TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

24

05 2022

Grodzisk stawia na parki i tereny zielone


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNewsGrodzisk stawia na parki i tereny zielone - Grodzisk News


W Grodzisku odbyła się dziś konferencja inaugurująca szereg inwestycji w zielono-niebieską infrastrukturę w mieście. Założeniem tego przedsięwzięcia jest bowiem sukcesywne „odbetonowywanie” Grodziska, a co za tym idzie czynienie go bardziej zielonym i nastawionym na retencjonowanie wody.


Przypomnijmy, że Grodzisk pozyskał z tzw. funduszy norweskich 4,6 mln zł na inwestycje związane z rozbudową wspomnianej zielono-niebieskiej infrastruktury. Z tego prawie cztery miliony przeznaczono na kompleksową przebudowę placu Wolności, którego nowe oblicze ma niejako odcinać się od „betonozy” panującej w centrach miast.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Prócz placu Wolności miasto zamierza zorganizować m.in. łąki kwietne w Parku Skarbków, które będą swoistą „stołówką dla owadów” Projekt przewiduje także stworzenie tzw. parków kieszonkowych. – To przestrzenie przyjazne dla ludzi i zwierząt, wyposażone w budki dla owadów i mineralną nawierzchnię przepuszczalną pozwalającą na retencję wody, w przeciwieństwie do rozwiązań z betonu i kostki, które stosowane są na tradycyjnych skwerach – mówiła podczas konferencji Katarzyna Marcinkowska, główny specjalista ds. kształtowania przestrzeni publicznej w w Grodzisku.

I tak w 2023 roku Grodzisk zamierza stworzyć parki kieszonkowe przy ulicach Orzeszkowej i Westfala, w sąsiedztwie Pawilonu Kultury. Ponadto przy ul. Zondka posadzone zostaną także rośliny odporne na warunki miejskie na terenie przyległym do szkoły; a nawadnia je będzie specjalny system.

Innym pomysłem na rozwój zieleni w mieście jest organizacja ekologicznych ogródków przy szkołach, o które dbać będą uczniowie.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

ZSL przygotowuje się już do wyborów samorządowych.

edi
24-05-2022 19:48

Proponuje pomalować kostkę na zielono i będzie ok. No i jeszcze ubierać się zielone ubrania

adam
24-05-2022 20:12

A kiedy cokolwiek od miasta powstanie na osiedlu 20lecia i Sadowa? Grodziska Spółdzielnia Mieszkaniowa totalnie olała sprawę placy zabaw, zapewne czeka aż same się rozpadną i bez wyrzutów sumienie będzie można przerobić je na parkingi….

Mieszkanka
24-05-2022 21:27

pokaż wszystkie komentarze (15)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.