TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

05

06 2023

Grodzisk zaprasza na Wianki i muzyczne powitanie lata


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Centrum Kultury Grodzisk Maz.1 - Grodzisk News


Dobrą tradycją stały się już Grodziskie Wianki. Także w tym roku organizatorzy szykują atrakcje na Stawach Walczewskiego. Zapowiada się iście muzyczne powitanie lata. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Percival.


Formacja jak najbardziej wpisująca się w tradycję Nocy Kupały, gdyż powstała w wyniku fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian. Percival znany jest jako współtwórca muzyki do gry “Wiedźmin 3: Dziki Gon” – ścieżki, która zdobyła światowy rozgłos, wiele nagród i wyróżnień.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Zespół ma w swoim dorobku także współpracę przy albumie Donatana "Równonoc", przedsięwzięcia, które połączyło słowiańskie dźwięki z hip-hopem i zaowocowało diamentową płytą. Muzyczna dyskografia Percivala liczy pięć krążków studyjnych w tym cykl “Slava” zawierający pieśni wszystkich grup Słowian, a oprócz tego kilka dodatkowych wydawnictw, jak choćby muzykę do audiobooków (“Vikingaasaga” oraz “Borek i bogowie Słowian”).

Słowiański nurt zespół propagował muzycznie również w odległych zakątkach świata, jak Kanada lub Wyspa Man, a na co dzień możemy usłyszeć jego twórczość w licznych filmach dokumentalnych traktujących o historii Słowian i Wikingów.

Percivala możemy spodziewać się na scenie przed godz. 21.00. Grodziskie Wianki wystartują jednak już o 15.00 – na początek koncert Młodzieżowej Orkiestry Detej pod batutą Tomasza Kirszlinga; od 16.30 pokazy taneczne Studiów Tańca Dancing Queen oraz Broadway Dance Ladies. Na godzinę 18.00 zaplanowano koncert lokalnej kapeli rockowo-metalowej The Wreckage.

Od 17.00 toczyć się będą też takie aktywności jak warsztaty plastyczne oraz wspólne robienie wianków.

Noc Kupały – zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą – to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada około 21–22 czerwca. W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.