reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Dziś rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. O historii słów kilka

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

foto: Domena publicznaDziś rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. O historii słów kilka - Grodzisk News


Dziś obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Warto przy tej okazji pokrótce przypomnieć okoliczności przyjęcia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej i spisanej konstytucji oraz jej znaczenie tak dla Polski, jak i przemian w Europie.


Ustawa zasadnicza została uchwalona 3 maja 1791 roku podczas obrad Sejmu Czteroletniego zwołanego w 1788 roku. Zaprojektowano ją w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto.

W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski. Konstytucja 3 maja położyła podwaliny pod demokrację czy też myśl o społeczeństwach obywatelskich. Dość powiedzieć, że po naszej konstytucji własny dokument ustanowili Francuzi. To jednak Polska uchodzi za pierwszy w Europie i drugi na świecie – po Stanach Zjednoczonych – kraj, który uchwalił i spisał nowoczesną konstytucję. Dzień 3 maja 1791 roku został uznany za Święto Konstytucji 3 Maja  zaraz  po uchwaleniu dokumentu.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji.

Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy na Litwie obchodzono święto Konstytucji 3 maja.


Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?

Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?

ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz



AKTUALNOŚCI

Milanówek dementuje informacje ws. terenów po dawnym MIFAM-ie

Milanówek zdementował informacje sugerujące porozumienie gminy z firmą Trei „w sprawie zabudowy wielorodzinnej” na terenach po dawnej fabryce MIFAM. Ratusz twierdzi, że zgodnie z projektem Planu Ogólnego na owej działce może pojawić się tylko działalność usługowa

Nie brak propozycji w grodziskich kinach

Czas przyjrzeć repertuarom obu grodziskich kin na najbliższe dni. Tradycyjnie są w nich propozycje już znane, jak również zupełnie nowe. W poniedziałek kino CK będzie nieczynne.

Grodzisk. Osobówka uderzyła w słup na 3 Maja

Spore poruszenie wywołały wśród mieszkańców Grodziska wozy strażackie jeżdżące na sygnałach w centrum miasta w piątek późnym wieczorem. Okazało się, że po godz. 23.00 na 3 Maja doszło do zderzenia, a na miejscu prócz policji działało kilka zastępów straży pożarnej, przybyła też karetka pogotowia.

Wieczorne zderzenie na wiadukcie w Jaktorowie

Kilka zastępów straży pożarnej, a także policję i pogotowie skierowano w piątkowy wieczór na wiadukt w Jaktorowie. Okazało się, że kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne.

Batalion WOT z Książenic poszukuje ratowników medycznych

61 Batalion Lekkiej Piechoty w Książenicach szuka osób, które chcą wykorzystać swoje umiejętności w służbie Ojczyźnie. Prowadzi nabór na stanowiska ratowników.

Lekki dach i estetyczne wykończenie – w jakich sytuacjach gonty dachowe sprawdzają się najlepiej?

Gonty dachowe należą do materiałów pokryciowych wykorzystywanych zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przy modernizacji starszych obiektów. Ich popularność wynika między innymi z niewielkiej masy, stosunkowo prostego montażu oraz dużej różnorodności wzorów i kolorów. W praktyce wybór tego rodzaju pokrycia powinien być jednak uzależniony od parametrów technicznych dachu, warunków eksploatacyjnych oraz oczekiwanej trwałości materiału. W artykule przedstawiono sytuacje, w których gonty dachowe mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem oraz omówiono ich najważniejsze właściwości.

Pożar budynku w Golach. W akcji sześć zastępów straży

W piątek doszło do pożaru w budynku jednorodzinnym w miejscowości Gole w gminie Baranów. W akcji gaśniczej brało udział sześć zastępów straży pożarnej.

Burze nad regionem. IMGW wydał ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie wydał ostrzeżenie przed burzami mogącymi nawiedzić nasz region.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.