TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

16

12 2021

Gdzie powstanie Port Solidarność? Spółka CPK wskazała preferowaną lokalizację


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Mat prasoweGdzie powstanie Port Solidarność?  Spółka CPK wskazała preferowaną lokalizację - Grodzisk News


Zgodnie z zapowiedziami, spółka CPK przedstawiła przed końcem roku preferowany obszar nowego lotniska. Będzie to ok. 41 km kw. na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki.


– Teren został wybrany tak, żeby zapewnić optymalne parametry operacyjne, a jednocześnie uniknąć ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe i ominąć miejsca ważne dla społeczności lokalnej, np. kościoły, cmentarze i zabytki – podaje spółka CPK.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Informacja o preferowanej lokalizacji lotniska została przekazana w pierwszej kolejności mieszkańcom terenu inwestycji. Przedstawiciele spółki CPK odwiedzili wczoraj ok. pół tysiąca domów, docierając do każdej osoby z tego obszaru. Tylko tego dnia przeprowadzili ponad sto rozmów z zainteresowanymi. Dzięki temu to właśnie mieszkańcy dowiedzieli się o sprawie bezpośrednio i jako pierwsi. Dzisiaj w sprawie lokalizacji odbyło się posiedzenie Rady Społecznej ds. CPK i konferencja prasowa. – dodaje.

Preferowana lokalizacja Portu Solidarność jest ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, od zachodu przebiega częściowo między miejscowościami Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu m.in. przez Janówek i Stary Drzewicz, a od wschodu granicą jest ul. Południowa w Starej Pułapinie.

Zawężony obszar ma powierzchnię ok. 41 km kw. i zajmuje północno-zachodnią część terenu o wielkości ok. 75 km kw. z tzw. rozporządzenia obszarowego, które weszło w życie w połowie tego roku.

Obszar lokalizacji Portu Solidarność obejmuje kilka miejscowości w gminie Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości).

Ponadto na terenie gminy Teresin są to Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości); na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).

Na powyższym obszarze znajdują się ok. 3 800 działek z ok. 520 budynkami mieszkalnymi.

Gdzie powstanie Port Solidarność?  Spółka CPK wskazała preferowaną lokalizację - Grodzisk News
Gdzie powstanie Port Solidarność?  Spółka CPK wskazała preferowaną lokalizację - Grodzisk News– Obszar został wyznaczony na podstawie analizy wielokryterialnej, w której zostały uwzględnione m.in. czynniki techniczne i biznesowe, a przede wszystkim społeczne i środowiskowe. Dzięki temu udało się zapewnić prawidłowe parametry dla przyszłego lotniska, a jednocześnie wewnątrz obszaru nie znalazły się miejsca ważne dla społeczności lokalnej, np. obiekty sakralne (kościół pw. św. Józefa Oblubieńca w Baranowie i kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaskach), cmentarze (w Baranowie) i zabytki (np. dworek i park dworski w Starym Drzewiczu). W pracach nad wyznaczeniem lokalizacji brali udział zarówno eksperci spółki CPK, jak i doradcy zewnętrzni, np. konsultanci ds. master planu, ochrony środowiska i badań terenowych, a także doradca strategiczny, czyli spółka IIAC zarządzająca Lotniskiem Incheon w Seulu – podała spółka CPK w dzisiejszym komunikacie.

– Dzisiaj określiliśmy miejsce dla serca nowego układu komunikacyjnego Polski – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Dzięki zastosowaniu kryteriów społecznych uniknęliśmy ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe. Ominęliśmy kościoły, cmentarze, zabytki i inne obiekty ważne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców. Uwzględniliśmy kryteria środowiskowe np. związane z hałasem lotniczym i ingerencją w rzeki. A to wszystko zachowując najlepsze parametry funkcjonalne lotniska – dodaje.

– Mamy świadomość, że z punktu widzenia mieszkańców prace nad wskazaniem tej lokalizacji trwały długo. Dzięki nim udało się jednak ograniczyć, jak tylko to możliwe, ingerencję w życie mieszkańców i uwzględnić w maksymalnym stopniu ochronę przyrody. Podczas postępowania środowiskowego, którego początek planujemy na przyszły rok, ustalona zostanie finalna lokalizacja – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.

Spółka poinformowała również, że "preferowana lokalizacja lotniska zostanie w przyszłym roku uszczegółowiona w ramach dalszych prac nad master planem. Ostateczna decyzja o lokalizacji Portu Solidarność zostanie określona w decyzji środowiskowej, a następnie w decyzji lokalizacyjnej. Po jej wydaniu spółka CPK przejdzie do pozyskiwania tych nieruchomości, które do tej chwili nie będą jeszcze w jej posiadaniu".


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Ha ha

Kira
16-12-2021 18:53

Tęczowi z PSL i AgroUnii zablokują CPK

marek
16-12-2021 20:35

ale czy lokalny Psl to przypadkiem nie popiera lotniska?

Andrzej
16-12-2021 22:57

Super! Niech budują. To jest pierwszy rząd, który ma jakąś wizję Polski i potrafi realizować swoje plany.

Pawel
16-12-2021 21:38

Nie wiem jaką mają wizję, ale widzę co faktycznie realizują -> powszechną drożynę, wysoką inflację, całkowitą zapaść służby zdrowia, zadłużenia kraju, kolesiostwo, nepotyzm, łamanie praworządności i marginalizację Polski na arenie międzynarodowej. Wyłącz pan telewizję.

ja
17-12-2021 08:53

Bredzisz, a gdzie tupolev. Jeszcze go nie sprowadzili? CPK to jest miś. I tego misia będą sobie tak budować i nigdy nie wybudują. Kolesiostwo się dorobi i tyle. Obudź się!

Adam
17-12-2021 10:48

Jestem za . Na tych terenach w większości ziemia jest wydzierżawiana i nie stanowi dochodu dla ich właścicieli. A ci którzy jeszcze użytkują jeszcze (większość to już wcześniej urodzeni) też przekażą w dzierżawę. I będą żyć za minimalną emeryturę rolniczą.

realista
17-12-2021 14:23

Żenada chyba Pani nie wie o czym mówi.... czy może Pan przeczytać że zrozumieniem Swój komentarz...
ŻENADA i to ŻENUJĄCA

NIK
06-01-2022 23:58

Mój Boże! Stary i Nowy Drzewicz, Oryszew, Kaski, Buszyce i Drybus i pozostałe miejscowości- jak można betonować łąki, tereny podmokłe na polach tereny te cenne przyrodniczo i krajobrazowo! Kto nie zna tych okolic z nowych mieszkańców Gminy i powiatu grodziskiego zachęcam przejachać się wiosną i zobaczyć ile bocianów, czapli, sarny i wiele gatunków ptaków bytuje w na łąkach i polach w tamtych okolicach. Polecam przejechać się samochodem w tamtym kierunku przez Baranów za Jaktorowem.

Zbigniew
16-12-2021 23:10

Dla tych co tak cenią sobie średniowiecze proponuję założyć skansen, przebrać się w workowe stroje i sochą oraz pole a w chwilach wolnych stać przy drodze z plakatami pod hasłem żadnej nowoczesności w rejonie.

Karola
13-01-2022 10:15

Karola, pod swym domem zbuduj sobie lotnisko, a najlepiej na domu!!!

anty
14-01-2022 06:56

Jeśli mieszkańcy likwidowanych wsi nie zastopują CPK to nie są godni by tam żyć.

anty
17-12-2021 08:18

Jasne niech w Berlinie budują lotnisko a Polaczki będą jak zwykle parobki tania siła robocza wszystcy wokół niech się rozwijają a wy służcie pokornie.

Lena
17-12-2021 10:55

Wróćcie do lepianek ale latać samolotem to by chcieli ale lotniska to nie tu nie tam to gdzie 😬

Lena
17-12-2021 08:30

To nie ich problem.
Dogodna lokalizacja lotniska będzie tam gdzie Twój dom stoi!!!!!!!

anty
17-12-2021 09:21

Leno, milczenie jest złotem, więc lepiej ZAMILCZ!!!

Babcia
17-12-2021 09:53

Brawo anty! Komentarz w punkt! Precz z pustakami typu Lena!

Bezstronny
17-12-2021 09:54

haha Lena wróć do swojej lepianki :) pisowska mafia wylicza że CPK obsłuży 45 mln pasażerów rocznie z czego 22 mln to będą pasażerowie obsługiwani przez polski LOT i teraz pytanie do Leny, wiesz ilu pasażerów obsłużył LOT w 2021 roku ?
4 mln pasażerów !!!!!! Pytanie drugie Lena, pisowska mafia mówi że z CPK będą latać Francuzi, Niemcy do Pekinu, odpowiedz mi Lena po jakiego czorta Francuz czy Niemiec ma lecieć z Paryża do Baranowa i tu się przesiadać do samolotu do Pekinu skoro Francuz i Niemiec mogą bezpośrednio polecieć do Pekinu ze swoich stolic !!!!!
To całe CPK się kupy nie trzyma tak jak cała władza PIS-u :)

dago
17-12-2021 11:19

Może na miejscu gdzie stoi Twój dom? No dlaczego nie? Gdzieś trzeba prawda 😬

Zazu
31-12-2021 12:21

Kobieto Ty chyba nie latasz bo lotnisk w Polsce jest MNÓSTWO i do tego bez Chętnych Pasażerów

NIK
07-01-2022 00:02

Nowotwór CPK z przerzutami pośrodku największego od 30 lat zadłużenia budżetu i kryzysu na rynku lotniczym marzy o ekspansji - po kilku latach 'wytężonej społecznej pracy' za grube miliony narysowali sobie prostokąt i skazali na wysiedlenie mieszkańców 20 wiosek, ale też ogłosili kolejny 'sukces' - otóż obronili przed wysiedleniem najgęsciej zamieszkałe tereny tzn. ....cmentarze i kościoły.
Skandaliczne marnotrawstwo i rozkradanie kasy państwa na gigantomanię, karygodne ryzyko zniszczenia i przeorania betonem/asfaltem/torami 10 linii całego regionu, patologiczne zagrożenie dla środowiska naturalnego i obywateli wizją 100mln ruchu pasażerskiego w rejonie gdzie występują sezonowe braki wody, brak mi słów dla skali otępienia i arogancji ludzi popierających tę narodowo-socjalistyczną koncepcję

AdamK
17-12-2021 09:08

Ludzie ile w was nienawiści, opanujecie się idą Święta 🙁

Rafał
17-12-2021 15:20

Popieramy budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Mieszkańcy Grodziska
20-12-2021 07:31

Mieszkańcy? Czyli kto konkretnie? PiS(z) za siebie a nie za innych.
Gigantomania nikomu do niczego niepotrzebna. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na leczenie.

Jerzy
22-12-2021 01:09

CHAŁAS..... SMOG...
UCIĄŻLIWOŚĆ też.....?
GRATULUJĘ ale Ja MÓWIĘ NIE DLA CPK... MIESZKANIE w gminie Grodzisk Mazowiecki będzie NIE DO ZNIESIENIA
szkoda że świadomość mieszkańców jest na poziomie ZERO

NIK
07-01-2022 00:10

Nienawiść do Pisu odbiera rozum wielu. Nawet wtedy gdy miałoby to służyć dobru całego społeczeństwa. To nie gigantomania tylko ważny interes społeczny w dzisiejszym świecie. Osobiście wątpię czy Ci tzw obrońcy łąk i traw wiedzą gdzie leżą miejscowości pod CPK. Jedynym ich zadaniem jest mącić ludziom w głowach.

Karola
13-01-2022 10:25

Ludzie dlaczego nikt z Grodziska lub Błonia nie protestuje w sprawie budowy lotniska przecież ten hałas lądujących samolotów będzie słyszalny w tych miejscowościach. Ten problem nie dotyczy tylko osób zamieszkujących Baranów którzy tracą ziemię, ale mieszkańców Grodziska, Milanówka, Błonia. Porozmawiajcie z ludźmi z Raszyna jaki mają spokój. Ocknijcie się i zacznijcie działać póki nie będzie za późno.

Jowita63
28-12-2021 18:46

Będziemy mieli blisko do lotniska lecąc na wakacje. Wykroimy kawał tortu lotniczego niemiaszkom.

PiS rules
03-01-2022 23:34

To jest przedsięwzięcie(miś) na miarę naszych czasów . Jego budowa rozpoczęła się nie po to żeby zbudować , ale żeby budować , jak już trochę pobudują to potem będą rozbierać ( jak elektrownię w Ostrołęce ) a kto ma się na tym dorobić to się dorobi bo przecież "Największe pieniądze zarabia się na wielkich słomianych inwestycjach".

Manski
31-12-2021 22:18

nierzad

j23
14-01-2022 22:58
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.