
Drugi Festiwal Kultur Świata w Grodzisku Mazowieckim rozpoczęty. W środę Park Skarbków wypełniły rytmy rodem z Kolumbii.
Mimo nie najlepszej pogody, pierwszy dzień FKŚ przyciągnął do Parku Skarbków tłumy. Mieszkańcy zajmowali miejsca na długo przed rozpoczęciem wydarzenia. Imprezę poprowadził Łukasz Nowacki, grodziski radny oraz znawca historii miasta, a gości przywitał burmistrz Tomasz Krupski. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć Jeana-Pascala Mariota, koordynatora i członka zarządu ogólnoświatowego związku zespołów folkowych. – Chciałbym podziękować, że tak licznie przyszliście, podobnie jak w ubiegłym roku. Dziękuję też byłemu burmistrzowi Grodziska Grzegorzowi Benedykcińskiemu za ten pomysł i zorganizowanie festiwalu. Miałem zaszczyt widzieć wiele festiwali tego typu na całym świecie, natomiast w Grodzisku jest to niezapomniane doświadczenie – powiedział Mariot. – Pierwsza edycja pozwoliła nam na rozpowszechnienie tego festiwalu na całym świecie. Wierzę, że i druga edycja będzie równie znana dzięki nowemu burmistrzowi Tomaszowi Krupskiemu i wszystkim ludziom, którzy pracują przy festiwalu – dodał.
Następnie Łukasz Nowacki przedstawił pokrótce program FKŚ na nadchodzące dni, Kamil Szpot z grodziskiego magistratu poprowadził konkurs, w którym można było zdobyć wejściówki na finałowy koncert Festiwalu, a potem rozpoczął się show w wykonaniu Compañía Artística Caña Flecha, czyli grupy artystycznej rodem z Kolumbii. Zespół za swoją misję uważa rozpowszechnianie i wzmacnianie dziedzictwa kulturowego Kolumbii przez tańce charakterystyczne dla kolumbijskiego folkloru. Podczas występów bardzo wyraźnie pokazano również przywiązanie Kolumbijczyków do religii.
Kunszt artystyczny oraz niezwykła, pozytywna energia biły ze sceny, a publiczność zgromadzona w Parku Skarbków doskonale się bawiła (część osób z publiczności wraz z burmistrzem pojawiły się na scenie i zaczęły tańczyć wraz z zespołem). Imprezę zakończyła potańcówka na dechach z zespołem Balkan Partizani.
Oprócz czysto artystycznych atrakcji w Parku Skarbków mieszkańcy mogli skorzystać również ze strefy gastronomicznej. Były specjały przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, a także te dostępne z foodtrucka.
Jak było, możecie zobaczyć w galerii poniżej. Natomiast już dziś kolejne atrakcje w ramach FKŚ. Od godz. 19.00 w Parku Skarbków będą prezentować się zespoły z Tajwanu i USA. Od godz. 20.20 będzie tzw. „selfie-time” czyli rozmowy i wspólne zdjęcia z zespołami, a o godz. 20.30 taneczne wyzwanie ze szkołą tańca Egurrola Dance Studio oraz konkursy z nagrodami. Drugi dzień Festiwalu zwieńczy potańcówka z zespołem Moribaya.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Byłam, widziałam i dziś wybieram się ponownie:) Na początku jak artyści wyszli w tych zielonych strojach, myślałam że do jakiejś operacji się szykują czy co... ale potem było już tylko lepiej:)
Sąsiadka z Milanówka
25-07-2024 16:33
Za głośno w tym parku. Npko mieszkają ludzie w. Bloku. Jest srodek tygodnia. Dajcie ludziom w tym grodzisku normalnie mieszkac. Robcie te głośne imprezy w hali, Ludzie pracuja, chcą odpocząć w mieszkaniu. Ten hałas jest nie do zniesienia. Jedyny park w ciasnym miescie. I huk. W mieszkaniach nie do wytrzymania!
A.
26-07-2024 00:09
To chyba faktycznie nie ma pani co robić.
Bogusia
26-07-2024 00:12
Policjanci z Żyrardowa zabezpieczyli w jednym z mieszkań na terenie miasta 1,5 kg amfetaminy. Podczas akcji zatrzymano dwóch mężczyzn.
We wtorkowy poranek doszło do awarii urządzeń infrastruktury kolejowej na linii skierniewickiej. Pociągi mogą być opóźnione.
Choć tegoroczny, 34. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dopiero przed nami, to już w miniony weekend grodziska społeczność miała okazję do pokazania, jak wielkie i jak waleczne ma serca. A to za sprawą pierwszej w historii inicjatywy pod hasłem: „WOŚP-owy Dzień Sportu w Grodzisku”. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Niedzielny pożar budynku Monaru w Budach Zosinych zaangażował do akcji gaśniczej kilkanaście zastępów straży pożarnej z regionu, m.in. z OSP Żelechów i OSP Międzyborów. Dzięki uprzejmości strażaków właśnie publikujemy poniżej kilka zdjęć z niedzielnych działań...
Do groźnie wyglądającego zderzenia doszło w poniedziałek wczesnym popołudniem na ul. Nadarzyńskiej. Z ustaleń policji wynika, że kierowca audi stracił panowanie nad pojazdem zderzył się z inną osobówką, a następnie wjechał w ogrodzenie przydrożnej posesji.
Od rana ekipy techniczne grodziskiego zakładu wodociągów i kanalizacji pracują nad usunięciem awarii sieci, która wymusiła zarazem odcięcie wody do części mieszkańców Grodziska na pół dnia.
Poranne podróże koleją odbywają się dziś z utrudnieniami. Pasażerowie na linii skierniewickiej muszą przygotować się na spore opóźnienia pociągów Kolei Mazowieckich. Z powodu usterki technicznej jednego ze składów, ruch pociągów odbywa się z problemami, co wpływa na cały harmonogram jazdy.
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” ma powody do świętowania. W siedzibie zespołu w Otrębusach oficjalnie otwarto zmodernizowany budynek bursy oraz powiększony parking. Inwestycje, które pochłonęły łącznie ponad 13 mln zł, zostały sfinansowane z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.