reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

11

11 2020

Dziś świętujemy odzyskanie Niepodległości


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


102. lata temu Polska odzyskała Niepodległość po 123 latach zaborów. Choć wolność możemy świętować od 1918 roku, to dopiero od 1937 dzień 11 listopada jest świętem narodowym.


Polska stopniowo odzyskiwała Niepodległość. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną porażkę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. 10 i 11 listopada 1918 nasz naród uświadomił sobie w pełni odzyskanie Niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jednak w pomiędzy 1919. a 1936. rokiem obchody rocznicy odzyskania Niepodległości nie miały rangi święta narodowego, a raczej charakter wojskowy. Obchodzono je w Warszawie w pierwszą niedzielę po 11 listopada.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Warto dodać, że w okresie okupacji niemieckiej oficjalne obchodzenie świąt państwowych było niemożliwe, dlatego polskie organizacje podziemne organizowały je konspiracyjnie, narażając się na represje. Mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać. W dniach poprzedzających 11 listopada na murach, ogrodzeniach, płytach chodnikowych pojawiały się afisze, ulotki i napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, „Jeszcze Polska nie zginęła” itp.

W okresie Polski Ludowej ówczesne władze zniosły Święto Niepodległości ustanawiając jednocześnie Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, a późniejsze kultywowanie 11 listopada znów wiązało się z represjami. Rangę uroczystości zaczęto przywracać pod naciskiem „Solidarności”. W latach 80. władze organizowały nawet uroczystości centralne. Najwyżsi dygnitarze składali od Grobem Nieznanego Żołnierza wieńce. W podobny sposób czczono święto w innych miejscach pamięci w całej Polsce. Ostatecznie 15 lutego 1989 roku Sejm oficjalnie przywrócił Narodowe Święto Niepodległości.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.