01 11 2019

Dziś Wszystkich Świętych

01.11.2019, godz.: 07:58
Dziś Wszystkich Świętych
Fot. Wikipedia/Fra Angelico

Uroczystość Wszystkich Świętych większości Polaków kojarzy się z wizytą na cmentarzu przy grobach bliskich oraz modlitwą i pamięcią o tych, którzy odeszli. Czym ona jednak dokładnie jest?

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Po pewnym czasie zaczęto oddawać cześć Matce Boskiej, a następnie męczennikom odwiedzając ich groby w rocznicę ich śmierci (dzień ich narodzin dla Nieba). Z biegiem czasu zaczęto również wspominać papieży i mnichów.

Pierwotnie uroczystość Wszystkich Świętych obchodzono w maju, gdyż był to miesiąc poświęcony zmarłym. Dopiero w roku 731. (choć niektóre źródła podają inne daty) papież Grzegorz III przeniósł ją z 13 maja na 1 listopada i od tego czasu zyskała wymiar powszechny. Powód miał być prozaiczny – w maju ciężko było wyżywić pielgrzymów. Z kolei w 837 roku Grzegorz IV zdecydował, że 1 listopada będzie dniem poświęconym pamięci wszystkich świętych Kościoła katolickiego.

W Polsce 1 listopada jest dniem wolnym od pracy i wówczas odwiedzamy groby naszych bliskich, chcąc uczcić ich pamięć, mimo że dzień poświęcony „nieświętym” zmarłym przypada na 2 listopada (Dzień Zaduszny). W dużej mierze wynika to z faktu, iż Zaduszki nie są dniem ustawowo wolnym od pracy.

Warto wspomnieć, że w czasach PRL-u komunistyczne władze próbowały nadać Wszystkim Świętym charakter świecki nazywając go Świętem Zmarłych. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.