TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

27

09 2023

Grodziska uchwała krajobrazowa kontra reklamy wyborcze


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: grodzisk.pl1 - Grodzisk News


W miarę zbliżania się wyborów parlamentarnych w przestrzeni miast i gmin przybywa plakatów wyborczych. Zdaniem części mieszkańców zdecydowanie negatywnie wpływa to na estetykę Grodziska. – Jak „badziewne” plakaty mają się do naszej uchwały krajobrazowej – dopytują grodziszczanie. Okazuje się, że uchwała precyzuje te kwestie.


Zasady umieszczania reklam wyborczych w przestrzeni publicznej regulują przepisy Kodeksu wyborczego oraz Uchwała Krajobrazowa Gminy Grodzisk Mazowiecki. Przepisy te nie wykluczają się wzajemnie.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Skupmy się jednak na zapisach uchwały lokalnej. Dokument ten jasno wskazuje, gdzie wolno umieszczać reklamy wyborcze, a gdzie jest to zakazane. Opisuje szczegółowe zasada, informacje techniczne, a także mówi o tym, jak sposób można uzyskać stosowne zezwolenie.

W myśl zapisów zawartych w uchwale krajobrazowej reklama wyborcza jest traktowana jako „reklama okolicznościowa”, dlatego ograniczenia dotyczące jej umieszczania są dużo mniejsze. Z drugiej jednak strony może znajdować się w grodziskiej przestrzeni publicznej maksymalnie przez 40 dni.

Reklama wyborcza „może być sytuowana w sposób nietrwale związany z elementem, do którego jest mocowana, tj. sposób mocowania ma umożliwiać łatwe usunięcie reklamy po upłynięciu dopuszczalnego czasu ekspozycji”. Jednocześnie – czytamy w uchwale – musi spełniać tzw. wysoki standard jakościowy. Oznacza to że baner lub inna fizyczna reklama powinna być odpowiednio naciągnięta – bez zagięć i wybrzuszeń.

Materiał wyborczych nie można natomiast sytuować na obiektach znajdujących w ewidencjach zabytków gminy i województwa; nie wolno ich rozwieszać na drzewach ani na elementach infrastruktury technicznej, znakach drogowych oraz urządzeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego – np. barierkach drogowych, z wyłączeniem latarni.

Grodziski magistrat zapowiedział, że straż miejska będzie kontrolować przestrzeganie tych przepisów.

Jednocześnie tutaj można znaleźć wykaz miejsc, w których reklamy wyborcze można wieszać.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.