TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

11

11 2020

Dziś świętujemy odzyskanie Niepodległości


Grodzisk News


Dziś świętujemy odzyskanie Niepodległości - Grodzisk News


102. lata temu Polska odzyskała Niepodległość po 123 latach zaborów. Choć wolność możemy świętować od 1918 roku, to dopiero od 1937 dzień 11 listopada jest świętem narodowym.


Polska stopniowo odzyskiwała Niepodległość. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną porażkę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. 10 i 11 listopada 1918 nasz naród uświadomił sobie w pełni odzyskanie Niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jednak w pomiędzy 1919. a 1936. rokiem obchody rocznicy odzyskania Niepodległości nie miały rangi święta narodowego, a raczej charakter wojskowy. Obchodzono je w Warszawie w pierwszą niedzielę po 11 listopada.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Warto dodać, że w okresie okupacji niemieckiej oficjalne obchodzenie świąt państwowych było niemożliwe, dlatego polskie organizacje podziemne organizowały je konspiracyjnie, narażając się na represje. Mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać. W dniach poprzedzających 11 listopada na murach, ogrodzeniach, płytach chodnikowych pojawiały się afisze, ulotki i napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, „Jeszcze Polska nie zginęła” itp.

W okresie Polski Ludowej ówczesne władze zniosły Święto Niepodległości ustanawiając jednocześnie Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, a późniejsze kultywowanie 11 listopada znów wiązało się z represjami. Rangę uroczystości zaczęto przywracać pod naciskiem „Solidarności”. W latach 80. władze organizowały nawet uroczystości centralne. Najwyżsi dygnitarze składali od Grobem Nieznanego Żołnierza wieńce. W podobny sposób czczono święto w innych miejscach pamięci w całej Polsce. Ostatecznie 15 lutego 1989 roku Sejm oficjalnie przywrócił Narodowe Święto Niepodległości.
Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis

📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB
reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.