17 06 2020

Grodzisk zaprasza na Wianki

17.06.2020, godz.: 19:03
Grodzisk zaprasza na Wianki
fot. Marcin Masalski

Grodziskie Wianki od kilku sezonów są stałym punktem w kalendarzu imprez kulturalnych w gminie. W tym roku powitanie lata również się odbędzie, choć w skromniejszym wydaniu.

Noc Kupały – zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada około 21–22 czerwca. W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

Impreza z okazji powitania lata w Grodzisku odbędzie się 27 czerwca. Start od godziny 16.00. – Sytuacja epidemiczna powoduje nie tylko ograniczenia sanitarne, lecz także odbiła się na finansach. Tegoroczna impreza będzie więc skromniejsza, bez ogólnopolskiej gwiazdy, za to z naszymi lokalnym artystami, będą występy orkiestr dziecięcych, a także Grodziskiej Orkiestry Rozrywkowej – mówi nam Paweł Twardoch, dyrektor Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. – Grupa teatralna ze Strefy Aktywnego Seniora przygotuje przedstawienie. Nie zabraknie też oczywiście tradycyjnego puszczania Wianków. W tym wszystkim musimy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i zaleceniach sanitarnych – dodaje.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.