reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

04

12 2023

Grodziski koncert noworoczny


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: centrumkultury.eu1 - Grodzisk News


Dobrą tradycją Grodziska stała się organizacja koncertów noworocznych na swoiste muzyczne i artystyczne powitanie każdego roku. Nie inaczej będzie tym razem. W dniu Święta Trzech Króli  najpiękniejsze przeboje operetkowe, operowe musicalowe, filmowe.


A wokalnie zinterpretują je sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska oraz baryton Robert Aleksander Szpręgiel. Pierwsza z wymienionych artystek jest nie tylko znakomitą śpiewaczką, lecz także osobą szeroko wykształconą muzycznie. Jest doktorem nauk muzycznych. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (2004 r.) w klasie śpiewu prof. Jadwigi Rappé.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, wcielając się w rolę Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. Od tego czasu regularnie występuje w spektaklach teatralnych i galach koncertowych w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Holandia, Luxemburg, Szwajcaria, Francja, Czechy, Dania, Szwecja, Białoruś, Izrael, Palestyna, Kanada, Tajwan). Artystka współpracowała z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Łukaszem Borowiczem, Gabrielem Chmurą, Sławomirem Chrzanowskim, Manfredem di Crescenzo, Agnieszką Duczmal, Danielem Huppertem, Jerzym Maksymiukiem, Shlomo Mintzem, Markiem Mosiem, Marcinem Nałęczem-Niesiołowskim, Tadeuszem Wicherkiem, Tadeuszem Kozłowskim. Występowała na międzynarodowych festiwalach, między innymi: Festival International de Musique Sion Valais (Szwajcaria), Casa dei Mezzo Music Festival (Grecja), Festival International de Musique de Chambre en Charente (Francja). W sezonie 2007/2008 wystąpiła w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w spektaklu Epizod z życia Karola Kurpińskiego. Współpracowała z Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Muzycznym w Lublinie, a w latach 2009-2015 była solistką Teatru Muzycznego w Łodzi. Kreowała główne role w przedstawieniach: „Cyrulik Sewilski” (Rosina) G. Rossiniego, „Straszny dwór” (Hanna), „Verbum nobile” (Zuzia) S. Moniuszki, „Skrzypek na dachu” (Hudel) J. Bock’a, „Wesoła wdówka” (Hanna Glawary) F. Lehara, „Księżniczka czardasza” (Stasi) E. Kalmana, „Sprzedana narzeczona” (Marzenka) B. Smetany. Istotnym polem działalności artystki jest interpretacja i badania nad muzyką polską. którą od wielu lat stara się przybliżać publiczności pełniąc funkcje: prezesa Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego oraz dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne przestrzenie” w Wielkopolsce.

Dossier Roberta Aleksandra Szpręgla również prezentuje się imponująco. Absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
Po studiach los przywiódł go do Warszawy, gdzie zaczął pracę w Teatrze Muzycznym Roma. Brał udział w takich realizacjach jak: „Orfeusz w piekle” J. Offenbacha – rola Morfeusza, „Piotruś Pan” do muzyki J. Stokłosy oraz „Miss Saigon” C. Schonberga. Po kilku latach postanowił jednak wrócić do śpiewu klasycznego i skierował swoje kroki do  Warszawskiej Opery Kameralnej,gdzie jako solista występował w dziełach Mozarta, Moniuszki,,Verdiego,Rossiniego. Aktualnie jest solistą Polskiej Opery Królewskiej ,gdzie wykonuje przede wszystkim partie solowe w operach Mozarta, Rossiniego, Moniuszki. W epertuarze artysty jest także rola  w spektaklu „Kobiety Świata”,”Opera w Baśni,Baśń w Operze” które to spektakle wchodzą w skład nowatorskiego projektu” Opera Lihgt „,  oraz partie wokalne i operowe w  utworach J. S. Bacha, J. F. Haendla, P. Czajkowskiego, M. Ravela, G. Bizeta,    F. Chopina, J. Galla, St. Niewiadomskiego, Z. Noskowskiego, T. Birda oraz wiele utworów z gatunku musicalu i muzyki rozrywkowej.Artysta  współpracował  także z  Opreą Bałtycką,Krakowską Operą Kameralną,teatrem Adama Mickiewicza w Cieszynie, Filharmonią Lubelską,Zamojską,Słupską. W 2013 roku odwiedził także Berlińską Filharmonię z koncertem Berlin ,Brodway,New York. Robert Szpręgiel bierze  również  udział w projektach kulturalnych i artystycznych produkowanych przez TV Polską m.in. Koncert Galowy  Godła „Teraz Polska”, Nagrody Kisiela, Koncert Papieski Patroni Europy,światowa prapremiera hymnu”Papież Słowiański”, na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji Jego kanonizacji, Viva Najpiękniejsi, Patriotyczne Pieśni Wojskowe nagrane dla Programu 2 TVP.W najbliższych planach artystycznych artysty jest także współpraca z Centralnym Artystycznym Zespołem Wojska Polskiego.Z koncertami i spektaklami teatralnymi Robert  Szpręgiel odwiedza także takie kraje, jak: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Słowenia, Japonia. Artysta jest także uczestnikiem 17 edycji programu rozrywkowego emitowanego przez telewizję Polsat:”Twoja Twarz Brzmi Znajomo

Obojgu solistom towarzyszyć będzie zespół instrumentalny Amabile. Koncert zaś odbędzie się 6 stycznia w sali widowiskowej grodziskiego centrum kultury. Bilety do nabycia w kasach kina CK.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.