reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Autobusem z Książenic do Warszawy? GPA szykuje duże zmiany

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Grodziskie Przewozy AutobusoweAutobusem z Książenic do Warszawy? GPA szykuje duże zmiany - Grodzisk News


Ruszyły konsultacje projektu Planu Transportowego Grodziskich Przewozów Autobusowych. GPA przygotowały koncepcję poprawy obsługi autobusowej m.in. Książenic, Żółwina i Starej Wsi. Na przełomie 2024 i 2025 r. uruchomi też kilka nowych linii w powiecie warszawskim zachodnim.


23 sierpnia ruszyły konsultacje Planu Transportowego GPA, który jest dostępny tutaj. W materiałach na stronie zostały udostępnione zarówno Projekt Planu Transportowego jak i materiały pomocnicze nie będące częścią planu, na które składają się mapy z przebiegiem tras linii autobusowych – zarówno tych obecnych jak i tych planowanych. Swoje uwagi do Planu można przesyłać drogą elektroniczną na adres biuro@gpa.grodzisk.pl, podając w nagłówku (tytule) wiadomości „KONSULTACJE PLANU”, a także pocztą tradycyjną pisząc pod adres Związek Powiatowo-Gminny Grodziskie Przewozy Autobusowe, ul. Kościuszki 32a (pokój 205), 05-825 Grodzisk Mazowiecki. Odbędą się również konsultacje w grodziskim ratuszu przy ul. Kościuszki 12a. Te zaplanowano w dwóch terminach: 29 sierpnia w godz. 10.00 – 12.00 oraz 10 września w godzinach 14.00 – 16.00.

Z Książenic do Janek i Warszawy dojedziemy autobusem

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

ekt Planu Transportowego zakłada wydłużenie linii 29 od przystanku P+R w Nadarzynie trasą S8 przez Janki (przystanek przy centrum handlowym) i Raszyn do węzła P+R Al. Krakowska w Warszawie. Linia ta ma kursować podobnie jak dziś – co godzinę, ale dodatkowo będzie kursować w święta i weekendy. Linia w wybranych kursach podjeżdżałaby także pod przystanek Książenice Legionistów zapewniając bezpośredni dojazd z Warszawy do centrum sportowego jak i poprawiając obsługę okolicznym mieszkańcom. Linia ta miałaby zostać uruchomiona po zakończeniu przebudowy ul. Cichociemnych, ale rozważane jest już wczesniejsze jej uruchomienie w takim kształcie. W celu ujednolicenia oferty na odcinku Warszawa – Stara Wieś Nastrojowa (obsługiwanym wspólnie przez komunikację miejską i GPA) planowane jest wprowadzenie honorowania biletów długookresowych ZTM.

Nowa linia 34 i zmiana tras linii istniejących
Uzupełnieniem linii 32 i 33 na trasie Książenice – Grodzisk Maz. w godzinach szczytu są obecnie kursy linii 50. W przyszłości (po oddaniu ulicy Cichociemnych) GPA planuje zastąpić linie 50 w obecnym kształcie nową całotygodniową linią numer 34, która obsłuży także przystanki na ulicy Kijowskiej, zapewniając przy tym szybki dojazd do stacji PKP i WKD. Będzie ona przejeżdżała m.in. ulicami Mazowiecką – Cichociemnych – Marylskiego – Mazowiecką dzięki czemu ta i pozostałe dwie linie (32 i 33) będą co 15 minut na zmianę odjeżdżać z tych samych przystanków.

Wskutek próśb mieszkańców i interwencji władz gmin wszystkie kursy linii 23 GPA skieruje przez Starą Wieś i ulicę Południową w Żółwinie, a od Urszulina autobusy pojadą ulicami Grodziską, Poziomkową, Brwinowską, Pieczarkową i Południową do Słonecznej. Nowa trasa ma poprawić dojazd do stacji WKD w Podkowie Leśnej i PKP w Brwinowie mieszkańcom zarówno Starej Wsi jak i ulicy Południowej w Żółwinie. Uruchomienie linii 23 po nowej trasie będzie możliwe po zakończeniu przebudowy ul. Pieczarkowej.

Planowane jest również uruchomienie nowych przystanków w Podkowie Leśnej dla linii 23, ale też linii 15 i 45.

Szczegóły dotyczące tych zmian są dostępne tutaj.

Nowe linie w powiecie warszawskim zachodnim
GPA poinformowały również o planowanym uruchomieniu nowych linii w powiecie warszawskim zachodnim. Niektóre z nich mają ruszyć 1 grudnia 2024 r. , a pozostałe miesiąc później. Część linii zastąpi te już istniejące, a część to będą całkiem nowe połączenia.

Linie 42 (na trasie Kampinos – Leszno), 96, 97 i 98 planowane są do uruchomienia od 1 grudnia 2024 r. w zamian za obecnie istniejące linie L-6, L-7, L18 i L29.
Za linię L-6 planowane jest uruchomienie linii 96 na zmienionej trasie wydłużonej do Zaborowa.
Za linię L-7 planowane jest uruchomienie linii 97 na zmienionej i wydłużonej trasie z Ożarowa Maz. przez Piastów do Malich.
Za linię L18 planowane jest uruchomienie linii 98 na niezmienionej trasie.
Za linię L29 planowane jest uruchomienie linii 42 na trasie Kampinos – Leszno, kursującej w grudniu wg takiego samego rozkładu jazdy jak dotychczas linia L29.

Od 1 stycznia 2025 r. planowane jest wydłużenie trasy linii 42 w obu kierunkach: z Kampinosu do Sochaczewa i z Leszna do Błonia i wprowadzenie nowego rozkładu jazdy.Od Nowego Roku planowane jest także uruchomienie nowych linii: 41, 43 i 44.Kursowanie par linii 42 i 44, 42 i 43 oraz 43 i 44 na wspólnych odcinkach tras zostało zaplanowane w taki sposób aby autobusy podjeżdżały od poniedziałku do piątku oprócz świąt na przemian co ok. 30 min.


Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?

Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?




💬︎   dodaj komentarz

Szkoda że GPA nie dba o mieszkańców np ul Słowackiego,jeździ tam jeden autobus gdzie w odwrotnym kierunku a do centrum miasta czy szpitala trzeba iść kawał drogi aż prawie pod netto do przystanku podczas gdzie w innych miejscach co chwilę jest przystanek i różne kierunki kursów autobusow.Placimy podatki tak jak wszyscy ale widać jesteśmy gorszego sortu bo nic tu się nie dzieje,nawet na mostkach ukwiecenia nie ma bo po co.prawda.

Lena
26-08-2024 13:46

najprawdziwsza prawda.Tym bardziej,że przy ulicy Słowackiego znajdują się dwie prężne Firmy produkcyjne,a i chyba ze trzy pomniejsze....

pracownik krówek
26-08-2024 19:07



AKTUALNOŚCI

Budowa kanalizacji w ul. Moniuszki czas start!

Milanówek wybrał wykonawcę i podpisał umowę na budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Moniuszki. Dzięki inwestycji do sieci będą mogły przyłączyć się lokalne posesje.

Czas na planszówkowe mocne uderzenie! Przed nami V Festiwal Planszowy Grodzisk

Miłośnicy planszówek z Grodziska i okolica mogą na czerwono zaznaczyć w kalendarzu daty 20 i 21 czerwca. Wówczas bowiem odbędzie się piąta już odsłona Festiwalu Planszowy Grodzisk. Dwudniowy festiwal będzie zarazem zwieńczeniem całego sezonu comiesięcznych spotkań z planszówkami w grodziskiej Mediatece. A na uczestników wydarzenia czekać będzie wiele opcji zdecydowanie wartych rozważenia!

Wyłączenie wody w centrum Grodziska

Mieszkańcy części budynków w centrum Grodziska muszą przygotować się na brak wody w kranach. A nastąpi to w najbliższą środę.

Będzie kompleksowa przebudowa przystanku WKD Warszawa Raków

Warszawska Kolej Dojazdowa sukcesywnie modernizuje swoją infrastrukturę. Niedawno zakończył się duży remont torowiska opiewający na ponad 40 mln zł. Teraz przewoźnik ogłosił przetarg na przygotowanie projektu kompleksowej przebudowy przystanku Warszawa Raków. Choć same prace budowlane są jeszcze melodią przyszłości, to posiadanie dokumentacji projektowej pozwoli wukadce zabrać się i za tę inwestycję.

Dawna siedziba harcerzy zyskuje nowe oblicze i funkcje dla Grodziszczan

Dobiegają końca kompleksowy remont oraz termomodernizacja budynku przy ul. Sowińskiego w Grodzisku. Obiekt przez lata był siedzibą grodziskiego Hufca ZHP, a po modernizacji pełnić będzie szereg funkcji integracyjno-kulturalnych dla mieszkańców.

Poranny pożar samochodu w Zboiskach. Auto spłonęło niemal doszczętnie

Dzisiejszy poranek w Zboiskach rozpoczął się od interwencji służb. O godzinie 7:21 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o płonącym samochodzie osobowym, który zapalił się na jednej z prywatnych posesji. Ogień niemal doszczętnie strawił nadwozie pojazdu.

Co mówi raport o stanie grodziskiej gminy za 2025 rok?

Grodzisk opublikował jak co roku raport o stanie gminy za 2025 r. Debata na temat poszczególnych aspektów raportu odbędzie się podczas czerwcowej sesji absolutoryjnej, w której wziąć udział mogą mieszkańcy. Tymczasem my już teraz spoglądamy na najważniejsze kwestie ujęte w raporcie.

Wukadka nadal najbardziej punktualna w kraju. Znamy dane za pierwszy kwartał 2026

Warszawska Kolej Dojazdowa nadal może dzierżyć palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o punktualność na torach. Urząd Transportu Kolejowego podał zestawienie za pierwszy kwartał 2026 roku i wynika z niego jasno: wukadka może pochwalić się punktualnością przejazdów na poziomie 99 procent.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB
REKLAMA

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.