19
06 2022
Adam Fabisiewicz Grodzisk News
19.06.2022, godz. 15:33
W ramach obchodów 500-lecia miasta Grodzisk przygotował kolejny tydzień tematyczny. Tym razem będzie to „Tydzień wielokulturowy”, który rozpocznie się od najbliższego poniedziałku/ Czego możemy się spodziewać w rozkładzie imprez? Spójrzmy!
Grodzisk Mazowiecki od zarania swych dziejów był miastem wielu kultur, narodów, tradycji i religii. Na przestrzeni wieków kulturowy krajobraz miasta poza rdzenną ludnością polską wyznającą wiarę katolicką tworzyli wyznawcy judaizmu, kalwini, ewangelicy, prawosławni i mariawici. Nie brakowało tu fabryk należących do niemieckich, czeskich czy żydowskich przemysłowców, willi rosyjskich urzędników i budynków carskiej administracji, świątyń, domów modlitwy i obiektów kultu, okresowo zjawiały się tabory wędrownych Cyganów, obozujących na przedmieściach. Po swoją szansę na lepsze życie przyjeżdżali tu Ukraińcy, Łotysze, Francuzi, Austriacy, przybysze z gór Kaukazu, a po 1918 r. polscy repatrianci ze Wschodu, wśród których znajdowała się rodzina Leonida Teligi. Społecznością szczególnie liczną, a przez to bardzo wyrazistą byli grodziscy Żydzi, stanowiący przez cały wiek XIX większość mieszkańców miasta przypominającego wówczas – ze względu na obecność synagogi, dworu rabina, szkół modlitewnych, mykwy i rytualnej rzeźni, a także licznych sklepów i warsztatów żydowskich – typowy „sztetl”. Właśnie o tym jedynym w swoim rodzaju splocie pomiędzy kulturami, religiami i narodami chcemy opowiedzieć w tygodniu wielokulturowym – mówią organizatorzy.
20 VI (pon.), Spacer szlakiem wielu wyznań (zbiórka o godz. 17:00 przed siedzibą Gedeon Richter Polska, ul. Poniatowskiego 5)
21 VI (wt.), Dzieci Lutra, spotkanie z przedstawicielami grodziskich wspólnot protestanckich, godz. 18:00, Mediateka
22 VI (śr.), Teresa Mirga i Kałe Bała – koncert muzyki romskiej, godz. 19:00, Mediateka
23 VI (czw.), Sztetl-Grodzisk, zapraszamy na ulicę Harcerską, która zmieni się we fragment żydowskiego miasta, od godz. 17:00, ul. Harcerska
- panel dyskusyjny
- przypomnienie żydowskich mieszkańców Grodziska m.in. wykład o rodzinie Szapiro
- wystawy
- koncert kantora Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Symchy Kellera z zespołem
24 VI (pt.), od godz. 17:00 - kolacja szabasowa
- godz. 20.00, koncert "Kinder Yorn"
- opowieści z żydowskiego miasteczka” w wykonaniu zespołu „Sentido”
25 VI (sob.), od godz. 14:00
- koncerty klezmerskie
- rekonstrukcje historyczne
- warsztaty plastyczne
- godz. 20.00, koncert Warsaw Klezmer Band
26 VI (nd.), od godz. 12:00
- jarmark, koncerty, warsztaty plastyczne
- mecz piłkarski w setną rocznicę strzelenia przez polską reprezentację
pierwszej bramki w meczu (mecz Polska Szwecja) przez żydowskiego
piłkarza Józefa Klotza
- godz. 19:00 Koncert BumBumOrkestar
24-26 czerwca, Międzynarodowy Turniej Szachowy upamiętniający Mieczysława Najdorfa, Mediateka
ZOBACZ TEŻ
Bardzo fajne prezentacje, Grodzisk był zawsze wielokulturowy i taki niech pozostanie, każdy ma swoje miejsce w historii naszego miasta
Anna bb
21-06-2022 19:20
Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.