19 04 2020

Dziś upamiętniamy heroiczny czyn powstania w getcie warszawskim

19.04.2020, godz.: 10:50
Dziś upamiętniamy heroiczny czyn powstania w getcie warszawskim
fot. Muzeum POLIN

Dziś obchodzimy 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. I choć z musu będą to obchody wirtualne, uczcijmy w ten sposób pamięć o powstań i ich heroizmie.

W ramach obchodów i akcji „Serię wydarzeń „Muzeum POLIN w Twoim Domu”, poświęconą tematowi powstania w getcie warszawskim, obejrzycie na muzealnym Facebooku. – Zachęcamy Was nie tylko do przypięcia wirtualnego żonkila, ale także do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r. – czytamy na stronie muzeum.

28 lipca 1942 roku powstała Żydowska Organizacja Bojowa, w reakcji na rozpoczętą kilka dni wcześniej tzw. Wielką akcję wysiedleńczą. Do ŻOB należeli członkowie lewicowych i syjonistycznych ruchów młodzieżowych, z Mordechajem Anielewiczem, Markiem Edelmanem i Icchakiem Cukiermanem na czele. Drugą organizacją konspiracyjną był powstały na początku 1943 r. w środowisku prawicowych syjonistów Żydowski Związek Wojskowy, kierowany przez Leona Rodala i Pawła Frenkla.

Muzeum Polin przypomina, że w ciągu dwóch miesięcy Niemcy deportowali do obozu zagłady w Treblince ok. 300 tys. więźniów getta. Tysiące zabili na miejscu. W tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko około 60 tys. Żydów. Byli to głównie ludzie w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, w środowiskach żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze.

– W ciągu kilku miesięcy ŻOB swoimi akcjami przeciwko Niemcom i żydowskim kolaborantom wyrobiła sobie autorytet wśród ludności getta. Z jej polecenia zaczęto budować bunkry, ukryte przejścia między budynkami i tunele prowadzące poza getto. Gromadzono zapasy żywności i broni. Nawiązano kontakty z polskimi organizacjami konspiracyjnymi (Armia Krajowa, Gwardia Ludowa, Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa) – dodaje,

Powstanie wybuchło 19 kwietnia w wigilię święta Pesach i trwało przez blisko miesiąc. Kilkuset bojowców ŻOB i ok. 150 żołnierzy ŻZW dzielnie stawiało czoła Niemcom, mimo miażdżącej przewagi liczebnej oraz sprzętowej. Choć powstanie nie miało szans powodzenia, i wiedzieli o tym sami Żydzi, to podyktowane było chęcią odwetu na hitlerowcach i zadania wrogowi jak największych strat.

Powstańcy świadomie wybrali śmierć z bronią w ręku. A powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Więcej informacji na temat powstania tutaj.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata