01
11 2024
Dominik Pietraszek Grodzisk News
01.11.2024, godz. 07:16
Uroczystość Wszystkich Świętych większości Polaków kojarzy się z wizytą na cmentarzu przy grobach bliskich oraz modlitwą i pamięcią o tych, którzy odeszli. Czym ona jednak dokładnie jest?
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Po pewnym czasie zaczęto oddawać cześć Matce Boskiej, a następnie męczennikom odwiedzając ich groby w rocznicę ich śmierci (dzień ich narodzin dla Nieba).
Z biegiem czasu zaczęto również wspominać papieży i mnichów. Pierwotnie uroczystość Wszystkich Świętych obchodzono w maju, gdyż był to miesiąc poświęcony zmarłym. Dopiero w roku 731. (choć niektóre źródła podają inne daty) papież Grzegorz III przeniósł ją z 13 maja na 1 listopada i od tego czasu zyskała wymiar powszechny. Powód miał być prozaiczny – w maju ciężko było wyżywić pielgrzymów. Z kolei w 837 roku Grzegorz IV zdecydował, że 1 listopada będzie dniem poświęconym pamięci wszystkich świętych Kościoła katolickiego.
W Polsce 1 listopada jest dniem wolnym od pracy i wówczas odwiedzamy groby naszych bliskich, chcąc uczcić ich pamięć, mimo że dzień poświęcony „nieświętym” zmarłym przypada na 2 listopada (Dzień Zaduszny). W dużej mierze wynika to z faktu, iż Zaduszki nie są dniem ustawowo wolnym od pracy. Warto wspomnieć, że w czasach PRL-u komunistyczne władze próbowały nadać Wszystkim Świętym charakter świecki nazywając go Świętem Zmarłych. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.
ZOBACZ TEŻ
Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.