09 08 2020

Grodzisk: Logo obok, a nie zamiast herbu

09.08.2020, godz.: 14:28
Grodzisk: Logo obok, a nie zamiast herbu
fot. Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz.

Informacja o wypuszczeniu w przestrzeń publiczną logotypu mającego od strony marketingowej identyfikować gminę Grodzisk Mazowiecki (pisaliśmy o tym tutaj) wywołała falę komentarzy mieszkańców. I to komentarzy raczej sceptycznych. Urzędnicy postanowili na nie odpowiedzieć.

Wiele powtarzających się komentarzy wskazywało, iż logo nie kojarzy się z Grodzskiem jest bez wyrazu, lub wręcz nijakie; wtórne i niepotrzebnie zaprjektowane w konwencji 3D. Nie brakowało również opinii wyrażających obawę, że logotyp wyprze ze świadomości odbiorców herb miasta i gminy.

Urząd w oświadczeniu na Facebooku zapewnił, że logo ma funkcjonować obok, a nie zamiast herbu. – Podstawowymi znakami gminy Grodzisk Mazowiecki są: herb i flaga. Teraz, obok nich, funkcjonować będzie także logo promocyjne. HERB jest i pozostanie podstawowym i najważniejszym znakiem urzędowym, zatwierdzanym odpowiednią procedurą. Jest to najistotniejszy symbol miasta, stosowany jako oficjalny i reprezentacyjny znak. Ta szczególna funkcja uniemożliwia czasem jego zastosowanie przy nieformalnych projektach. Stąd powstała konieczność posiadania mniej zobowiązującego logotypu. Ponadto, warto wiedzieć, że herb Bogoria stosowany w gminie Grodzisk Mazowiecki jest również herbem gminy Bogoria w woj. świętokrzyskim. Nie jest to więc nasz unikalny znak – czytamy w komunikacie.

– Logo nie jest koniecznością, ale szansą na przedstawienie miasta i gminy poprzez łatwo zauważalny i zapamiętywalny symbol, który w prosty sposób może wyrazić charakter i potencjał miejsca. Nie oznacza to, że nowy symbol zrywa z przeszłością czy dorobkiem kulturowym naszej gminy. Logo stanie się po prostu identyfikacją wizualną Grodziska Mazowieckiego oraz uzupełnieniem podstawowego symbolu, jakim pozostaje herb. W praktyce logotyp znajdzie zastosowanie przede wszystkim w tych przedsięwzięciach, które przyczyniają się do szeroko rozumianej promocji, w szczególności na wydawnictwach i drukach reklamowych, materiałach informacyjnych, stronach internetowych, formach multimedialnych i gadżetach – mówią urzędnicy.

– Nowe logo, nawiązuje do herbu poprzez kształty i ostre trójkąty, przypominające strzałki. Jego kolorystyka także nie odbiega od herbu Grodziska Mazowieckiego. Ideą jest, aby logo pojawiło się również w formie bryły w przestrzeni publicznej, dlatego też zaprojektowane zostało w 3D – dodają.

fot. Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz.
fot. Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz.

fot. Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz.
💬︎ 5

Dodaj Komentarz

5 odpowiedzi na “Grodzisk: Logo obok, a nie zamiast herbu”

 1. Mieszkaniec pisze:

  Może jestem mało lotny i nie mam gustu ale to coś na pewno łatwo „zapamiętywalne” nie jest. Nie wróżę sukcesu temu znakowi… za rok może dwa poprostu zniknie… szkoda.

 2. bokiz pisze:

  To kpina z naszego Miasta

 3. Jerzy pisze:

  Kto za ten bzdurny pomysł z logo wziął pieniądze.Mamy herb miasta i z tym herbem powinna się kojarzyć miejscowość.

 4. Urszula pisze:

  Bardzo mi się podoba. Oczywiście należy pamiętać o herbie miasta – tradycyjnym, ale dlaczego nie spróbować też czegoś nowego, pasującego do obecnej rzeczywistości… to trochę tak jak ze strojami ludowymi – wszyscy je znamy, uważamy że są piękne – ale nie zakładamy ich idąc do pracy. Wprowadzanie pewnych nowości nie znaczy, że przekreślamy tradycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.