reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

27

10 2022

Fortepian na pamiątkę odwiedzin Chopina w Książenicach


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz.Fortepian na pamiątkę odwiedzin Chopina w Książenicach - Grodzisk News


W centrum Książenic, przy jednym z ron stanął fortepian pięknie podświetlany po zmroku. Gest ten ma upamiętnić fakt, iż miejscowość prawdopodobnie odwiedził kiedyś Fryderyk Chopin, który gościł w posiadłości rodziny Marylskich.


Jak ustalili biografowie wielkiego kompozytora z narodowego instytutu jego imienia, wakacje w latach 1820-23 Chopin spędzał prawdopodobnie na wsi. Były to głównie krótkie rodzinne wizyty w Żelazowej Woli. W tym też czasie został zaproszony przez państwa Marylskich, rodziców swego starszego kolegi, Eustachego Marylskiego, do ich majątku w Książenicach.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Brak zachowanej korspondencji z tego okresu przez długi czas kazał badaczom myśleć że Marylscy gościli Chopina w Pęcicach, "ale bardziej prawdopodobne wydaje się, iż w latach dwudziestych mieli oni posiadłość właśnie w Książenicach, w pobliżu parafii w Brwinowie, zaś majątek w Pęcicach Eustachy Marylski przejął nieco później - około 1830 roku. Niewykluczone, że Fryderyk odwiedził również dwory w pobliskich miejscowościach, np. dwór Skarbków w Grodzisku Mazowieckim.".

Dwór w Książenicach został zniszczony w czasie pierwszej wojny światowej i zbudowany niemal od nowa w 1930 roku. – Patrząc na tę małą wioskę można być pewnym, że jej malowniczy krajobraz inspirował wyobraźnię młodego artysty – mówią badacze z Narodowego Instytutu Fyderyka Chopina.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

No super, pewnie tani był (bo kryzys) i tanio świeci zapewne, może zastąpić latarnie jak gmina je wyłączy bo trzeba we wszystkim oszczędzać

anty
27-10-2022 13:40

Tak się oszczędza w Grodziskiej gminie.......ale co tam, już nie długo nie będę burmistrzem,to niech inni się martwią i spłacają...hi...hi


Kibic
27-10-2022 17:54

Prawdopodobnie był tez w Opypach. Tak wiec tam tez trzeba świecący fortepian postawić. A tak na poważnie to vo kryzys energetyczny się skończył, ze prąd zużywają na podświetlenie fortepianu, który postawiony jest na pamiątkę wydarzenia, którego nikt nie jest z całą pewnością potwierdzić.

Jeremy
27-10-2022 19:26

pokaż wszystkie komentarze (13)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.