29 10 2018

Gminne dotacje na walkę ze smogiem? Kolejny samorząd chce wyłożyć kasę

29.10.2018, godz.: 19:24
Gminne dotacje na walkę ze smogiem? Kolejny samorząd chce wyłożyć kasę
fot. Archiwum

Wraz z nastaniem jesienno-zimowych chłodów na tapecie pojawia się temat smogu i poprawy jakości powietrza. Brwinów jest kolejną gminą w naszym regionie, która zamierza utworzyć pulę dofinansowań dla mieszkańców na wymianę urządzeń grzewczych.

– Mieszkańcy skarżą się na złą jakość powietrza. Gmina Brwinów postanowiła zająć się tym problemem i w poprzednim sezonie grzewczym na budynkach oświatowych w Brwinowie, Otrębusach i Żółwinie pojawiły się czujniki, które mierzą m.in. zawartość pyłów. Kolejnym krokiem było opracowanie programu dofinansowania zmiany sposobu ogrzewania. Ten program ma być finansowany w 100% z budżetu gminy Brwinów, niezależnie od rządowego programu „Czyste powietrze”, który prowadzony jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – poinformował magistrat.

Sprawa gminnych dofinansowań dla mieszkańców powinna zostać pozytywnie przesądzona podczas obrada rady miejskiej 6 listopada. – Projekt regulaminu zakłada, że na dofinansowanie będą mogły liczyć tylko te osoby fizyczne i prawne (a więc także wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, instytucje), które zdecydują się na rezygnację z palenia węglem i będą kupować nowy piec gazowy lub elektryczny. W projekcie regulaminu gmina Brwinów proponuje dofinansowanie do 75% kosztów zakupu pieca, lecz nie więcej niż 5 tys. zł. Z dofinansowania będzie można skorzystać tylko raz na jeden lokal, pod warunkiem, że piec węglowy stanowiący do tej pory główne źródło ogrzewania ulegnie trwałej likwidacji – wyjaśniają urzędnicy.

Brwinów podkreśla, że systematyczne kontrole palenisk dowodzą, iż największym problemem nie jest spalanie śmieci, lecz używanie opału niskiej jakości: zasiarczonego węgla, ekogroszku, mokrego drewna. Gmina chce w ten sposób zachęcić mieszkańców do podjęcia decyzji o zmianie sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczne.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.