13 08 2020

GIS zachęca do szczepień przeciwko grypie

13.08.2020, godz.: 07:32
GIS zachęca do szczepień przeciwko grypie
Fot. Pixabay

Jarosław Jan Pinkas, główny inspektor sanitarny opublikował dziś komunikat, w którym zachęca do szczepienia się na grypę. Jak podkreślił, osoby zaszczepione, mogą być bardziej odporne na zakażenie koronawirusem.

W komunikacie tym informuje, że tegoroczna jesień może być czasem, w którym nasz kraj będzie się borykał z drugą falą epidemii COVID-19. Jednocześnie, co roku jesienią odnotowuje się wzrost liczby zachorowań na grypę, co oznacza, że nadchodzący czas może być dużym wyzwaniem dla służby zdrowia. – Czasowe nałożenie się zakażeń i zachorowań na ww. jednostki chorobowe, będzie stanowiło istotne wyzwanie dla ochrony zdrowia. Przemawia za tym chociażby podobieństwo objawów chorobowych, a w związku z tym konieczność precyzyjnej diagnostyki, co jest warunkiem niezbędnym dla późniejszego doboru metod leczenia, a w konsekwencji powodzenia procesu terapeutycznego – czytamy w komunikacie.

Jarosław Jan Pinkas podkreślił, że choć obecnie nie mamy szczepionki na koronawirusa, to na grypę możemy się zaszczepić, do czego bardzo zachęca. Podkreślił, że szczepionka ta może również zwiększyć odporność przeciwko SARS CoV-2. – Jako Główny Inspektor Sanitarny i Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego gorąco zachęcam do szczepienia się przeciw grypie, zwłaszcza w czasie pandemii. Szczepienia na grypę są uznaną i  rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i  w  istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i  zgonu z  powodu grypy. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem – zaznaczył.

Główny inspektor sanitarny dodał, że szczepienia chronią nie tylko nas, ale i nasze otoczenie dlatego zachęca, aby korzystały z nich osoby, które mają częsty kontakt z innymi osobami m.in. lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, czy funkcjonariusze policji.

Pełny komunikat jest dostępny tutaj.

💬︎ 2

Dodaj Komentarz

2 odpowiedzi na “GIS zachęca do szczepień przeciwko grypie”

  1. alx pisze:

    Wydaje się być zupełnie odwrotnie. We Włoszech na COVID zachorowali starsi, wszczepienie wcześniej na grypę, ludzie. Podobno szczepionka na grypę jest jedną z niebezpieczniejszych dla zdrowia.

    • Hubert pisze:

      Zależy jak reaguje układ immunologiczny. Czasem po takim szczepieniu złapana grypa ma przebieg bardzo ciężki, ale to jest jakaś część przypadków, dlatego dopuszczają te szczepionki (do tej pory głównie szczepiono służby mundurowe i medyków – więc raczej było bezpiecznie, gorzej jak włączono starszych ludzi). Dlatego takie spustoszenie zrobił COVID we Włoszech, bo było masowe, darmowe szczepienie starszych na jesieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.