnisi łączyli tę sztukę z medytacją, doskonaleniem kreślarskich umiejętności, ćwiczeniem wyobraźni, dyscypliny oraz wytrwałości.
18.02 (wtorek), godz. 18.00, Poczekalnia PKP
Opowieść o dzielnej kobiecie, która się turbowała po świecie. Regina Salomea Pilsztynowa i jej memuar – wykład performatywny. Występują: Występują Agnieszka Ayşen Kaim (opowieść) i Marta Maślanka (muzyka). Wstęp wolny.
Opowieść ta zdarzyła się naprawdę. W dawnych czasach, w XVIII wieku, pewna bardzo młoda kobieta wyrusza w daleką podróż, doświadcza różnych światów i postanawia zostać okulistką. Niezależnie od męskich opinii na ten temat, zamierza pracować i zbijać fortunę . Co za odwaga! Ależ tupet! W wielkim mieście Stambule, Petersburgu, Ruszczuku, wszystko jest możliwe. Pozwólcie, że zabierzemy Was na krótką podróż przez trakty po dworach, karczmach, sądach ale i po bazarach. Zapraszamy!
Agnieszka Ayşen Kaim - turkolożka/orientalistka, Polka tureckiego pochodzenia, tłumaczka tureckiego, adiunkt w Instytucie Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Wraz ze Stowarzyszeniem "Grupa Studnia O." działa jako opowiadaczka, realizując projekty kulturalne w kraju i za granicą. Autorka licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, przekładów literackich oraz filmowych.
Marta Maślanka - absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie instrumentów perkusyjnych. Specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej i tradycyjnej. Współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami. Jest też wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na profilu World Music.
20.02 (czwartek), godz. 18.00, Poczekalnia PKP
Na co dzień i od święta. Srebra obrzędowe i domowe.
Srebra z kolekcji Fundacji w Podróży – wernisaż wystawy. Wystawa sreber obrzędowych (judaika) i mieszczańskich z przełomu XIX i XX w. Wystawa czynna do 02.03.2025 r. W programie prelekcja Ewy Borkowskiej nt. kultury materialnej Żydów polskich (projekt „Sztetl w drodze” , grupa Bliscy i Oddaleni z Mińska Mazowieckiego). Wstęp wolny.
21.02 (piątek), godz. 18.00, Mediateka
„Lechici na Kremlu” – spotkanie z Mariuszem Świdrem, pisarzem, publicystą, arabistą, historykiem, mieszkańcem Grodziska Maz., autorem książki „Jak Polacy budowali Rosję”. Spotkanie połączone z promocją książki i minirecitalem Macieja Klocińskiego. Wstęp wolny.
Odkryjmy skazany dziś na zapomnienie udział Polaków w historii Rosji. To lechickie plemiona tworzyły Moskwę czy Kijów, Piastowie wiązali się węzłami ślubnymi z Rurykowiczami, pierwszą dynastią na Rusi. To Polacy wydrukowali w Krakowie pierwszą „rosyjską” książkę, a Jan Fedorowicz stworzył pierwszą w państwie moskiewskim drukarnię, Polka Maryna Mniszech była pierwszą koronowaną carycą na Rusi. Polak z Warszawy Józef Kozłowski skomponował w 1791 r. pierwszy w historii Rosji hymn państwowy, książę Adam Czartoryski był pierwszym w historii ministrem spraw zagranicznych Rosji. Polski szlachcic ze Smoleńszczyzny Michał Glinka skomponował „Pieśń patriotyczną”, która w latach 1990-2000 była oficjalnym hymnem Rosji… A to tylko niewielki element tej imponującej układanki.
22.02 (sobota), godz. 14.00, ul. J. Poniatowskiego 5
Miasto wielu wyznań – spacer po wielokulturowym Grodzisku (zbiórka przed wejściem do Gedeon Richter Polska/d. GZF Polfa), prowadzenie Łukasz Nowacki
Spacer po wielokulturowym Grodzisku Maz. śladami wspólnot religijnych i mniejszości etnicznych, które tworzyły koloryt naszego miasta. Na trasie wędrówki znajdą się zabudowania fabryczne należące do niemieckich przemysłowców, obiekty carskiej administracji, a także dom pochodzącego z rodziny repatriantów Leonida Teligi i cmentarz ewangelicki. Spacer tradycyjnie zakończy się w zborze Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan. Wstęp wolny.
22.02 (sobota), godz. 15.00, Mediateka
Rodzinne warsztaty muzyczne – instrumenty świata (prowadzenie Konrad Koźlicki)
Pasjonat muzyki i ceramiki, nauczyciel w Zespole Szkół im. H. Szczerkowskiego w Grodzisku Maz., prowadzący Orkiestrę Jakataka, a także twórca instrumentów muzycznych (Pracownia Rękodzielnicza Koza) Konrad Koźlicki ożywi z Waszym udziałem ceramiczne bębny, udu, didjeridoo, kije deszczowe, ocean drumy. Na tych i innych instrumentach wspólnie z chętnymi wyczarujemy muzykę różnorodną. Przez szum wiatru, śpiew ptaków, deszcz czy dźwięki oceanu, przemkniemy przez mocne rytmy bębnów i odgłosy nie tylko z Australii… Zapraszamy do wspólnego rodzinnego muzykowania. Wstęp wolny.
Godz. 18.00, Mediateka
LORIEN – 30 LAT MROCZNEGO PIĘKNA - koncert
Jedyny w swoim rodzaju splot łączący w sobie siłę rocka, tajemniczość gotyku, delikatność folku i egzotyczne akcenty. Występują: Inga Habiba – wokal, Piotr Kazała - gitara, wokal, Mat Vidler – bas, Piotr „Hałas” Pomagalski – gitara, Artur „Asan” Kisiński – perkusja, Krzysztof Szmytke - lira korbowa, skrzypce. Wstęp wolny.
23.02 (niedziela), godz. 18.00 Mediateka
BRAMY JEROZOLIMY – koncert Olgi Avigail & Tango Attack
To nie tylko koncert, ale podróż samego serca miasta świętego trzech wielkich religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Mieszkająca na stałe w Jerozolimie wokalistka i badaczka tradycji muzyki polsko-żydowskiej Olga Avigail do projektu zaprosiła najwybitniejszych polskich instrumentalistów – trio Tango Attack: Hadrian Tabęcki – fortepian, Piotr Malicki – gitara, Grzegorz Bożewicz – bandoneon. Wstęp wolny.
24.02 (poniedziałek), godz. 18.00, Mediateka
O Japonii przy herbacie – gawęda poetycka Danuty M. Zasady połączona z ceremonią parzenia herbaty (w programie degustacja). Wstęp wolny.
Na spotkaniu poznamy bliżej poezję autorki oraz jej wspomnienia z podróży i pobytu w Japonii oraz dowiemy się, jakie są tradycje i zasady obowiązujące gości w czasie ceremonii parzenia herbaty w Japonii. Dla obecnych na wystąpieniu gości jest też przewidziana degustacja japońskiej herbaty matcha. Gawęda poetycka, którą usłyszymy, oparta jest na wybranych wierszach z tomiku „Azjatka z Sarmacji”, które poetka czyta i komentuje.
Danuta Zasada - urodzona w Krakowie absolwentka UJ (filologii iberyjskiej), dr socjologii (UW), poetka, tłumaczka poezji i prozy, laureatka konkursów literackich, podróżniczka. W latach 1991 - 2020 r. mieszka i pracuje w polskich placówkach dyplomatycznych w Madrycie, New Delhi, Tokio, Rangunie (Birma). Autorka czterech tomików poezji.
26.02 (środa), godz. 18.00, Mediateka
Pielgrzym z wyspy Shikoku – opowieść Piotra Szkutnickiego o pielgrzymce „Shikoku Henro” do 88 świątyń buddyjskich na wyspie Shikoku.
Wyspa Shikoku jest dla Japończyków ważna z jednego powodu. Znajduje się na tej wyspie "Shikoku Henro" - to szlak pielgrzymkowy, którego korzenie sięgają VIII wieku n. e. Liczy on około 1200 km i 88 buddyjskich świątyń. Wysłuchamy opowieści Piotra Szutnickiego, przemierzającego Shikoku w stroju pielgrzyma, podpierającego się pielgrzymim kosturem, przestrzegającego pielgrzymiej etykiety, doświadczającego rozmaitych przeżyć i przygód zarezerwowanych dla pielgrzymów. Trudne odcinki trasy po Shikoku, nazywane są przez Japończyków jako „Henro korogashi”, czyli „miejsce, w którym pielgrzym upada”. Jest to sroga konfrontacja z naturą (jadowite węże, groźne, azjatyckie szerszenie), z własną słabością fizyczną, są chwile zwątpienia, rezygnacji, załamania oraz euforii i szczęścia.
Piotr Szkutnicki – człowiek, który uwielbia Japonię i próbuje poznać ją od strony nieoczywistej i niestereotypowej. Pieszy (częściowo) pielgrzym pozbawiony kondycji fizycznej, nie-buddysta który odwiedził (jak dotąd) ponad 100 buddyjskich świątyń na wyspie Shikoku, bo po to właśnie tam jeździ.
28.02 (piątek), godz. 17.00, Mediateka
Sumi-e na tkaninach
Warsztaty malowania techniką orientalną (prowadzenie: Katarzyna i Paweł Tekielscy), wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod numerem tel. 538 814 997
Warsztaty są przeznaczone dla dorosłych i młodzieży powyżej 13 roku życia. Każdy uczestnik warsztatu przynosi swój bawełniany, wyprany, biały tshirt, na którym będzie malował. Artysta wykonujący malarstwo sumi-e na papierze lub tkaninie jest świadom każdego pociągnięcia pędzla, które musi być przemyślane i precyzyjne. Obraz powstaje bez wcześniejszego szkicu. Pociągnięć pędzlem nie da się poprawić, powstaje od razu wersja ostateczna. Tusz w sztyfcie rozciera się z wodą na specjalnym kamieniu. Jest to równocześnie czas na wyciszenie oraz planowanie kompozycji i pociągnięć pędzlem. Pędzle są wykonane z różnego rodzaju włosia, które bez względu na jego rodzaj, zawsze układają się w szpic.
02.03 (niedziela), godz. 14.00, Grodzisk – miasto dwóch narodów, ul. Żydowska 2
Spacer szlakiem grodziskich Żydów (zbiórka przed bramą cmentarza przy ul. Żydowskiej, mężczyźni proszeni są o zabranie nakrycia głowy, prowadzenie Łukasz Nowacki)
Spacer historyczny po miejscach naznaczonych obecnością grodziskich Żydów. Na trasie spaceru poza cmentarzem żydowskim i zabytkową bramą nekropolii znajdą się kamienice żydowskich fabrykantów, dawny plac bóżniczy i jatki (kramy kupieckie) oraz miejsce po synagodze i teren getta. Spacer ilustrowany jest archiwaliami (zdjęciami, mapami i rysunkami) ze zbiorów Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.
02.03 (niedziela), godz. 18.00, Centrum Kultury
KONCERT FINAŁOWY
RENATA PRZEMYK feat. DAGADANA "Vera to ja"
VERA TO JA to autorski projekt etniczny składający się utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, która czerpie siłę z ziemi, z wody i z Księżyca. Jej historia zaczyna się przy poczęciu, przez relacje ze światem, mężczyzną, kobietą, córką aż po świadome odejście. Życie zgodne z naturą jest jednocześnie głębokie i proste, a trudne tematy zwyczajnie opowiadane odczarowują tabu. Teksty na kanwie przyśpiewki ludowej oprawione poetycko idealnie współbrzmią z lirą korbową jak i z loopami. Instrumenty etniczne eklektycznie dogadują się z osiągnięciami nowoczesnej technologii łącząc świat stary z nowym, jak w życiu każdej kobiety balansującej najczęściej na krawędzi. Biały śpiew dobrze oddaje kobiecą siłę lecącą mocnym głosem do świata i do nieba. Mądrość ludowa często zaskakuje nas swoją trafnością i dosadnością a proste melodie zaśpiewane czasem tkliwie innym razem przecinają swoją siłą przestrzeń jak nożem. Vera to ja i Ty też. Z naturą nie wygrasz, warto się z nią dogadać!
RENATA PRZEMYK jest osobą chodzącą swoimi ścieżkami, niepokorną i ciekawą świata. Śpiewa, gra, komponuje, pisze teksty, współpracuje z teatrem i z innymi artystami. Chętnie podejmuje wyzwania i ma odwagę iść pod prąd. Jej piosenki śpiewane z potrzeby serca i całym sercem stawały się przebojami. Wymyka się szufladkom i zbyt ciasnym dla niej definicjom z powodzeniem łącząc style i gatunki muzyczne. Jej charakterystyczny mocny głos sprawia, że trudno ją pomylić z kimkolwiek innym.
DAGADANA to połączenie jazzu, elektroniki, polskiej i ukraińskiej muzyki ludowej. Zespół łączy tradycyjne melodie ludowe ze słowami tradycyjnych pieśni, współczesnej poezji i tekstów. Ich podejście do wykonywania i nagrywania muzyki obejmuje wykorzystanie wokalu śpiewanego przez procesory głosu, trance, wpływy jazzowego basu akustycznego i różnych instrumentów muzycznych. Unikalną cechą DagaDany jest ich wielki dar łączenia elementów kulturowych z Polski i Ukrainy.
Wykonawcy: Renata Przemyk – wokal, Daga Gregorowicz – wokal, Dana Vynnytska – wokal, Piotr Wojtanowski – gitara basowa, gitara akustyczna, Tomasz Drozdek - instrumenty etniczne, Maciej Gołyźniak – perkusja, Kamil Błoniarz – akordeon, Jacek Bielecki – wiolonczela.
Bilety w cenie 60 zł do nabycia w kasie kina CK.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
W maju miną trzy lata od ustanowienia grodziskiej uchwały krajobrazowej mającej na celu uporządkowanie przestrzeni publicznej i oczyszczenie jej z niezbyt estetycznych reklam. Urząd zapewnia, że założenia uchwały działają i widać to gołym okiem...
Jaktorów już wkrótce zakupi na potrzeby uczniów z terenu gminy nowy autobus szkolny. Dzięki temu uczniowie będą mogli docierać do oraz ze szkoły w wygodny i bezpieczny sposób.
Wraz z nadchodzącą wiosną rusza także kolejna odsłona policyjnych debat o bezpieczeństwie w regionie. Jedna z nich już w tę środę (19 marca) w Milanówku.
Z mieszanymi uczuciami spędzili niedzielę kibice sportowi w Grodzisku Mazowieckim. Siatkarze Sparty niejako zgodnie z planem pokonali ostatni w tabeli zespół rezerw Lechii Tomaszów Mazowiecki. Dość niespodziewanie natomiast przegrali tenisiści Dartomu Bogorii i utrudnili sobie kwestię organizacji turnieju finałowego o mistrzostwo Polski.
Warszawska Kolej Dojazdowa przyzwyczaiła nas przez lata, że jest absolutnie najpunktualniejszym przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Dane za ubiegły rok potwierdzają tę hegemonię – wukadka okazała się najbardziej punktualna także w 2024.
Pogoń Grodzisk odniosła w sobotę pewne zwycięstwo nad Skrą Częstochowa, czym bardzo ucieszyła kibiców zgromadzonych na stadionie przy al. Mokronoskich 4. Nie zabrakło też okazji do efektownych ujęć dla fotografów. Dowód? Zdjęcia, które nadesłał do nas pan Dawid, a które publikujemy poniżej.
W rejonie sklepu Carrefour przy ul. Żyrardowskiej w Grodzisku doszło w m do kolizji z udziałem trzech pojazdów osobowych.
Grodziska gmina po raz kolejny zaoferuje darmowe podanie preparatów przeciw wściekliźnie dla czworonogów, których właścicielami są mieszkańcy grodziskiej gminy. Jak na razie jest w trakcie rozstrzygania przetargu.
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.