TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

02

05 2022

Festiwalowe hity dokumentalne w grodziskim Kinie Wolność


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNewsFestiwalowe hity dokumentalne w grodziskim Kinie Wolność - Grodzisk News


W Grodzisku szykuje się gratka dla miłośników filmów dokumentalnych. W Kinie Wolność wyświetlane będą hitowe tytuły z 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity!


– MDAG to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zależy nam na tym, żeby kino dokumentalne jak najszerzej docierało do naszych widzów, dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku organizujemy Weekend z Festiwalem MDAG – mówią organizatorzy grodziskich pokazów, pracownicy ośrodka kultury.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Szczegóły dotyczące biletów pojawią się wkrótce. TYmczasem poniżej przedstawiamy opisy filmów, które będzie można obejrzeć w Kinie Wolność 20, 21 i 22 maja!

Dom z drzazg – 20.05 godz. 17:30
(House Made of Splinters)
Dania, Szwecja, Finlandia, Ukraina, 2022, 88 min
reż.: Simon Lereng Wilmont
Historia tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Poznajemy to miejsce oczami przebywających w nim podopiecznych. Pochodzą z rozbitych rodzin, przeżyli różne traumy i chowają w sobie wiele trudnych wspomnień. Dom dziecka może wydawać się zimnym i nieprzyjaznym schronieniem, w rzeczywistości jednak jest ciepłą, opiekuńczą przystanią. Pracownicy starają się zapewnić magiczną, bezpieczną atmosferę dzieciom, których los leży w rękach sądu.

Krowa – 20.05 godz. 20:00
(Cow)
Wielka Brytania , 2021, 94 min.
reż.: Andrea Arnold
Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Wybitna reżyserka Andrea Arnold („American Honey”) skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie docierają do naszych uszu, to komendy bezimiennych pracowników pewnej brytyjskiej farmy mlecznej, zagłuszane przez szczęk metalowych krat, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwogi muczenie krów. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.

Podwodne życie Jacques’a Cousteau – 21.05 godz. 17:30
(Becoming Cousteau)
USA, 2021, 92 min
reż.: Liz Garbus
Nominowana do Oscara® Liz Garbus, znana z filmowych portretów Niny Simone i Marilyn Monroe, pokazuje życie Jacques’a Cousteau – francuskiego podwodnego naukowca, odkrywcy, pisarza i reżysera. Film wykorzystuje fragmenty fenomenalnych podwodnych filmów Cousteau, a także nieznane dotąd materiały archiwalne. Wycinki z jego pamiętników czyta Vincent Cassel. Louis Malle opowiada o jego talencie reżyserskim, który przyniósł mu Złotą Palmę i Oscara®. Dziś jego ostrzeżenia o kryzysie klimatycznym rozbrzmiewają silniej niż kiedykolwiek.

McCurry. W pogoni za kolorem – 21.05 godz. 20:00
(McCurry: The Pursuit of Colour)
Hiszpania, Wielka Brytania, 2021, 93 min
reż.: Denis Delestrac
Pierwszy pełnometrażowy portret współczesnego amerykańskiego fotoreportera Steve’a McCurry’ego – autora kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku: atak na WTC, wojny domowe w Libanie i Kambodży czy też ikoniczną zielonooką afgańską dziewczynkę. Film, który powstawał przez pięć lat, przedstawia kulisy jego życia i burzliwej 40-letniej kariery. Obserwujemy poszczególne etapy procesu twórczego McCurry’ego i poznajemy niepublikowane do tej pory zdjęcia.

Rzeka – 22.05 godz. 17:30
(River)
Australia, 2021, 75 min
reż.: Jennifer Peedom
Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są tętnicami ludzkości – bogatym źródłem życia. Zapierające dech w piersiach obrazy (m.in. autorstwa Yanna Arthusa-Bertranda) uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza Roberta Macfarlane’a i czytany przez Willema Dafoe. Muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej zawiera zarówno utwory klasyczne, jak i autorstwa Radiohead.

Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości – 22.05 godz. 20:00
(We Met in Virtual Reality)
Wielka Brytania, 2022, 91 min
reż.: Joe Hunting
Ten rewolucyjny film powstał w całości w wirtualnej rzeczywistości i dokumentuje emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków, w nowym ruchu społecznym, wyrosłym z komunikacji online. Reżyser przez dwa lata dokumentował podróż po VRChacie, który jest społeczną platformą wirtualnej rzeczywistości. W tym równoległym świecie każdy może być kim chce i występować pod postacią awatara. Chociaż bohaterów obserwujemy pod postaciami np. Kermita i innych fikcyjnych bohaterów, nie osłabia to przekazu.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.