
Mieszkańców Grodziska czeka ciekawa sobota pełna patriotycznych akcentów i atrakcji kulturalnych! W mieście rozpoczęły się uroczyste obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. To okazja do wspólnego świętowania.
Obchody ruszyły o godzinie 10.00 w Mediatece. Najmłodsi mogą wziąć udział w kreatywnych warsztatach z harcerzami Hufca ZHP i własnoręcznie wykonać biało-czerwone kotyliony.
O godzinie 11:30 pod pomnikiem Józefa Chełmońskiego nastąpi zbiórka pocztów sztandarowych, poprzedzająca uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, która rozpocznie się o godzinie 12:00 w kościele p.w. św. Anny. Oprawę muzyczną mszy zapewni Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Tomasza Kirszlinga.
Po mszy, o godzinie 13:15, nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności, symbolizujące pamięć o twórcach Konstytucji 3 Maja i ich dziedzictwie.
Popołudnie zapowiada się równie interesująco! Od godziny 14:00 na placu przy Centrum Kultury na mieszkańców czekać będzie "Popołudnie z historią" – rodzinne warsztaty edukacyjne, a także pyszna Kuchnia Polowa.
Ukoronowaniem obchodów będzie koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego pod batutą Tomasza Kirszlinga, który rozpocznie się o godzinie 15:00 na placu przy CK. Będzie to doskonała okazja, by posłuchać patriotycznych i popularnych utworów w wykonaniu młodych talentów.
Nie przegapcie okazji do wspólnego świętowania ważnej rocznicy w historii Polski!
Kilka słów o Święcie Konstytucji 3 maja
Święto Narodowe Trzeciego Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obchodzone każdego roku w dniu 3 maja. Upamiętnia ono uchwalenie fundamentalnego aktu prawnego – Konstytucji 3 Maja – co miało miejsce w 1791 roku podczas obrad Sejmu Czteroletniego. Jest to data o kluczowym znaczeniu dla polskiej historii i tradycji państwowości.
Konstytucja uchwalona przez Sejm Czteroletni, znana formalnie jako Ustawa Rządowa, była dokumentem o przełomowym znaczeniu nie tylko dla Polski, ale i dla Europy. Zapisała się w historii jako pierwsza na kontynencie europejskim i druga na świecie, tuż po konstytucji amerykańskiej, nowoczesna, spisana ustawa zasadnicza. Jej głównym celem była głęboka reforma ustroju chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dążyła do wzmocnienia władzy centralnej poprzez wprowadzenie m.in. monarchii dziedzicznej, trójpodziału władzy oraz ograniczenia destrukcyjnych wpływów magnaterii, próbując w ten sposób ratować państwo przed ostatecznym upadkiem.
Współcześnie 3 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co podkreśla rangę tego święta. Obchody mają charakter państwowy i patriotyczny. W całym kraju organizowane są oficjalne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, w Warszawie tradycyjnie odbywa się parada wojskowa, a w kościołach odprawiane są msze święte w intencji Ojczyzny. Polacy upamiętniają to wydarzenie również poprzez składanie kwiatów w miejscach pamięci narodowej, uczestnictwo w licznych wydarzeniach kulturalnych, koncertach, festynach oraz wywieszanie flag państwowych na domach i instytucjach.
Samo święto ma równie burzliwą historię jak konstytucja, którą upamiętnia. Ustanowiono je krótko po jej uchwaleniu, jeszcze w 1791 roku, jednak celebracje zostały wkrótce uniemożliwione przez rozbiory Polski. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, święto zostało przywrócone w 1919 roku i było uroczyście obchodzone w okresie międzywojennym. Niestety, po II wojnie światowej władze komunistyczne Polski Ludowej ponownie zdelegalizowały obchody 3 maja, starając się wymazać je ze świadomości społecznej i promując w zamian Święto Pracy 1 maja. Mimo zakazu, wielu Polaków, zwłaszcza związanych z opozycją demokratyczną, kontynuowało nieformalne obchody. Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja powróciło do kalendarza świąt państwowych dopiero na mocy ustawy z 6 kwietnia 1990 roku, już po transformacji ustrojowej.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
6
9
1
2
2
2
2
3
0
Wakat trenerski po Piotrze Stokowcu został szybko obsadzony. Nowym szkoleniowcem Pogoni Grodzisk jest od dziś (10 czerwca) Tomasz Kafarski. Doświadczony trener podpisał z klubem kontrakt do końca sezonu 2026/27, ale z opcją przedłużenia o kolejny rok.
Milanówek jako jeden z pierwszych rozpoczął cały cykl sesji absolutoryjnych w lokalnych samorządach. Radni jednak nie mieli większych wątpliwości w kwestii udzielenia absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Arturowi Niedzińskiemu. Choć nie byli też jednomyślni.
Jaktorów jest gotowy na oficjalne otwarcie kompleksu rekreacyjno-sportowego, który kosztem ponad miliona złotych powstał przy ul. Ostatniego Tura. Już w sobotę odbędzie się z tej okazji piknik dla mieszkańców z atrakcjami. Nie zabraknie również oficjalnego przecięcia wstęgi
Karol Noiszewski, obrońca Pogoni Grodzisk oraz jeden z jej filarów odchodzi z klubu. Zawodnik nie przedłużył kontraktu na kolejny sezon, a dziś został przedstawiony jako nowy piłkarz Miedzi Legnica.
Żabiowolska gmina szykuje się do wybudowania nowego kompleksu sportowego przy Szkole im. Marii Kownackiej w Skułach. Trwają prace nad dopięciem dokumentacji projektowo-kosztorysowej, która pozwoli w następnym kroku ogłosić przetarg na budowę obiektu. Samorząd zapowiada jednak, że „do wbicia pierwszej łopaty pozostało niewiele”...
Choć nie każdy to wie, Jaktorów kryje wiele wyjątkowych miejsc, które przez lata współtworzyły historię tego regionu. Aby uchronić cenne miejsca i przed zapomnieniem i zniszczeniem, lokalny samorząd wdrożył prace nad stworzeniem oficjalnej Gminnej Ewidencji Zabytków.
Grodzisk wybrał ofertę firmy, która zajmie się odnową oblicza popularnego placu zabaw w centrum miasta. Obiekt przy ul. Sienkiewicza zostanie zmodernizowany za ponad 600 tysięcy złotych.
Za niespełna tydzień na terenie siedziby Warszawskiej Kolei Dojazdowej odbędą się ćwiczenia służb mundurowych i ratunkowych. Wezmą w nich udział m.in. strażacy, policjanci, żołnierze WOT.
19
21-04-2026
11
29-05-2026
10
13-05-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.