Przy pięknej i upalnej pogodzie Grodzisk świętował w piątek 22 lipca swe 500. urodziny. Wydarzenie, której centralnym punktem była uroczysta sesja rady miejskiej na placu Wolności zgromadziła polityków lokalnych samorządowców, przedstawicieli władz, gości z zagranicy, a przede wszystkim mieszkańców.
Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie w południe, a wszystkich zebranych przywitał burmistrz Grzegorz Benedykciński. – Jest gorący, piękny dzień, idealny aby obchodzić urodziny – zażartował włodarz Grodziska i wyjaśnił, że ze względu na upał część oficjalna przebiegnie szybko. – Już teraz zapraszam także na wieczorny spacer po Grodzisku. Będzie chłodniej, a spacerowicze zobaczą ładnie oświetlone centrum miasta – dodał. Głos zabrał również wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.
Następnie plenerową sesję rady miasta otworzyła przewodnicząca Joanna Wróblewska. Jednym z punktów była prelekcja dotycząca historii Grodziska, którą wygłosił znawca tematu Łukasz Nowacki. Innym punktem było wręczenie medali i dyplomów dla grodziszczan szczególnie zasłużonych dla społeczności poprzez swoją pracę i inne działania. Medale wraz z dyplomami wręczane były decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Wyróżnienia w imieniu ministra wręczał szef jego gabinetu Michał Prószyński.
Oddzielne wyróżnienia w postaci Złotych Bogorii wręczała także gmina zasłużonym mieszkańcom – honorowym obywatelom miasta, sołtysom oraz radnym pełniącym funkcję dłużej niż dwie kadencje. Równocześnie z tą częścią uroczystości w innym miejscu placu wmurowywano Kapsułę Czasu, która ma zostać wydobyta za pół wieku. Wewnątrz kapsuły znalazły się filmy z parady historycznej na 500-lecie, a także filmy przygotowane przez szkoły oraz inne informacje z życia miasta.
Przemówienia wygłosili m.in. były ambasador Belgii w Polsce, wojewoda mazowiecki a dziś poseł Zdzisław Spiera, który podarował Grodziskowi portret Zygmunta Starego, króla, który nadał prawa miejskie. Wśród zaproszonych gości był również Klaus Feichtinger z partnerskiego miasta Weiz, przemawiał też starosta Marek Wieżbicki.
Na koniec zebranych zaproszono na słodki poczęstunek. Mieszkańcy mogli skosztować tortu urodzinowego Grodziska.
Niech przemówią obrazy
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Grodzisk Mazowiecki planuje zorganizować tego lata specjalny program wakacyjny dla dzieci i młodzieży, które na co dzień mogą borykać się z trudnościami. Chodzi o podopiecznych wiejskich świetlic opiekuńczo-wychowawczych, często pochodzących z rodzin z problemem alkoholowym, dysfunkcyjnych czy zagrożonych wykluczeniem. Gmina chce zapewnić im nie tylko beztroski wypoczynek, ale także ważne wsparcie profilaktyczne.
Już jutro (25 kwietnia) siatkarze Sparty Grodzisk Mazowiecki rozegrają pierwszy mecz w turnieju półfinałowym, którego stawką będzie awans do najlepszej czwórki zespołów walczących o awans do pierwszej ligi. Pierwsze spotkanie w Słupcy Spartiaci rozegrają z zespołem SPS-u Cargill – gospodarzami zawodów. Polski Związek Piłki Siatkowej zaktualizował godziny meczów pierwotnie podane w terminarzu. Mecz zacznie się później.
Harcerze z z Hufca ZHP w Jaktorowie zorganizują piątą już odsłonę Marszu 100km w 24h pamięci pwd. Krystyny Banaszek. Impreza na świeżym powietrzu i w uroczych okolicznościach przyroda nieść będzie ze sobą też aspekt charytatywny – zbiórkę pieniędzy na leczenie małego Pawła Prokopka.
Jedna z największych tegorocznych inwestycji gminy Brwinów wchodzi w fazę realizacji. Burmistrz Arkadiusz Kosiński podpisał w środę umowę na rozbudowę ważnego ciągu komunikacyjnego w Otrębusach – ulic Piasta, Baśniowej i Juliusza Słowackiego. Projekt, będący częścią zapowiadanego rok temu "Planu dla Otrębus", uzyskał znaczące dofinansowanie rządowe.
Grodziski zakład wodociągów i kanalizacji odda do dyspozycji mieszkańców nową studnię oligoceńską. Z ujęcia wody będzie można skorzystać przy ul. Cegielnianej.
Przyszło mu rządzić w niełatwych czasach. Pogrzebał najpierw ojca, a rok później - brata Bolesława. Został z całym księstwem, zachłannym bratem i wrogiem za miedzą.
Zbliża się długi weekend majowy, a Koleje Mazowieckie (KM) przygotowały specjalną ofertę dla podróżnych planujących w tym czasie wyjazdy. Aby ułatwić mieszkańcom regionu organizację majówkowych wypadów, przewoźnik wydłuża okres obowiązywania popularnego Biletu Wycieczkowego.
Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z pierwszych ważnych decyzji podejmowanych przez młodego człowieka. Bywa to także stresujący moment dla rodziców, którzy zastanawiają się, która opcja będzie najlepsza dla ich dzieci. Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy warto przyjrzeć się różnym możliwościom i zweryfikować głęboko zakorzenione stereotypy – także ten, że liceum to jedyna droga dla ambitnych. Ścieżka prowadząca przez szkołę techniczną, choć nie zawsze doceniana, jest bowiem często bardziej przyszłościowa niż kształcenie ogólne w liceum.
21 881
09-04-2025
21 881
09-04-2025
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.