26
01 2023
Adam Fabisiewicz Grodzisk News
26.01.2023, godz. 18:05
Grodziska hala sportowa powalczy o tytuł "Modernizacji roku". Po kilku poprzednich sukcesach miasto ma nadzieję na triumf i tym razem. W prestiżowym plebiscycie udział bierze także brwinowska inwestycja.
Grodzisk zna smak najwyższych wyróżnień w konkursie. W ubiegłych latach wygrał cały konkurs, gdy na szczycie zestawienia znalazła się Mediateka. Wcześniej zwycięstwo w swojej kategorii odniosła modernizacja grodziskiej Szkoły nr 1. W poprzedniej edycji zaś główną nagrodę w kategorii "przestrzenie administracyjno-biurowe", a tym samym wyróżnienie dla Budowy XXI wieku otrzymał nowy grodziski ratusz.
Teraz do rywalizacji o architektoniczny splendor miasto wystawia budowę Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Sportowej.
W opisie konkursowym czytamy. – Obiekt otwarto w 2022r. W budynku znajdzie się kilka sal, z czego największa, hala sportowo-widowiskowa z trybunami na 3 tysiące osób. Będą się w niej odbywały wydarzenia sportowe, oraz kulturalne. Całość kompleksu wieńczy wieża z tarasem widokowym, oraz małym obserwatorium astronomicznym. Na obiekcie przewidziano także edukacyjną strefę dla dzieci “Mały Kopernik”.
Brwinów też z kandydaturą
Innym samorządem z naszego regionu, który wystawił kandydaturę w konkursie "Modernizacja roku", jest Brwinów. Gmina liczy na poparcie rewitalizacji zabytkowego Pałacu Wierusz-Kowalskich w Parku Miejskim.
–Brwinowski pałac datowany jest na początek XX w. (program prac konserwatorskich wskazuje na 1910 r., a rejestr zabytków – na 1936 r.). Jego pierwszym właścicielem był Tadeusz Wierusz-Kowalski, który zapisał się w historii Brwinowa jako pierwszy prezes zarządu Ochotniczej Straży Ogniowej. Autorem projektu pałacu miał być znany architekt Stanisław Grochowicz. W okresie międzywojennym pałac służył jako letnia rezydencja rodziny Wierusz-Kowalskich. Podczas walk pod Brwinowem we wrześniu 1939 r. mieścił się w nim szpital polowy wojsk polskich. Po wojnie właścicielem pałacu i majątku rolnego była SGGW, która prowadziła tu działalność dydaktyczną. W 2001 r. SGGW zakończyła swoją działalność w Brwinowie, a zabytkowy pałac (wpisany do rejestru w 1981 r.) zaczął podupadać. W 2015 r. po wielu latach starań gmina Brwinów kupiła od SGGW pałac wraz z otaczającym go terenem o powierzchni 7,77 ha i podjęła działania zmierzające do rewaloryzacji budynku. Pałac stał się nowoczesnym i funkcjonalnym miejscem, zachowując swój zabytkowy charakter. Mieści się w nim siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie. Pałac służy mieszkańcom jako przestrzeń do działań i wydarzeń artystycznych – czytamy w opisie konkursowym.
Głosować na swoich faworytów będzie można codziennie TUTAJ.
ZOBACZ TEŻ
Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.