01 10 2018

Folk Fest w Grodzisku już po raz czwarty. Będzie klimatycznie

01.10.2018, godz.: 17:05
Folk Fest w Grodzisku już po raz czwarty. Będzie klimatycznie
fot. Mat. organizatora

Trzy poprzednie odsłony międzynarodowego festiwalu Grodzisk Folk Fest na dobre ugruntowały pozycję imprezy w kalendarzu kulturalnym miasta. Organizatorzy liczą więc, że startująca 5 października impreza ponownie przyciągnie fanów folkowego klimatu. A będzie kogo posłuchać.

Piątek, 5 października, godz. 19.00 (wstęp wolny)

Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim / sala widowiskowa / Grodzisk Mazowiecki, ul. Spółdzielcza 9
19.00 Jorgos Skolias & Antonis Skolias (Grecja / Polska)
20.30 Woody Sez (USA)

Woody Sez (USA)
Woody Sez jest radosnym, pełnym energii i pozytywnych emocji zespołem, który wykonuje pieśni Woody Guthriego – jednego z najważniejszych bardów muzyki folkowej. Grupę tworzy czwórka utalentowanych muzyków związanych ze sceną nowojorską, Broadwayem i tamtejszym uniwersytetem muzycznym, którzy znakomicie opanowali grę na wielu instrumentach akustycznych oraz przywrócili do życia postaci z niesamowitej historii Woody Guthriego. Połączenie wspaniałej gry aktorskiej, wirtuozerii muzycznej, pasjonującej historii legendarnego amerykańskiego barda i ponadczasowych folkowych hymnów, tworzą widowisko, które trzeba zobaczyć.

Jorgos & Antonis Skolias (Grecja / Polska)
Kolos to nazwa duetu a także tytuł albumu śpiewającego Jorgosa Skoliasa i Antonisa Skoliasa grającego na perkusji. Artyści nawiązują do wspomnień Jorgosa z dzieciństwa oraz muzycznych inspiracji Antonisa. W ich pełnej improwizacji muzyce pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk. Jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów to liryki Jorgosa oraz zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski skomponowany, wyimprowizowany i wykonywany na żywo.

Piątek, 12 października, godz. 19.00 (wstęp wolny)

Poczekalnia PKP – Przestrzeń Kulturze Przyjazna / Grodzisk Mazowiecki, ul. 1 Maja 4
19.00 Carniacy (Polska)
20.00 Orkiestra Taneczna Bonanza (Polska)

Carniacy (Polska)
Carniacy to męska grupa śpiewacza ze wsi Czarnia na Kurpiach. Śpiewają w sposób archaiczny pieśni kurpiowskie różnego typu: leśne, polne, weselne, przygodne, nabożne, pasyjne i pogrzebowe. W swej piętnastoletniej działalności zespół był laureatem licznych konkursów i festiwali. Od 2017 roku Carniacy współpracują z Kapelą ze Wsi Warszawa, a ich wspólna płyta „Re:akcja mazowiecka” zdobyła nagrodę fonograficzną Fryderyk. Koncertowali na wielu imprezach międzynarodowych, w tym na największych targach muzyki świata WOMEX.

Orkiestra Taneczna Bonanza (Polska)
Orkiestra Taneczna Bonanza gra tradycyjny repertuar taneczny wykonywany na podmiejskich zabawach od lat 30-tych do 60-tych XX wieku. Na ich potańcówkach można usłyszeć tradycyjne obery i polki, nowsze fokstroty, tanga i walce, a także radiowe przeboje wodewilowe, które znał każdy przedwojenny bywalec miejskich dancingów. Członkowie kapeli mają wieloletnie doświadczenie w graniu do tańca, ale także prowadzą warsztaty instrumentalne, uczestniczą w wiejskim życiu muzycznym oraz współpracują z wieloma aktywistami krzewiącymi polską tradycję.

Sobota, 13 października, godz. 18.00 (wstęp wolny)

Mediateka / Grodzisk Mazowiecki, ul. 3 Maja 57
18.00 Rube Świnÿe (Polska)
20.00 Dziecięcy Chór Fusió (Hiszpania) – impreza towarzysząca
21.00 Chwila Nieuwagi (Polska)

Rube Świnÿe (Polska)
Rube Świnÿe specjalizują się w wykonawstwie tradycyjnej muzyki wszystkich regionów Polski, jednak to kultura śląska stanowi główną pasję członków zespołu. Artyści tworzą swój repertuar ucząc się od mistrzów tradycyjnego grania i tańca, czerpią z archiwalnych nagrań, prowadzą własne badania. Rozpoznawalne elementy twórczości zespołu to cytaty z muzyki popularnej, energetyczny śpiew, wykorzystanie współczesnych rytmów i mocna sekcja dęta. Zespół Rube Świnÿe jest laureatem kilku festiwali i konkursów, zaś w 2017 roku prowadził potańcówkę otwierającej największe targi muzyki świata WOMEX.

Chwila Nieuwagi (Polska)
Zespół Chwila Nieuwagi pochodzi z Górnego Śląska i wykonuje muzykę stanowiącą mieszankę folkloru śląskiego, jazzu, ballady, piosenki poetyckiej. Koncertowali na najważniejszych scenach w Polsce (m.in. Amfiteatr w Opolu, Studio im. Agnieszki Osieckiej radiowej Trójki), a także na osobiste zaproszenie Jaromira Nohavicy w ostrawskiej „Heligonce”. W swoim dorobku mają wiele nagród, trzy płyty studyjne oraz udział w kilkunastu składankach. Najnowszy program zespołu pod tytułem „Morawska Brama” zawiera repertuar znanych czeskich bardów (Nohavica, Kryl, Plihal, Raduza) w autorskim opracowaniu, także w polskich tłumaczeniach.

 

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.