TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

26

07 2022

Grodzisk czeka na autobusy elektryczne. Będą darmowe


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayGrodzisk czeka na autobusy elektryczne. Będą darmowe - Grodzisk News


We wrześniu na trasy w Grodzisku wyruszą autobusy elektryczne, które będą bezpłatne dla mieszkańców. Gotowa jest już stacja ładowania pojazdów przy ul. Traugutta, ale autobusy są jeszcze na etapie produkcji.


W maju ubiegłego roku Grodzisk w partnerstwie z Pruszkowem i Żyrardowem podpisał umowę na dostawę łącznie sześciu fabrycznie nowych autobusów elektrycznych (po dwa dla każdej z gmin). Inwestycję kosztem prawie 13 milionów złotych realizuje firma Solaris & Coach, która zadba też o dodatkowe wyposażenie i szkolenia  z obsługi oraz naprawy pojazdu.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Dodatkowo, u zbiegu Towarowej i Traugutta powstaną miejsce postojowe dla autobusu elektrycznego, jezdnia manewrowa, zatoka autobusowa, oświetlenie, stacja ładowania autobusów miejskich wraz z budową linii zasilającej. Całość ma być monitorowana.

Z kolei w Chrzanowie Dużym zakres prac obejmuje budowę m.in. jezdni manewrowej, dwóch miejsc postojowych, kanalizacji, sieci elektrycznej ze słupami oświetleniowymi, monitoringu wizyjnego.

Cała infrastruktura jest już praktycznie gotowa, ale autobusy trafią do Grodziska wrześniu, tuż przed uruchomieniem linii. – Stacje ładowania przy ul. Traugutta już wybudowaliśmy, natomiast na autobusy musimy poczekać do września, ponieważ wciąż są w produkcji. Rynek podzespołów nie jest łatwy, więc prace się przedłużają, ale mamy zapewnienie, że we wrześniu autobusy do nas trafią i w tym samym miesiącu je uruchomimy – mówi nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska.

Już w maju tego roku grodziska rada miejska przyjęła uchwałę w sprawie uruchomienia bezpłatnej linii komunikacyjnej o symbolu 0. Linia, w której cena biletu wynosi "zero", obsługiwana będzie przez (nomen omen) autobusy zeroemisyjne, zakupione w ramach projektu "Zielone Płuca Mazowsza". Linia obejmie swym zasięgiem niemal całe miasto, podróż "elektrobusem" potrwa godzinę, a stacja ładowania pojazdów stanie przy ul. Traugutta.

💬︎   dodaj komentarz

...."autobusy elektryczne, które będą bezpłatne dla mieszkańców".
A dla innych obywateli będą płatne?

alko
26-07-2022 13:08

Proszę o podanie dokładnych kosztów tego produktu.

Jack L.
26-07-2022 15:59

Mieszkańcy Grodziska za darmo, a kobiety wiejskie za gotówkę?

Smogobusem elektrycznym też jazda będzie za darmo.

Becia
26-07-2022 16:33

pokaż wszystkie komentarze (12)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.