reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

23

11 2022

Grodzisk. Wątpliwości wokół wycinki drzew wzdłuż Warszawskiej


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayGrodzisk. Wątpliwości wokół wycinki drzew wzdłuż Warszawskiej - Grodzisk News


Kosztem przeszło miliona złotych Grodzisk dokona gruntownej przebudowy ul. Warszawskiej. Z inwestycją wiąże się jednak konieczność wycięcia sporej liczby drzew wokół drogi. Wśród mieszkańców słychać zaś głosy zaniepokojenia o zbyt drastyczne karczowanie.


Przypomnijmy. Miasto zamierza przebudować fragment ul. Warszawskiej od ul. Batorego do ul. Tarnowskiej. To część znajdująca się na wysokości Stawów Walczewskiego (od strony placu zabaw). W zakres zamówienia wchodzi m.in. budowa zatoki autobusowej z peronem, budowa chodnika po południowej stronie ul. Warszawskiej, wykonanie zjazdów indywidualnych i publicznych, budowa przepustu pod chodnikiem w okolicy rzeki Rokicianki oraz wykonanie poboczy. Ponadto ma zostać tam wybudowana wiata przystankowa.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Zamówienie będzie realizowane w ramach Projektu „Zielone płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nie brak jednak głosów, iż "zamiast zielonych płuc, przybędzie betonu. a ubędzie drzew wokół drogi".

Urzędnicy uspokajają: gmina po ukończeniu inwestycji ma obowiązek wykonać tzw. nasadzenia kompensacyjne, tak oby odtworzyć zadrzewioną przestrzeń wokół drogi. – Niestety realizacja takiej inwestycji wymaga wycięcia drzewa, ale zapewniam, że tylko w absolutnie koniecznym zakresie – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska.

– Poza tym chciałbym uspokoić mieszkańców, ponieważ drzewa wzdłuż drogi wrócą po skończonej inwestycji, i to w znacznie wyższej liczbie niż przed wycinką. Mamy praktykę nasadzeń kompensacyjnych dwóch drzew miejsce jednego, które zostało wycięte. Tak też będzie tym razem – dodaje włodarz.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Już wycięte wszystkie.

Tea
23-11-2022 13:52

Tak, dziś jechalam i pusto. Przykro. Smutny widok. Za wielkie, stare drzewa zrobią nasadzenia mini krzaków. Ponury żart.

Moja opinia
24-11-2022 02:59

Wyciąć wszystko co możliwe i ułożyć kostkę tak jak koło ING .
Kto to odebrał, wstyd !!!

Dąb
23-11-2022 17:07

Wyciąć wszystko i wylać asfalt tak jak na Traugutta gdzie wycięli stare i brzydkie lipy i akacjowe. Teraz jest 30cm trawnika i jest dużo ładniej i okuratnie i podoba się dla mnie. Za jedno drzewo o koronie 7 metrowej wsadzą dwa 2 metrowe i to też jest dobre. Tak trzymać.

KosiMazaki
23-11-2022 21:56

Koło mnie wycięli wszystko co miało jakaś wartość, chyba w ramach obietnic pewnego pana radnego dot budowy dróg, których budowa nie wiadomo czy kiedykolwiek wejdzie w życie. Smutne. Te nasadzenia kompensacyjne to jakiś ponury żart. Każdy widzi co jest robione na naszych oczach. Proszę się nie ośmieszać.

Bartek
23-11-2022 23:03

pamiętajcie o ogrodach jak mawia poeta i o światłowodach, jak mówi człowiek cywilizowany, chcący mieć internet do pracy.

logi
24-11-2022 00:45

Wycinają drzewa, stare drzewa żeby zasadzic klony holenderskie.
Lub tak jak obok przedszkola ul.łowcza i górna wyciąć skwer, zasadzic 15 kubłów na śmieci jeden obok drugiego. W całym parku przy stawach Walczewskiego jest mniej.
Przy stawach też wycięte, a raczej przerobione na rzeźbę zostało 100letni dąb.

Brawo dla bezmózgich radnych Grodziska Mazowieckiego.

Fryzjer
24-11-2022 07:55

Tak jak zostały drzewa na ul akacjowej przy rod pustynia

Monika
24-11-2022 16:55

Pan Burmistrz oczywiście chwali się nasadzeniami 2 za 1. Nie wspomina, że wartość usług ekosystemowych świadczonych przez 1 "starsze" drzewo jest znacznie większa niż dwóch sadzonek. Sadzonek, których przeżywalnosc jest różna i dodatkowo trzeba odpowiednio pielęgnować co generuje koszty. Powstał budynek wielorodzinny wraz z parkingiem można było pomyśleć i dogadać się z deweloperem żeby chodnik puścić na jego terenie, po wcześniejszym wykupie gruntu itd. Wybrano rozwiązanie najprostsze - wyciąć wszystko, zrobić chodnik, nasadzic 5 drzewek.

Ciekawe kiedy Pan Burmistrz wróci do tematu wykupu lasu przy nowym łączniku. Obiecał to podczas otwarcia łącznika.

Ajajjaja
24-11-2022 20:41

Nie można mieć chodników i bezpiecznych ulic broniąc doktrynalnie drzew. Mam wrażenie że obrońcy to werbalisci, którzy nie posądzili żadnego drzewa i zachowują się jak pies ogrodnika. Brawo dla Miasta.

Egon
25-11-2022 20:37

Grodzisk zamienia się w betonowe miasteczko. 3 metrowej szerokości chodniki na małych uliczkach. Ktos nam wpycha tę kostkę Bauma ponad miarę i krzaki zamiast dużych drzew. Niszczyciele!!!

Ewa
26-11-2022 08:20

Można było zaprojektować przystanek 5m za lub przed kępą drzew, które wycięto do pnia. Czy projektant był na miejscu i widział co robi?? Brak szacunku do tych zastanych skrawków zieleni jest skandaliczna. Tam nie ma czym oddychać, sam smog i spaliny. Po drugie-jeśli nie będzie przejscia dla pieszych ludzie nadal będą biegać między pędzącymi samochodami na drugą stronę ulicy bo nikt nie będzie że Stawów leciał do pasów 200m.

Beta
27-11-2022 08:51


reklama Grodzisk Mazowiecki


📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.