25 06 2015

Grodziskie rondo ma patronkę

25.06.2015, godz.: 17:55
Grodziskie rondo ma patronkę
grodzisk.pl

Grodziscy radni zdecydowali o nadaniu imienia rondu znajdującemu się u zbiegu ulic Radońskiej, Emilii Plater i Żwirowej. Zgodnie z przyjętą uchwałą jego patronką została Wacława „Ada” Obłękowska, mieszkanka grodziskiej gminy zasłużona dla rozwoju miejscowej oświaty, społeczniczka.

Z wnioskiem o nadanie obiektowi takiej właśnie nazwy wystąpili do rady miejskiej absolwenci Liceum Pedagogicznego i Studium Nauczycielskiego w Grodzisku Mazowieckiem, z którymi to placówkami Wacława „Ada” Obłękowska była związana zawodowo. Jej postać bardzo mocno wpisała się zresztą w historię całej grodziskiej gminy i okolic. Urodziła się w 1920 roku w Radoniach. W czasie okupacji niemieckiej działała w Polskim Czerwonym Krzyżu, wstąpiła także w szeregi Armii Krajowej. W latach 1942–45 organizowała tajne nauczanie w Starem. Po wojnie pracowała w grodziskim wydziale oświaty jako instruktor metodyki nauczania początkowego.

Poza działalnością oświatową Wacława „Ada” Obłękowska pracowała również dla dobra lokalnej społeczności – jako radna miejska zabiegała o gazyfikację ulic Montwiłła, Waryńskiego, Zaścianek, Kłopot i innych. Dzięki jej staraniom utwardzony i zagospodarowany został teren obecnego targowiska miejskiego. Była także inicjatorką budowy pomnika upamiętniającego nauczycieli, którzy zginęli w czasie okupacji hitlerowskiej. Za całokształt pracy została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wątpliwości co do nadania rondu imienia Wacławy „Ady” Obłękowskiej nie miał żaden z członków rady – uchwałę przyjęto jednogłośnie.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata